Pioruny zabijają, bo ciało człowieka jest lepszym przewodnikiem niż powietrze

Naukowiec o uderzeniu pioruna w człowieka
Naukowiec o uderzeniu pioruna w człowieka
tvn24
Naukowiec o uderzeniu pioruna w człowiekatvn24

Wyładowania atmosferyczne są wyjątkowo groźne dla ludzi. - Ciało człowieka jest lepszym przewodnikiem niż powietrze - tłumaczył naukowiec, który opowiedział jak powstają pioruny. Ratownik medyczny zaznaczył, że "działania i reakcja świadków wypadku decydują o rokowaniu stanu poszkodowanego". Ratując człowieka, warto skorzystać z dostępnego w miejscach publicznych defibrylatora.

Gwałtowne burze, jakie powstają w ostatnich dniach w Polsce oraz innych krajach Europy, doprowadzają do tragicznych wydarzeń. Niektóre są związane z powodziami, na skutek ulewnych deszczy, a inne w wyniku rażenia piorunem. Powódź w Niemczech zabiał trzy osoby. W weekend w polskich górach zgięło dwoje turystów od uderzenia pioruna, w Niemczech błyskawica raziła 35 osób, a we Francji w Paryżu 11.

Powiedzenie "jak grom z jasnego nieba" powinniśmy wziąć sobie do serca. Błyskawica może nas trafić, zanim dotrze burza.

- Dużo osób myśli, że jak widzi burze na horyzoncie to jeszcze ma te dwie, trzy minuty, bo jeszcze nie zaczęło padać, więc nic mu nie grozi - przyznał Radosław Wiater z Politechniki Białostockiej - Są sytuacje, kiedy świeci słońce, chmurę burzową widzimy w oddali i mimo tego dochodzi do wyładowania piorunowego. Wówczas ginie najwięcej osób, bo myślą, że jeszcze zdążą uciec przed burzą - dodał.

Błyskawica krok po kroku

Burza i pioruny wywołują bojaźń wśród ludzi. Naukowiec z białostockiej uczelni wyjaśnił czym dokładnie jest błyskawica i jak powstaje.

- Piorun powstaje w wyniku ładowania się cząstek lodu, które znajdują się w chmurze. One się ścierają ze sobą, dzięki czemu powstaje ładunek elektryczny, który tworzy wyładowanie piorunowe. Piorun rozwija się od chmury do ziemi skokami około 20-60 metrowymi. Tuż nad samą ziemią na wysokości kilkudziesięciu metrów warunki decydują w jaki element uderzy. Szuka elementu o najprostszej drodze do ziemi, czyli drodze, która ma najmniejszą rezystancję - tłumaczył Radosław Wiater. W zależności od ukształtowania i zagospodarowania terenu, piorun może trafić w drzewo, budynek mieszkalny czy w osobę która stoi, jeśli jest najwyższym punktem w okolicy. - Ciało człowieka jest zdecydowanie lepszym przewodnikiem niż powietrze, więc jeśli piorun ma wybór, to wybierze przez człowieka - stwierdził Wiater.

Piorun uderza w najwyższy punk, a wychodzi z organizmu człowieka przy jego uziemieniu, czyli w miejscu styku naszego ciała z gruntem.

Pole rażenia, właściwy moment

Wiater wyjaśnił, że piorun nie wniknie do ziemi. Uderzy w coś i zacznie się rozpływać. Strefa rażenia stanowi około 25 metrów od miejsca trafienia wyładowania atmosferycznego.

- Różnica napięć między naszymi nogami, które stoją na ziemi jest tak duża, że możemy być ścięci z nóg, możemy ulec porażeniu prądem elektrycznym, lub skończy się to śmiercią - podał naukowiec.

Jakich obrażeń doznamy, zależy od jednej chwili, momentu, w którym znajduje się nasze serce.

- Ciało ludzkie nie jest całkowicie odporne na prąd elektryczny, nawet o tym najniższym natężeniu. Serce bije z częstotliwością około jedno uderzenie na sekundę. To czy osoba przeżyje czy nie zależy od tego kiedy została trafiona - tłumaczył Wiater.

