Pan Kazimierz wybiera się na Marsa

Pan Kazimierz - przyszły kolonizator Marsa?

O kosmicznej ekspedycji marzył od dziecka, a jego marzenie wreszcie może się spełnić - musi tylko przekonać żonę. Pan Kazimierz, emeryt z Wieruszowa, właśnie został zakwalifikowany do międzynarodowego programu kosmicznego Mars One. Gotów jest resztę życia spędzić na innej planecie i ciężko tam pracować.

Pan Kazimierz ma inne plany niż większość emerytów - zamiast opiekować się wnukami, czy przeglądać stare zdjęcia, chce… polecieć na Marsa.

CZYTAJ W TVN24.PL

- Od dziecka marzę o takiej ekspedycji. A teraz mam szansę być członkiem grupy, która ma założyć na Marsie osadę - emocjonuje się w rozmowie z tvn24.pl 67-letni Kazimierz Błaszczak z Wieruszowa. Czy poleci na pewno, nie jest jeszcze przesądzone.

Program Mars One ma wyłonić od 24 do 40 osób, które za 10 lat polecą na Marsa. Uczestnicy ekspedycji zostaną tam do końca życia. Na początku na czerwoną planetę mają polecieć cztery osoby.

Będzie dbał o bazę

Co będą robić uczestnicy wyprawy i jaką rolę dla siebie widzi Pan Kazimierz? - Młodzi uczestnicy wyprawy będą całe dnie szukać śladów życia i kopać surowce. Ja w tym czasie będę dbał o zaplecze w bazie. Będę gotował obiady, naprawiał sprzęt - zapowiada i zaznacza: nikt tam nie jedzie na wczasy, wszyscy będziemy ciężko pracować do śmierci - dodaje Błaszczak.

Doświadczenie w cenie

Według założeń Mars One, na Czerwoną Planetę mają co dwa lata dolatywać kolejni astronauci. Na miejscu mają zakładać rodziny.

- W każdej grupie cenne jest spojrzenie ludzi doświadczonych życiowo. Zwłaszcza, kiedy trzeba stawiać czoła nowym sytuacjom – opowiada pan Kazimierz.

"Wiek mnie nie powstrzyma"

Na pytania, czy wiek nie pokrzyżuje planów, emeryt z Wieruszowa tylko się uśmiecha. - W momencie startu będę miał 77 lat. Tyle samo, ile amerykański kosmonauta John Glenn, kiedy po raz drugi wchodził na orbitę - przypomina pan Kazimierz. - Chodzę na siłownię, jestem w świetnej formie. Tryskam optymizmem i humorem, w końcu walczę o największe życiowe marzenie - tłumaczy wieruszowianin.

Przekonać rodzinę

Do kosmicznych planów pan Kazimierz przekonał już swoje dzieci. Jak mówi, negocjacje z żoną ciągle trwają. - Wylecę do końca życia, ale dzięki komunikacji internetowej będę mógł zachować kontakt z bliskimi - prognozuje mężczyzna. - Oprócz wysłania astronautów, w ramach Mars One, na orbicie ma się znaleźć też satelita komunikacyjny, dzięki któremu będziemy mogli cały czas wymieniać się danymi z Ziemią - dodaje.

Jeden z 200 tys.

Mieszkaniec Wieruszowa znalazł się wśród 200 tysięcy osób z całego świata, zakwalifikowanych do pierwszego etapu konkursu. Oprócz Kazimierza Błaszczaka, w programie jest jeszcze 24 Polaków. Wszyscy zakwalifikowani do programu Mars One mają do przejścia wiele etapów. Najbliższy będzie polegać na szczegółowych badaniach fizycznych i psychicznych. - Organizatorzy muszą mieć pewność, że wybrane osoby poradzą sobie zdrowotnie i mentalnie. O wyniki tego etapu jestem spokojny - zdradza wieruszowianin. Po przejściu drugiego etapu widzowie będą brali udział w programach typu reality show. Tu też będą dwa etapy - najpierw odbędą się edycje narodowe, potem zwycięzcy będą walczyć w programie ogólnoświatowym. O tym, kto będzie przechodzić do kolejnych etapów będą decydować telewidzowie. Powodzenie programu uzależnione jest od sukcesu komercyjnego Mars One. Zwycięzcy polecą na Marsa, jeżeli organizatorom uda się zebrać 6 mld dolarów.

