-20,9 stopnia Celsjusza. Tak zimno nie było tam od 128 lat

Autor:
kw
Źródło:
PAP, ria.ru
Temperatura w Petersburgu
Temperatura w Petersburgu
Ventusky.com
Ventusky.comTemperatura w Petersburgu

Tak zimnej nocy nie było tam od dawna. W Petersburgu termometry wskazały -20,9 stopnia Celsjusza. Jak podają meteorolodzy, został pobity rekord ustanowiony aż 128 lat temu.

W Petersburgu miniona noc okazała się najmroźniejsza od 128 lat - podał w poniedziałek ośrodek meteorologiczny Fobos. Temperatura spadła do -20,9 stopnia Celsjusza. Ostatni raz podobną wartość, a konkretnie -20,5 st. C, odnotowano 5 grudnia 1893 roku.

- Takich mrozów w Petersburgu nie było od 128 lat. Dziś ustanowiono rekord minimalnej temperatury powietrza - stwierdził Michaił Leus, główny ekspert w ośrodku Fobos.

W XX wieku w Petersburgu tylko dwukrotnie padały rekordy zimna. Dotyczyły wyjątkowo chłodnego lipca 2015 roku i mroźnego stycznia 2002 roku.

- Oczywiście ta noc była najzimniejsza od początku zimy - dodał Leus.

Dalsze prognozy

Jak zaznaczył, w ciągu dnia w Petersburgu nieznacznie się ociepli. Prognozowane jest od -18 do -16 st. C. Z kolei w obwodzie leningradzkim temperatura może wynieść do -15-20 st. C. Średnia temperatura dzienna będzie więc znacznie niższa od normy wieloletniej dla grudnia.

Mrozu nie potęguje jednak silniejszy wiatr. Według meteorologów ich średnia prędkość nie przekracza 10 kilometrów na godzinę.

Tymczasem w Moskwie meteorolodzy prognozują ciepły grudzień, a także luty. Mróz nie ominie jednak stolicy Rosji - ma nadejść w styczniu. Ogółem Moskwę czeka śnieżna zima ze sporymi zaspami śniegu.

Autor:kw

Źródło: PAP, ria.ru

Pozostałe wiadomości