Pandemia a epidemia - co to jest? Jakie są różnice?

[object Object]
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o lekachtvn24
wideo 2/21

Ostatnią pandemię Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w 2009 roku. Wtedy chodziło o grypę A/H1N1. Teraz, zdaniem WHO, świat ponownie stoi w obliczu jej ogłoszenia w związku z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa. Wyjaśniamy, czym pandemia różni się od epidemii.

Ryzyko pandemii stało się bardzo realne - powiedział w poniedziałek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, komentując ciągłe rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 w wielu krajach. Szef WHO uważa, że "dzięki zdecydowanym i wczesnym działaniom możemy spowolnić rozprzestrzenienie się wirusa".

- Teraz, kiedy wirus rozprzestrzenił się w tylu krajach, ryzyko pandemii stało się bardzo realne - przekazał Ghebreyesus. Dodał jednak, że będzie to pierwsza pandemia w historii, którą będzie można kontrolować. - Najważniejsze jest to, że nie jesteśmy zdani na łaskę tego wirusa. Musimy pamiętać, że dzięki zdecydowanym, wczesnym działaniom możemy spowolnić rozprzestrzenienie się wirusa i zapobiegać infekcjom. Wśród osób, które są zainfekowane, większość wyzdrowieje - dodał szef WHO.

ŚLEDŹ RELACJĘ ZWIĄZANĄ Z EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA NA TVN24.PL

Epidemia a pandemia

Epidemia to występowanie w określonym czasie i na określonym terenie przypadków zachorowań lub innych zjawisk związanych ze zdrowiem w liczbie większej niż oczekiwana. Samo słowo z greckiego epi znaczy "na", a demos "lud".

Natomiast o pandemii mówimy wtedy, gdy choroba zakaźna rozprzestrzenia się w różnych środowiskach, na dużym obszarze, na różnych kontynentach w tym samym czasie.

Ostatnią ogłoszoną na świecie była pandemia grypy A/H1N1 w 2009 roku, która zabiła setki tysięcy osób na całym świecie. Słowo pandemia pochodzi od greckiego pandemos co oznacza "powszechny". Samo demos z greckiego oznacza "lud", a pan - "wszyscy".

- Pandemia to koncepcja, w której istnieje przekonanie, że cała populacja świata będzie prawdopodobnie narażona na tę infekcję, a potencjalnie część z nich zachoruje - mówił doktor Mike Ryan, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia ds. programów ratunkowych. - Jeśli chodzi o COVID-19, to tym, czego jeszcze nie rozumiemy, jest dynamika transmisji. Widzieliśmy przyspieszenie przypadków zachorowań w takich miejscach jak Korea - tłumaczył. - Nadszedł czas, aby przygotować się na ogłoszenie pandemii. Ale na ogłoszenie jej jest jeszcze za wcześnie - dodał.

Jak się chronić przed koronawirusem (Ministerstwo Zdrowia)ministerstwo zdrowia

"Pandemie oznaczają różne rzeczy dla różnych ludzi"

Doktor Anthony Fauci, immunolog, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (US National Institute of Allergy and Infectious Diseases), zaznaczył, że nie ma konkretnej, naukowej i ostatecznej definicji pandemii. Tłumaczył, że są zarówno argumenty za tym, jak i przeciw temu, żeby epidemię koronawirusa SARS-CoV-2 można było nazwać pandemią. - Pandemie oznaczają różne rzeczy dla różnych ludzi - mówił.

- Wirus spowodował śmiertelną chorobę i ciągle rozprzestrzenia się między ludźmi, co jest niepokojące. Te czynniki spełniają dwa kryteria pandemii - mówiła dr Nancy Messonnier, dyrektor amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Szczepień i Chorób Układu Oddechowego (National Center for Immunization and Respiratory Diseases). - Wirus rozprzestrzeniania się na coraz to większą liczbę krajów, a świat zbliża się do spełnienia trzeciego z kryteriów: rozprzestrzeniania się nowego wirusa na całym świecie - dodała.

Jak zapobiegać zakażeniu (Ministerstwo Zdrowia)ministerstwo zdrowia

Podejmowane działania po wprowadzeniu pandemii

W momencie ogłoszenia pandemii należy podejmować działania na poziomie globalnym. Ich celem jest zmniejszenie wpływu pandemii na społeczeństwo.

Planowanie i koordynacja:

Zachęcanie do udzielania międzynarodowej pomocy krajom ubogim w zasoby i/lub krajom poważnie dotkniętym problemem.

Współdziałanie międzynarodowych organizacji i agencji z sektora opieki zdrowotnej.

Wyznaczanie specjalnego statusu w razie potrzeby, np. ogłaszanie stanu wyjątkowego.

Utrzymanie zaufania we wszystkich agencjach, organizacjach i wśród społeczeństwa (wszystkie podejmowane działania mają być przejrzyste i wiarygodne).

Zapewnienie przywództwa i koordynacji w zakresie zasobów wielosektorowych w celu złagodzenia społecznych i gospodarczych skutków pandemii.

Podejmowanie działań na rzecz racjonalnego, etycznego i przejrzystego dostępu do zasobów.

W krajach jeszcze nie dotkniętych pandemią rozpoczęcie przygotowań do zbliżającej się pandemii, w tym uruchomienie komitetu(-ów) kryzysowego(-ych) oraz krajowych systemów dowodzenia i kontroli. Oprócz tego aktualizowanie, w razie potrzeby, krajowcy wytycznych i zaleceń, uwzględniając informacje z państw dotkniętych pandemią.

Monitoring i ocena sytuacji

Koordynacja oceny i monitorowania charakterystyki oraz nasilenia się choroby, zapewnienie odpowiednich wytycznych.

Monitorowanie globalnego rozprzestrzeniania się choroby i możliwych zmian w epidemiologicznych, klinicznych i wirusologicznych aspektach zakażenia, w tym oporności na leki przeciwwirusowe.

Wspieranie państw członkowskich dotkniętych chorobą.

Przeprowadzenie kompleksowej oceny najwcześniejszych przypadków pandemii grypy.

Dokumentowanie zmieniającej się pandemii, w tym rozmieszczenia geograficznego, tendencji i wpływu.

Dokumentowanie wszelkich zmian w cechach epidemiologicznych i klinicznych wirusa pandemicznego.

Utrzymanie odpowiedniego nadzoru wirusologicznego w celu wykrycia zmian antygenowych i genetycznych, jak również zmian w podatności antywirusowej i patogenności.

Modyfikacja krajowych definicji przypadków i aktualizacja, w razie potrzeby, algorytmów klinicznych i laboratoryjnych do celów diagnostycznych.

Monitorowanie podstawowych zasobów związanych ze zdrowiem, takich jak: środki medyczne, leki przeciwwirusowe, szczepionki i inne środki farmaceutyczne; monitorowanie dostępność pracowników służby zdrowia, obłożenia/dostępności szpitali. Ponadto korzystanie z alternatywnych obiektów służby zdrowia i zapasów materiałów laboratoryjnych.

Ocena wykorzystania i wpływu wdrożonych środków łagodzących.

Przewidywanie skutków gospodarczych pandemii.

Monitorowanie i ocena wpływu nieobecność w miejscu pracy i w szkole w regionach dotkniętych chorobą, monitorowanie dostępności niezbędnych pracowników.

Ograniczanie rozprzestrzenianie się choroby

Opracowanie zaleceń dotyczących składu szczepionki pandemicznej i przejście na produkcję szczepionki, jeżeli wcześniej tego nie zrobiono.

Opracowanie wytycznych dla organów krajowych w celu przeprowadzenia kampanii szczepień ukierunkowanych, jeżeli dostępna jest szczepionka pandemiczna.

Wdrożenie planów zaopatrzenia w szczepionki.

Modyfikowanie/adaptacja strategii przeciwwirusowych i strategii szczepień w oparciu o informacje z monitorowania i nadzoru.