Jeśli piorun dotknie ciała człowieka podczas uderzenia serca w danej części sekundy dochodzi do migotania komór sercowych i w konsekwencji do zatrzymania krążenia.

Na ratunek

Będąc świadkiem wypadku z udziałem wyładowania atmosferycznego, pomóż poszkodowanemu. Zadzwoń po karetkę i podejmij odpowiednie działania.

- Należy wezwać karetkę pogotowia, ponieważ jeśli nie wezwiemy odpowiednich służb to rokowania poszkodowanego spadają - stwierdził Marcin Borkowski, ratownik medyczny, Mistrz Europy w Ratownictwie Medycznym.

Podczas wezwania do osoby porażonej piorunem, ratownik medyczny musi się zmierzyć z trzema rzeczami.

- Po pierwsze pojawia się poparzenie w miejscach wejścia i wyjścia piorunu. Ponadto ofiara doznaje zaburzenia rytmu serca, oraz złamań kości podczas odrzucenia przez wyładowanie i uderzenie o ziemię - powiedział ratownik.

Jak pomóc osobie porażonej?

- Działania i reakcja świadków wypadku decydują o rokowaniu stanu poszkodowanego - powiedział Marcin Borkowski. Jeśli osobie niosącej pomoc nie zagraża niebezpieczeństwo, wpierw powinien on sprawdzić stan świadomości poszkodowanego. Potrząsnąć za ramię, odezwać się. Jeśli osoba nie reaguje, oddchylając głowę do tyłu i pochylając się uchem nad jego ustami, należy ocenić czy oddycha. Jeśli tak, nie potrzeba uciskać klatki piersiowej, ale zobaczyć gdzie została poparzona i założyć w tych miejscach opatrunek. Należy położyć tę osobę w pozycji bocznej, żeby się nie zakrztusiła.

- Jeśli osoba nie oddycha należy rozpocząć reanimację. Odsłonić klatkę piersiową i uciskać na jej środku w tempie 100-120 uciśnięć na minutę na głębokość 5-6 cm - poradził Borkowski.

Defibrylatory

W miejscach publicznych (m.in. na boiskach, polach golfowych, basenach) znajdują się automatyczne defibrylatory. Nie bójmy się sięgać po taki sprzęt, bo nie wiemy jak się go obsługuje. Zawiera on zdalną instrukcję głosową, która uruchamia się po naciśnięciu guzika.

- Jest to urządzenie które pomaga nam przywrócić serce do pracy. W środku są specjalne elektrody, które przypinamy do odsłoniętej klatki piersiowej - wyjaśnił Borkowski.

Oblicz odległość od burzy

Grzmoty i błyski nie idą ze sobą w parze. Najpierw widzimy jasny słup światła, a dopiero później dochodzi do nas grzmot od tej błyskawicy. Powoduje to, że jesteśmy w stanie obliczyć, jak daleko od nas doszło do wyładowania. Im krótszy odstęp czasu między wyładowaniem a grzmotem, tym bliżej nas on uderzył.

- Jeśli widzimy błysk powinniśmy zacząć liczyć. Jeśli słyszymy grzmot po dziesięciu sekundach z tego wniosek, że w odległości 3 km od nas doszło do wyładowania piorunowego - wyjaśnił Wiater.

Przed nami kolejny dzień z burzami. Mogą być tak samo groźne, jak w ostatnich godzinach. Zachowaj szczególną ostrożność. Sprawdź prognozę.

Zobacz całą rozmowę ze specjalistami:

Specjaliści o wyładowaniach atmosferycznych
Specjaliści o wyładowaniach atmosferycznychtvn24

Autor: AD/rp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni mają przynieść intensywne opady deszczu. Jak wynika z prognoz IMGW, lokalnie może dojść do szybkiego podwyższenia stanów wody, a nawet podtopień. Sprawdź, w których regionach zachować szczególną ostrożność.

Tam może dojść do podtopień. Alarmy hydrologiczne

Tam może dojść do podtopień. Alarmy hydrologiczne

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

W najnowszych wyliczeniach modeli widać obfite opady deszczu, które mają nawiedzić w tym tygodniu Polskę. Gdzie uderzenie złej pogody będzie najsilniejsze? Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, prognozy są wciąż niezgodne.

