Ognista linia uderzająca w auto, rozbłysk i huk - taki widok zarejestrowała kamera z policyjnego samochodu podczas jazdy jedną z rosyjskich ulic. Zrobić takie nagranie udaje się niezwykle rzadko, bo prawdopodobieństwo, że w kogoś trafi piorun podczas burzy jest jak 1 do 775 tys.
To wideo zaczyna się jak jedno ze zwykłych nagrań z samochodowych kamer. Widzimy ulicę w jednym z rosyjskich miast podczas deszczowego dnia. Ruch jest niezbyt intensywny, przed autem z kamerą jada dwa pojazdy, jednym z nich jest czarny SUV.
Monotonię przerywa spektakularna ognista błyskawica i towarzyszący jej huk. Piorun uderza dokładnie w czarnego SUV-a. Tuż po uderzeniu nie widać żadnych oznak zniszczeń. Samochód przejeżdża jeszcze pewien odcinek i dopiero po chwili zatrzymuje się z boku jezdni.
Samochód jak klatka Faradaya
Czy to możliwe, że przy tak bliskim spotkaniu z piorunem nie ucierpiał nikt z wnętrza pojazdu? Okazuje się, że to całkiem możliwe i niekoniecznie zależy od opieki nadprzyrodzonych sił. Wnętrze samochodu jest bezpiecznym schronieniem podczas burzy, bo w dużym przybliżeniu tworzy klatkę Faradaya. To metalowy ekran mający chronić przed polem elektrostatycznym, wymyślony i skonstruowany w 1836 r. przez angielskiego fizyka Michaela Faradaya.
Pole elektryczne nie przenika przez taki ekran pozostając na jego powierzchni. Niezależnie od tego, jak silnie jest ona naładowana, wewnątrz nie występuje pole elektryczne. Samochód od bycia idealnym przykładem klatki Faradaya dzieli tylko obecność okien.
Małe szanse na trafienie
O wiele bardziej niesamowitym niż to, że samochód przetrwał uderzenie pioruna w niezłym stanie (prawdopodobnie spaliła się tylko elektronika), wydaje się fakt, że taką sytuację w ogóle udało się zarejestrować. Według statystyk National Weather Service, podczas burzy szanse człowieka na to, że razi go piorun, wynoszą mniej więcej 1:775000, a podczas 80 lat życia 1:10000. Prawdopodobieństwo nagrania takiej sytuacji na wideo jest znacznie mniejsze.
Autor: js/rs / Źródło: whatsupwiththat.com