Ułatwianie oceny interwencji i aktualizacja zaleceń w razie potrzeby.

Wszystkie kraje uwzględniają wytyczne i informacje WHO przy wydawaniu międzynarodowych porad dotyczących podróży i ostrzeżeń zdrowotnych.

Doradzanie osobom z ostrą chorobą układu oddechowego, aby pozostały w domu i zminimalizowały kontakt z członkami gospodarstwa domowego i innymi osobami.

Doradzenie osobom z gospodarstw domowych, aby zminimalizowały kontakty poza domem i izolowały się przy pierwszych oznakach jakichkolwiek objawów grypy.

Zachęcanie do ograniczenia przemieszczania się transportem publicznym.

Wdrożenie środków mających na celu izolacje społeczeństwa takich jak zawieszanie zajęć w szkołach, dostosowanie modeli pracy do sytuacji.

Dystrybucja leków przeciwwirusowych i innych środków medycznych zgodnie z planami krajowymi.

Przyspieszenie przygotowań do masowych kampanii szczepień, a następnie wdrożenie kampanii.

W krajach niedotkniętych chorobą zaleca się wprowadzenie kontroli wjazdowej na granicach, wdrożenie planów dystrybucji i rozmieszczenia środków farmaceutycznych oraz innych niezbędnych zasobów.

Ciągłość świadczenia opieki zdrowotnej

Udzielanie wskazówek władzom krajowym w zakresie pomocy lekarzom w rozpoznawaniu, diagnozowaniu i zgłaszaniu przypadków i innych krytycznych kwestii w razie potrzeby.

Wdrożenie planów awaryjnych na wypadek pandemii w celu pełnej mobilizacji systemów opieki zdrowotnej, obiektów i pracowników na szczeblu krajowym i niższym.

Wzmocnienie praktyki kontroli zakażeń w placówkach opieki zdrowotnej i laboratoriach oraz dystrybucja środków ochrony osobistej zgodnie z planami krajowymi.

Zapewnienie wsparcia medycznego, pozamedycznego, społecznego i psychologicznego dla pracowników opieki zdrowotnej, pacjentów i społeczności.

Wdrożenie procedur zarządzania zwłokami w razie potrzeby.

W krajach nie dotkniętych chorobą zaleca się przygotowanie do przejścia na pracę w warunkach pandemii.

Komunikacja

Kontynuowanie współpracy międzynarodowej w celu promowania spójnego przesłania.

Regularne informowanie społeczeństwa o tym, co jest znane i nieznane na temat choroby pandemicznej, o wzorcach przenoszenia się jej, leczeniu i możliwościach profilaktyki.

Regularne informowanie społeczeństwa o źródłach opieki medycznej w nagłych wypadkach, o zasobach służących zaspokojeniu pilnych potrzeb w zakresie opieki zdrowotnej niezwiązanych z pandemią oraz o zasobach na samodzielną opiekę medyczną.

Dostarczanie regularnych komunikatów w celu rozwiązywania problemów gospodarczych i społecznych, takich jak zakłócenia w podróżowaniu, zamykanie granic i szkół.

Pandemie w przeszłości

Największą pandemią w dziejach świata była pandemia grypy hiszpanki, do której doszło w latach 1918-1919. Zachorowało na nią około 500 milionów ludzi, co stanowiło wówczas 1/3 światowej populacji. Podawane są różne szacunki śmiertelności na całym świecie: od 21-25 milionów do 50-100 milionów.

Kolejną była pandemia grypy azjatyckiej, która wybuchła w Chinach w 1957 roku. Rozprzestrzeniła się do innych krajów i trwała do 1958. Pochłonęła życie 1,1 milionów ludzi na świecie, a w samych Stanach Zjednoczonych - 116 tysięcy. Po jej mutacji powstał wirus H3N2, który wywołał później pandemię grypy Hong-Kong.

W 1968 r. świat ogarnęła pandemia grypy Hong-Kong wywołana wirusem grypy A/H3N2, który pojawił się w Chinach. Wirus ten został po raz pierwszy odnotowany w Stanach Zjednoczonych we wrześniu 1968 roku i doprowadził do śmierci około 100 tysięcy ludzi w całym kraju, a miliona na całym świecie.

Ostatnią ogłoszoną pandemią była pandemia grypy A/H1N1v w latach 2009-2010. Szacuje się, że zmarło 150-575 tysięcy ludzi na całym świecie. 80 procent zgonów dotyczyło osób poniżej 65. roku życia.

Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

Całodobowa infolinia NFZ w sprawie koronawirusa (Główny Inspektorat Sanitarny)Główny Inspektorat Sanitarny
Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia radzi
Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia radziKancelaria Premiera

Autor: anw/aw,map / Źródło: CNN, worldometers.info

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącymi, które mogą powodować powstanie gołoledzi. Obowiązują też alarmy przed gęstymi mgłami. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Żółte alarmy w części kraju. Tu zachowajmy ostrożność

Żółte alarmy w części kraju. Tu zachowajmy ostrożność

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Poniedziałek w większości kraju będzie mglisty. Miejscami mogą pojawić się opady deszczu, a także zamglenia. W najcieplejszej chwili dnia termometry wskażą 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 24.02. Na ogół pochmurno. Może spaść deszcz

Pogoda na dziś - poniedziałek, 24.02. Na ogół pochmurno. Może spaść deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Santorini sytuacja zaczyna się już poprawiać. Mimo mniejszego ryzyka silnych wstrząsów sejsmicznych, w szkołach do końca miesiąca nie będą się odbywały lekcje. Decyzja ta dotyczy także wysp Ios, Anafi i Amorgos.

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Źródło:
PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

W Drelowie (woj. lubelskie) wciąż trwają poszukiwanie pozostałości kosmicznej skały, która we wtorek przemknęła przez niebo. W niedzielę udało się odnaleźć najcięższy jak do tej pory odłamek meteorytu. Obiekt waży nieco ponad pół kilograma.

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Źródło:
Skytinel, tvnmete.pl

Ptaki rajskie wysyłają sygnały kolorystyczne, które są niewidoczne dla ludzkich oczu. Widać je dopiero wtedy, gdy podświetli się je światłem niebieskim lub ultrafioletowym.

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Źródło:
CNN

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Zimowa burza Coral przyniosła Grecji bardzo duże opady śniegu, jak na ten rejon świata. W sobotę rano w wielu regionach, szczególnie na północy kraju termometry wskazywały ujemne wartości temperatury.

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Źródło:
ENEX, meteoalarm.org

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Hiszpańscy strażacy interweniowali przy niecodziennej sytuacji. Ich pomocy wymagała koza, która utknęła na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Zwierzę udało się zwabić w bezpieczne miejsce dzięki sałacie i marchwi.

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Źródło:
Reuters

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w amerykańskim hrabstwie Summit w stanie Kolorado. Pod śniegiem znalazł się kierowca skutera śnieżnego. Zobacz na nagraniu, jak wyglądała akcja ratunkowa.

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Źródło:
CNN, eu.coloradoan.com

Peripatoides novaezealandiae to niezwykłe zwierzę. Mierzy kilka centymetrów, ma cechy zarówno stawonogów, jak i pierścienic, a podczas polowania pluje na ofiarę i śliną rozpuszcza jej wnętrzności. Teraz wygrał w tegorocznej edycji konkursu na nowozelandzkiego "robaka roku 2025".

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Źródło:
CNN, bugoftheyear.ento.org.nz

W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Na szlakach występują oblodzenia i jest ślisko. W Dolinie Pięciu Stawów leży 70 centymetrów śniegu. Również w Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje lawinowa "jedynka".

Na szlakach leży zmrożony i twardy śnieg. Trudne warunki w górach

Na szlakach leży zmrożony i twardy śnieg. Trudne warunki w górach

Źródło:
PAP, GOPR, TOPR

W rejonie Etny w ostatnim czasie odnotowuje się zjawisko niebezpiecznej turystyki. Niedawno grupa ludzi weszła w nocy na wulkan w nieodpowiednim obuwiu, aby zobaczyć z bliska trwającą erupcję. Są znane także inne przypadki nieodpowiedzialnego zachowania turystów. Sycylijska Obrona Cywilna ostrzega, że takie osoby ryzykują własnym życiem.

W nieodpowiednich butach na Etnę

W nieodpowiednich butach na Etnę

Źródło:
Reuters

Ubiegłej nocy nad Polską przeleciały co najmniej dwa bolidy. Potwierdzają to obserwacje projektu Skytinel, zajmującego się monitorowaniem nieba nad naszym krajem. Niezwykle jasne smugi były widziane z wielu miejsc w Polsce.

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Źródło:
Skytinel, Kontakt24

Drastycznie zmalało ryzyko na to, że w 2032 roku asteroida 2024 YR4 znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Najnowsze wyliczenia sugerują, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi zaledwie 0,28 procent. Wcześniej według NASA ten współczynnik wynosił 3,1 proc.

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Źródło:
NASA, PAP

Na terenie Polski znajdowane są obiekty, które mogą być pozostałościami rakiety Falcon 9. Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu, możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości takie zdarzenia będą coraz częstsze.

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odgłos przypominający brzmienie organów zaniepokoił rezydentów domu seniora w słoweńskim mieście Ajdovscina. Dziwny dźwięk był słyszany także w okolicy ośrodka.

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Źródło:
Enex

W czwartkowy poranek mieszkańcy miasta Carollton w Teksasie przecierali oczy ze zdumienia. Pomimo braku opadów jedna z ulic pokryła się grubą warstwą lodu. Spektakularny widok wziął się z wycieku wody, który w połączeniu z rekordowym na tym obszarze mrozem stworzył niecodzienną scenerię.

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Źródło:
CNN, CBS, NBC

Z powodu utrzymującej się fali upałów władze Sao Paulo na południu Brazylii wprowadziły specjalne środki mające na celu ograniczenie skutków wysokiej temperatury. W mieście rozstawiono specjalne stanowiska oferujące darmową wodę oraz pomoc medyczną.

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy Peru zmagają się ze skutkami katastrofalnych powodzi i osuwisk ziemi spowodowanych ekstremalnymi opadami deszczu. Zniszczenia są rozległe i dotknęły także stolicę kraju, Limę. W środę peruwiański rząd ogłosił stan wyjątkowy w 157 dystryktach.

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

Źródło:
Reuters, Infobae.com

Służby w Lidzbarku Warmińskim otrzymały zgłoszenie o wilku, który ukrywał się w psiej budzie we wsi Henrykowo nieopodal Ornety. Jak dowiedział się portal tvnmeteo.pl zwierzę, które odłączyło się od stada było chore na świerzb. Po przewiezieniu do specjalnego ośrodka zwierzę zostało poddane eutanazji.

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Źródło:
tvnmetep.pl, Henrykowo (gmina Orneta)/Facebook

Matt Wells ma 19 lat i jego pasją jest wędkarstwo. Mężczyzna od lat pływa kajakiem w północnych wodach Nowej Zelandii, ale jeszcze nigdy nie natknął się na potężnego drapieżnika. Wszystko zmieniło się na początku lutego. Jak relacjonował, płynącego tuż za nim żarłacza białego wziął najpierw za... makrelę królewską.

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Źródło:
CNN, nzherald.co.nz

Zapadlisko we wsi Godstone w Anglii przestało się powiększać - przekazały lokalne władze. Kilka dni temu z powodu powstania ogromnej dziury w drodze, która powiększyła swoją średnicę do ponad 20 metrów, ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. Pierwsze szacunki wskazują na to, że naprawa może potrwać nawet kilka miesięcy.

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

Źródło:
BBC, Reuters

Na skutek silnych mrozów w ostatnich dniach zamarzło jezioro Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce. Eksperci apelują, by jednak nie wchodzić na jego tafle, ponieważ warstwa lodu w niektórych miejscach jest cienka.

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Źródło:
PAP