Najnowsze

Po czym poznać, że ból gardła jest spowodowany alergią, a nie przeziębieniem?

Najnowsze

Jak możemy poradzić sobie z alergią?TVN Meteo
wideo 2/18

Alergia, przeziębienie, grypa i inne infekcje mogą powodować ból gardła. Oprócz niego mogą też występować podrażnienia i obrzęki gardła. Jak rozpoznać, z jaką chorobą mamy do czynienia?

Zidentyfikowanie przyczyny bólu gardła jest pierwszym krokiem w kierunku jego skutecznego leczenia. W niektórych przypadkach, na przykład bólu gardła związanego z alergią, przeziębienia lub lekkiej grypy, wystarczy odpowiednia kuracja w domu. Jednak przy mononukleozie, zapaleniu migdałków czy cięższej grypie tylko profesjonalne leczenie może pomóc.

Ból gardła może też być objawem COVID-19, choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2, ale jest to dość rzadkie, bowiem jej głównymi obawami są: gorączka, kaszel i duszność. Jak rozpoznać COVID-19, przeziębienie, alergie i grypę?

Alergia czy infekcja?

Infekcje bakteryjne, reakcje alergiczne czy infekcje wirusowe - w tym przeziębienie lub grypa - mogą powodować ból gardła. Niektóre osoby doświadczają tego regularnie w wyniku sezonowych alergii. Aby lepiej poznać podstawową przyczynę bólu gardła, należy zwrócić uwagę na wszelkie inne pojawiające się objawy.

Objawy wspólne zarówno dla przeziębienia, jak i alergii obejmują:

cieknący lub zatkany nos,

zmęczenie,

kaszel i kichanie.

Objawy przeziębienia, grypy i innych infekcji (ale nie zwykłej alergii) to:

gorączka;

bóle mięśni i ciała;

powiększone węzły chłonne na szyi.

Jeśli osoba ma swędzące, łzawiące oczy i odczuwa ból gardła, przyczyną jest najprawdopodobniej reakcja alergiczna, ponieważ objawy związane z oczami nie mają tendencji do występowania w przypadku przeziębienia lub grypy. Inną ważną wskazówką jest to, jak długo trwa ból. W przypadku przeziębienia lub grypy nie trwają zwykle dłużej niż dwa tygodnie. Natomiast reakcja alergiczna może trwać tak długo, jak długo dana osoba jest narażona na działanie alergenu. Na przykład osoba z alergią na pyłki może mieć objawy reakcji alergicznej przez około sześć tygodni, w zależności od pory roku.

Zespół alergii jamy ustnej

Osoby z sezonowymi alergiami cierpią czasem na zespół alergii jamy ustnej (OAS) po spożyciu niektórych pokarmów. Surowe owoce, warzywa i niektóre orzechy zawierają białka podobne do pyłków i mogą wywoływać alergie.

Do objawów zespołu alergii jamy ustnej (OAS) należą:

swędzenie jamy ustnej;

drapiące, podrażnione gardło;

zaczerwienienie i obrzęk warg i jamy ustnej;

inne sezonowe objawy alergii.

Kiedy udać się z bólem gardła do lekarza?

Jeśli domowe sposoby leczenia bólu gardła nie są skuteczne, należy skonsultować się z lekarzem.

Ponadto powinno się iść do lekarza, jeśli ból gardła trwa dłużej niż tydzień lub dwa, i doświadcza się któregokolwiek z poniższych objawów:

trudności z oddychaniem lub połykaniem,

wysokiej gorączki,

ślinienie się,

wysypki,

krwi w ślinie,

obrzęku lub wysypki grudkowatej na twarzy lub szyi.

Alergie na pyłki roślin, kalendarz pylenia (PAP/Małgorzata Latos, Maria Samczuk)PAP/Małgorzata Latos, Maria Samczuk

Autor: anw/dd / Źródło: medicalnewstoday.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości