Pięć niebezpieczeństw, na które latem narażone są nasze zwierzęta

Latem nasze pupile są zagrożonePixabay (CC-BY-SA) / Sandra_M_H

Gdy robi się ciepło, bardzo lubimy spędzać wolny czas na powietrzu, w towarzystwie swoich ulubionych zwierząt. Trzeba jednak pamiętać, że lato to pora roku, gdy musimy być świadomi zagrożeń, na jakie narażeni są nasi pupile.

Lauren Connolly z kliniki weterynaryjnej w amerykańskim Northford tłumaczy, na co musimy zwrócić szczególną uwagę, by nasz ulubieniec pozostał w dobrej formie.

Udar cieplny

Nie jest niczym niezwykłym dla zwierząt, zwłaszcza dla psów. Jest kilka ras szczególnie narażonych. Na przykład labrador retrievery, spędzające dużo czasu na zabawie, często nie są w stanie jej przerwać, by się ochłodzić. Dochodzi więc do przegrzania. Normalna temperatura ciała psa to 38,2 - 38,8 st. C. Podczas zabawy w upale może ona wzrosnąć nawet do ponad 40 st. C. To prowadzi do rozwoju wielu dysfunkcji narządów, których skutkiem może być nawet śmierć. Jeżeli istnieje podejrzenie, że zwierzę wykazuje oznaki udaru cieplnego, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, to zabrać je ze słońca i przenieść do chłodnego pomieszczenia lub zacienionego miejsca.

- Można zaoferować zimną wodę, ale nie należy zmuszać swojego zwierzaka, aby ją pił - mówi Connolly.

Pomóc może umieszczenie wentylatora bezpośrednio nad zwierzęciem i obłożenie mokrymi ręcznikami na szyi, grzbiecie i w okolicy pachwiny. Ważne jest, aby nigdy nie używać lodu lub wody z lodem do ostudzenia zwierzaka. Zbyt szybkie chłodzenie z zewnątrz powoduje, że naczynia krwionośne kurczą się, co może faktycznie opóźnić chłodzenie wnętrza ciała.

Owady

Psy mają tendencję do "przyklejania" nosów nawet tam, gdzie nie należy. Może się zdarzyć, że trafią na pszczołę, co skończy się użądleniem, prowadzącym do poważnej opuchlizny pyska. Przede wszystkim należy wówczas spróbować usunąć żądło, jeśli jest widoczne. Pomocna może być przy tym choćby karta kredytowa.

- Można zrobić chłodny kompres na opuchliznę i zastosować mieszankę sody oczyszczonej i wody, aby pomóc zneutralizować jad - twierdzi Connolly.

Zwierzęta, które mają trudności z oddychaniem, należy jak najszybciej przetransportować do weterynarza.W okresie letnim jest również większa ilość pcheł i kleszczy. Warto więc pamiętać o specjalnych obrożach.

Oparzenie słoneczne

Chociaż nie wszystkie psy lubią się opalać, zdarzają się również oparzenia słoneczne. Wystarczy zbyt długie przebywanie na słońcu.

- Każde zwierzę, zwłaszcza psy, może poparzyć się w miejscach, gdzie nie ma wystarczająco dużo futra - na brzuchu czy nosie. Istnieją kremy przeciwsłoneczne, przygotowane specjalnie dla psów, takich jak na przykład białych pitbulli. Należy być jednak ostrożnym, gdyż mogą zawierać cynk, bardzo szkodliwy dla zwierząt w przypadku połknięcia - mówi Connolly.

Szczególnie ostrożni powinni być posiadacze psów ogolonych ze względów estetycznych. Wbrew pozorom nie jest im wcale chłodniej, tylko zwiększa się ryzyko oparzenia słonecznego.

Bakterie znajdujące się kałużach

W upalne dni nasze zwierzaki chętnie zaspokajają pragnienie, popijać wodę z napotkanych kałuży. To bardzo niebezpieczne, gdyż tam czai się mnóstwo mikroorganizmów, niespecjalnie zdrowych. Konsekwencją może być na przykład leptospiroza, która jest zakażeniem bakteryjnym, występującym u wielu zwierząt, w tym psów. Może ona prowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek, a nawet niewydolności narządowej.

- Kliniczne objawy leptospirozy są niespecyficzne. Czasami zwierzęta domowe mogą nie wykazywać żadnych objawów, innym razem jest to gorączka, odmowa jedzenia lub sztywność - tłumaczy Connolly.

My też nie możemy się czuć bezpiecznie, gdyż leptospiroza może się przenieść na człowieka.

Alergie

Latem zwierzęta są znacznie bardziej narażone na alergie sezonowe, powodujące problemy, takie jak infekcje ucha i swędzenie skóry.

- Psy i koty mogą dostać kataru siennego, podobnie jak ludzie, ale u nich to zwykle powoduje swędzenie skóry i, zwłaszcza u psów, nieprzyjemne infekcje ucha - mówi Connolly.

Wiele infekcji ucha jest spowodowane właśnie alergiami. Jednym ze sposobów ich leczenia jest czyszczenie uszu roztworem, który otrzymamy u weterynarza, przynajmniej raz w miesiącu. Zapobiega to gromadzeniu się wosku, który pogarsza stan infekcji. Ważne jest również, aby nigdy nie używać patyczków do czyszczenia w uszach swojego zwierzaka.Wraz z nadejściem chłodów widać olbrzymi spadek alergii u zwierząt.

Nasi pupile są także narażeni na inne zagrożenia. Młody labrador został uratowany przez grupę żeglarzy z włoskiego klubu jachtowego przed utonięciem w wodzie. Pies dryfował przez kilka godzin po Zatoce Neapolitańskiej po tym, jak wypadł z promu.

Pies rozbitek cudem uratowany z Zatoki Neapolitańskiej
Pies rozbitek cudem uratowany z Zatoki NeapolitańskiejReale Yacht Club Savoia Napoli- Italy

Autor: jap / Źródło: Accu Weather

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (CC-BY-SA) / Sandra_M_H

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W poniedziałek 28.07 błyska się w części kraju. Wyładowania atmosferyczne niosą ze sobą opady związane z niżem genueńskim wędrującym nad Polską. W ciągu ostatniej doby opady przekroczyły 120-140 litrów na metr kwadratowy.

Gdzie jest burza? Możliwe powodzie błyskawiczne

Gdzie jest burza? Możliwe powodzie błyskawiczne

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Najbliższe dni przyniosą poprawę aury w większości Polski, chociaż na wielkie zmiany na plus nie mamy co liczyć. Pochmurne chwile będą przeplatać się z tymi bardziej pogodnymi. Również temperatura nie będzie nas specjalnie rozpieszczać - na termometrach zobaczymy maksymalnie 24 stopnie.

Deszcz ma słabnąć, ale prawdziwe lato nie przyjdzie

Deszcz ma słabnąć, ale prawdziwe lato nie przyjdzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 1700 interwencji związanych z trudnymi warunkami atmosferycznymi odnotowano w Polsce do poniedziałkowego popołudnia. Najtrudniejsza sytuacja panuje w południowej i centralnej części kraju. Miejscami konieczne były ewakuacje, ogłoszone zostało także pogotowie przeciwpowodziowe.

Zalania, uszkodzenia dachów, ewakuacje. Ponad 1700 interwencji

Zalania, uszkodzenia dachów, ewakuacje. Ponad 1700 interwencji

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Najbliższe dni przyniosą poprawę aury w większości Polski, chociaż na wielkie zmiany na plus nie mamy co liczyć. Pochmurne chwile będą przeplatać się z tymi bardziej pogodnymi. Również temperatura nie będzie nas specjalnie rozpieszczać - na termometrach zobaczymy maksymalnie 24 stopnie.

Deszcz ma słabnąć, ale prawdziwe lato nie przyjdzie

Deszcz ma słabnąć, ale prawdziwe lato nie przyjdzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami. Obowiązują alerty nawet trzeciego, najwyższego stopnia. W niektórych rejonach kraju silny deszcz może padać do późnego wieczora.

Groźne ulewy. Czerwone alarmy IMGW wciąż w mocy

Groźne ulewy. Czerwone alarmy IMGW wciąż w mocy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

W Portugalii, nieopodal północnej granicy z Hiszpanią, szaleją pożary. W ich wyniku zginęła co najmniej jedna osoba, kilkanaście zostało rannych, a kilkaset - ewakuowanych. Ponieważ pogoda sprzyja kolejnym wybuchom ognia, miejscami ograniczono dostęp do zabytków.

Ogień zabija i rani. Ograniczono dostęp do zabytków

Ogień zabija i rani. Ograniczono dostęp do zabytków

Źródło:
PAP

Wokół Bursy, czwartego co do wielkości miasta Turcji, już trzeci dzień szaleją pożary. Podczas walki z żywiołem śmierć poniosły cztery osoby. Płoną także inne rejony kraju.

Spadła cysterna, zginęły trzy osoby

Spadła cysterna, zginęły trzy osoby

Źródło:
PAP, BBC News Turkce, Hurriyet

Obfite opady deszczu doprowadziły do powstania gwałtownej powodzi w mieście Brosteni na północy Rumunii. W wyniku żywiołu zginęła co najmniej jedna osoba - podała agencja Reutera.

Wody powodziowe zrównały z ziemią górskie miasto

Wody powodziowe zrównały z ziemią górskie miasto

Źródło:
Reuters

Północne Chiny wciąż zmagają się z silnymi deszczami, które powodują ryzyko groźnych zjawisk. W poniedziałek rano osuwisko zabiło cztery osoby w północnej części kraju. Ofiara śmiertelna pojawiła się również w centrum Chin.

Deszcz sprawił, że ziemia osunęła się na wioskę

Deszcz sprawił, że ziemia osunęła się na wioskę

Źródło:
Reuters, PAP

W związku z intensywnymi opadami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniami rzek. Obowiązują alarmy nawet trzeciego stopnia.

Czerwone alarmy przed wezbraniami rzek

Czerwone alarmy przed wezbraniami rzek

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Poniedziałek 28.07 upłynie pod znakiem opadów deszczu, a także możliwością burz w znacznej większości kraju. Prognozowane są też silne porywy wiatru. Termometry pokażą do 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.07. W pogodzie będzie się dużo dziać

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.07. W pogodzie będzie się dużo dziać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie mamy dobrych wiadomości dla ciepłolubnych - wszystkich nas czeka spadek temperatury znacznie poniżej średniej. Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę SMS-owe ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami dla mieszkańców kolejnych województw. Na skutek opadów możliwe są gwałtowne wezbrania rzek.

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Polskę nadciąga niż genueński. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, aby w niedzielę nie podejmować żadnych aktywności w Tatrach. Powodem są wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Temperatura 50,5 stopni Celsjusza została zmierzona 25 lipca w mieście Silopi na południowym wschodzie Turcji. To najwyższa odnotowana wartość w historii kraju.

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Źródło:
PAP, Deutsche Welle

W rejonie Pekinu i północno-wschodnich Chin ulewne deszcze spowodowały powodzie i lawiny błotne, w wyniku których zginęły dwie osoby, a dwie kolejne są zaginione. W przemysłowym mieście Baoding w ciągu jednej nocy spadło aż 145 litrów na metr kwadratowy deszczu, co wymusiło ewakuację ponad trzech tysięcy mieszkańców.

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

Kiedy nastanie jakaś stabilizacja w pogodzie? Czy po deszczowym lipcu sierpień będzie ratunkiem dla branży turystycznej? W wielu regionach kraju słychać narzekania na pogodę. Ostatnie lata z lipcami suchymi i gorącymi jak w Hiszpanii rozpieściły nas i pozwoliły zapomnieć, jak wyglądał kiedyś lipiec w naszym kraju.

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

Źródło:
TVN24+

Gwałtowna burza przeszła w sobotę przez Zakopane. Towarzyszył jej ulewny deszcz i bardzo silny wiatr. Na nagraniu widać, jak mocno padało.

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę około południa na greckiej wyspie Eubei wybuchł pożar. Zdjęcia i nagranie unoszącego się dymu nad płonącym lasem otrzymaliśmy na Kontakt24. W gaszeniu ognia biorą udział samoloty gaśnicze.

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Źródło:
Kontakt24, protothema.gr, naftemporiki.gr

Para z Kansas City została obudzona w piątek rano przez głośny huk. Okazało się, że na ich dom spadło drzewo. Przebiło ono sufit, a przez dziurę do salonu wlała się woda.

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Źródło:
CNN, fox4kc.com

Przez kanadyjską prowincję Quebec przeszły silne burze z deszczem, a miejscami gradem. Wywołały szereg szkód. Samochody utknęły w tunelach, powalone zostały liczne drzewa. W pewnym momencie bez prądu było kilkadziesiąt tysięcy odbiorców.

Silne burze uwięziły samochody

Silne burze uwięziły samochody

Źródło:
cbc.ca, theweathernetwork.com

Miasto Ruidoso w amerykańskim stanie Nowy Meksyk po raz trzeci tego lipca nawiedziła powódź błyskawiczna. Co najmniej kilka osób zostało uwięzionych przez rwącą wodę.

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Źródło:
Reuters, USA Today

W piątek odwołano ponad 20 rejsów między Maderą a kilkoma lotniskami w Europie. Powodem był utrzymujący się nad portugalską wyspą porywisty wiatr.

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Źródło:
PAP

Powrót wilków do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone sprawił, że po raz pierwszy od 80 lat zaczęły rosnąć dawno niewidziane tam drzewa - donoszą amerykańscy naukowcy.

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Źródło:
livescience.com

Małopolska Trzebinia to miejsce, gdzie można spędzić aktywnie czas. Wszystko dzięki między innymi festynowi Małopolska Tour. Poza rajdem rowerowym to także impreza dla rodzin z dziećmi. A to dopiero początek atrakcji, które czekają na turystów w tym mieście.

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

Źródło:
Reuters, Bold News, shqiptarja.com

"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Źródło:
TVN24+

W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Źródło:
ENEX, 8sidor.se, PAP

W piątek w Radżastanie w Indiach silne opady doprowadziły do zawalenia się dachu szkoły. Katastrofa budowlana doprowadziła do śmierci kilkorga dzieci.

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Źródło:
Reuters, indianexpress.com

W ostatnich dniach północne Włochy nawiedziły burze, które połamały wiele drzew, zalały ulice i pola i wywołały osuwiska. Strażacy otrzymali setki wezwań do interwencji.

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Źródło:
ENEX, oggitreviso.it