Nadciągają ulewy. Co pokazują modele?

Nadciągają ulewy. Co pokazują modele?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przed nami nie tylko spektakularne ochłodzenie, ale także ulewy. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dni? Kiedy może wrócić upał? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 82 osoby, w tym 28 dzieci, zginęły w wyniku gwałtownej powodzi, która nawiedziła Teksas. Najtragiczniejsza sytuacja panuje w hrabstwie Kerr. Trwa akcja poszukiwawcza - zaginionych jest ponad 40 osób, w tym uczestniczki obozu letniego. Prezydent Donald Trump zapowiedział wizytę w rejonie kataklizmu.

Zginęło ponad 80 osób. "Katastrofa, która się zdarza raz na sto lat"

Zginęło ponad 80 osób. "Katastrofa, która się zdarza raz na sto lat"

Źródło:
PAP, CNN

W poniedziałek w części kraju prognozowane są burze. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed tym zjawiskiem. Obowiązują również alarmy drugiego i pierwszego stopnia przed upałem.

Silny deszcz, grad, potężne podmuchy. IMGW ostrzega

Silny deszcz, grad, potężne podmuchy. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Wulkan Lewotobi Laki-Laki na wschodzie Indonezji ponownie dał o sobie znać - jego erupcja w poniedziałek wyrzuciła popiół na wysokość aż 18 kilometrów, zmuszając władze do ogłoszenia najwyższego stopnia alarmowego. W związku z zagrożeniem wstrzymano także część lotów.

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Źródło:
Reuters, ABC News

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami z bardzo silnym wiatrem. Eksperci ostrzegają, że może dojść do przerw w dostawach prądu.

Alert RCB. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Przed nami załamanie pogody, które potrwa niemal do końca tygodnia. Śródziemnomorski niż przyniesie opady deszczu, które mogą być obfite. Spodziewane są też burze. Sprawdź, jak dużo deszczu może spaść.

Śródziemnomorski niż przyniesie ulewy i burze. Jak dużo deszczu spadnie

Śródziemnomorski niż przyniesie ulewy i burze. Jak dużo deszczu spadnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze nawiedziły w niedzielę północne Włochy. Szczególnie niebezpieczna aura panowała w Mediolanie i okolicach, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku. Podczas burzy drzewo przygniotło turystów, a jednej osoby nie udało się uratować.

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Źródło:
PAP, Rai News

Sławosz Uznański-Wiśniewski zbliża się do końca swojej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W dziesiątym dniu pobytu na orbicie zrealizował kolejne eksperymenty naukowe i technologiczne. Stan realizacji misji IGNIS osiągnął już blisko 80 procent, a w poniedziałek polski astronauta znów połączy się z Ziemią.

Prawie 80 procent misji wykonane. Dziś kolejne łączenie z Ziemią

Prawie 80 procent misji wykonane. Dziś kolejne łączenie z Ziemią

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W poniedziałek 7.07 w części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Burzom towarzyszą opady deszczu oraz silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wkracza pas kłębiących się chmur

Gdzie jest burza? Wkracza pas kłębiących się chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Poniedziałek 7.07 przyniesie części kraju burze, którym towarzyszyć będą ulewne opady deszczu. Wiatr w porywach może rozpędzić się do 90, a lokalnie nawet i 100 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - poniedziałek 7.07. Ulewy i wiatr sięgający 100 km/h

Pogoda na dziś - poniedziałek 7.07. Ulewy i wiatr sięgający 100 km/h

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę firma Axiom Space połączyła się z członkami misji Ax-4 - Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i Peggy Whitson. Polak powiedział, że cały czas realizują misję. W pewnym momencie podczas transmisji pojawiły się pierogi.

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Źródło:
TVN24

Jeszcze do niedawna w ciepłe, letnie wieczory łąki, parki i ogrody były rozświetlone przez świetliki. Przyrodnicy alarmują jednak, że populacja tych owadów drastycznie maleje, a nawet pojawia się ryzyko ich wyginięcia. Są jednak sposoby na to, aby zatrzymać ten negatywny trend.

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Źródło:
PAP, Discover Magazine

Grecja przygotowuje się na kilkudniową falę upałów. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura sięgnie nawet 42 stopni Celsjusza.

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Źródło:
PAP, newpost.gr, iefimerida.gr

Lew uciekł z ogrodu zoologicznego i zaatakował 53-letniego mężczyznę. Ranny został zabrany do szpitala, a zwierzę zastrzelono. Do zdarzenia doszło w tureckim mieście Manavgat.

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Źródło:
PAP, milliyet.com.tr

Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę.

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Źródło:
TVN24+

Centralną część Teksasu nawiedziły katastrofalne powodzie. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 50 osób, w tym kilkanaścioro dzieci. Pogoda wyrządziła ogromne szkody na terenie katolickiego obozu Mystic Camp, na którym byli także Polacy, nic im się nie stało. Opowiadali o tym, jak wyglądała ewakuacja i załamanie aury.

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

Źródło:
PAP

Stan wykonania polskiej misji wykonywanej przez Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego wynosi 72,9 procenta. Polski astronauta w sobotę połączył się z młodzieżą w Rzeszowie, kontynuował prace nad polskimi eksperymentami oraz nagrał materiały edukacyjne i promocyjne.

Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty

Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty

Źródło:
PAP

Potężna fala powodziowa przeszła przez hrabstwo Kerr w Teksasie, gdzie odbywał się chrześcijański obóz Camp Mystic. Wśród uczestników wymiany byli Polacy. Wszyscy są cali i zdrowi - poinformował w sobotę przedstawiciel programu Camp America.

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Źródło:
PAP, Kontakt24, tvnmeteo.pl

Lew zaatakował i zranił kobietę oraz dwoje dzieci. Do zdarzenia doszło w pakistańskim mieście Lahaur. Atak dzikiego zwierzęcia został uchwycony na nagraniu.

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Źródło:
Reuters, timesofindia.indiatimes.com

W sobotę polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski po raz kolejny połączył się z Ziemią. Tym razem odpowiadał na pytania młodzieży zgromadzonej w auli Politechniki Rzeszowskiej.

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po ponad tygodniu walki z pożarami lasów w tureckiej prowincji Izmir, władze poinformowały o opanowaniu żywiołu. Ogień strawił tysiące hektarów lasów, zniszczył też trzy miejscowości i zabił tysiące zwierząt. W innych częściach kraju nadal trwa walka z żywiołem.

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

Źródło:
PAP

Turcję czeka dziewięciodniowa fala upałów. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć nawet 50 stopni Celsjusza. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem udaru cieplnego i pożarów lasów, a władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

Źródło:
PAP

Pożar Madre, który od kilku dni pustoszy południową Kalifornię, rozprzestrzenił się już na obszarze o powierzchni przekraczającej 28 tysięcy hektarów, zmuszając setki osób do ewakuacji. To największy tegoroczny pożar w stanie - jego dym dotarł do sąsiednich hrabstw, a ogień wymknął się spod kontroli na trudnym, górzystym terenie.

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Źródło:
PAP

Po raz pierwszy od ponad stu lat paryżanie i turyści mogą ponownie pływać w Sekwanie. W sobotni poranek otwarto trzy miejskie kąpieliska na rzece, kończąc symbolicznie proces oczyszczania wód zapoczątkowany przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Źródło:
PAP, Reuters

W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Źródło:
Reuters, Ekathimerini.com

Włochy zmagają się z falą upałów. Rośnie liczba nagłych zatrzymań pracy serca, zwłaszcza na plażach, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Służby ratunkowe apelują o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, bo nikt nie jest odporny na skutki ekstremalnego gorąca.

"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz

"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz

Źródło:
PAP

Trzeci jak do tej pory międzygwiezdny obiekt został zaobserwowany w Układzie Słonecznym. Kometa otrzymała nazwę 3I/ATLAS. Jak podała amerykańska agencja kosmiczna NASA, w momencie odkrycia znajdowała się około 520 milionów kilometrów od Ziemi, ale w październiku znacznie zbliży się do naszej planety.

Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest

Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest

Źródło:
NASA, MPC., space.com, virtualtelescope.eu