Pasja od dziecka

Pan Kazimierz pasjonuje się Marsem od dziecka. Od dziesięciu lat jest członkiem Mars Society, organizacji zbierającej informacje dla NASA, które mogą okazać się przydatne podczas planowanej na 2045 rok misji marsjańskiej. - Od lat jeżdżę po świecie, żeby ułatwić zbieranie środków na badanie Marsa. W ramach Mars Society rozmawiałem na Kapitolu z kongresmenami o potrzebie eksploracji kosmosu - opowiada pan Kazimierz. Polak był też na pustyni Utah, gdzie badany jest wpływ długotrwałej izolacji na psychikę człowieka.

Polak numer dwa w kosmosie?

Jeżeli Kazimierz Błaszczak zostanie wytypowany do misji, będzie drugim po Mirosławie Hermaszewskim Polakiem, który znalazł się w przestrzeni kosmicznej. Podobny komercyjny projekt wysłania osoby na orbitę, wygrała trzynaście lat temu Joanna Chojnacka z Łodzi. - Po trzynastu latach oczekiwania na realizację wyprawy zrezygnowałam z udziału w projekcie - powiedziała nam Chojnacka.

Autor: jś/iga; map / Źródło: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości

Nad Polską przechodzi dziś front burzowy. W części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne, którym towarzyszy dość ulewny deszcz. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju i sprawdź, gdzie jest burza.

Gdzie jest burza? Trzy regiony z wyładowaniami

Gdzie jest burza? Trzy regiony z wyładowaniami

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwiazda muzyki pop Katy Perry poleciała w kosmos. Na pokładzie rakiety New Shepard znalazło się jeszcze pięć innych kobiet. Amerykańska piosenkarka podzieliła się w mediach społecznościowych nagraniem, pokazującym wnętrze kapsuły przed startem.

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Blue Origin

Pogoda na Wielkanoc 2025. Nadchodzące święta, jak po raz kolejny pokazują modele meteorologiczne, zapowiadają się deszczowo w wielu regionach kraju. Lokalnie pojawią się burze. W Niedzielę Wielkanocną temperatura będzie zróżnicowana.

Pogoda na Wielkanoc. Synoptycy podtrzymują prognozę, która niekoniecznie wam się spodoba

Pogoda na Wielkanoc. Synoptycy podtrzymują prognozę, która niekoniecznie wam się spodoba

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowy film, który pokazuje reakcję wilków na zapach człowieka.

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Kontakt24

Nawet 250 litrów deszczu na metr kwadratowy i więcej może spaść w tym tygodniu w środkowej i południowej Europie - wynika z prognoz. Ulewy ma przynieść jeden z niżów, który nabierze wilgoci w rejonie Zatoki Genueńskiej. Układ niskiego ciśnienia dotrze także do Polski i sprawi, że święta będą deszczowe.

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Synoptycy ostrzegają przed burzami, które mogą wystąpić dziś w części kraju. Niestabilny front obejmie pas od Dolnego Śląska po Warmię i prócz wyładowań przyniesie opady deszczu oraz silny wiatr. Sprawdź szczegóły.

W tych regionach mogą pojawić się burze

W tych regionach mogą pojawić się burze

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Wkrótce rozpocznie się nowy etap trwającej kilka lat renowacji Hagii Sophii. Remont jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli Stambułu skupia się przede wszystkim na ochronie historycznych kopuł przed skutkami potencjalnych trzęsień ziemi.

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Źródło:
PAP, AP

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W poniedziałek 14.04 w całym kraju należy spodziewać się opadów deszczu. Miejscami pojawią się burze, podczas nich opady będą większe. Na termometrach zobaczymy ponad 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 14.04. Deszcz podczas burz będzie dość ulewny

Pogoda na dziś - poniedziałek, 14.04. Deszcz podczas burz będzie dość ulewny

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sercu odległej galaktyki w gwiazdozbiorze Panny znajduje się masywna, czarna dziura, która budzi się do życia. Zjawisko kosmiczne, któremu nadano imię Ansky, zaczęło wystrzeliwać intensywne rozbłyski rentgenowskie w regularnych odstępach czasu. To zachowanie bardzo zaintrygowało naukowców.

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

Źródło:
AFP, ESA

Nowy tydzień przyniesie opady deszczu, a miejscami również burze. Podczas wyładowań dodatkowym zagrożeniem stanie się porywisty wiatr. Gdzie spodziewać się gwałtownych zjawisk pogodowych?

Do Polski wkraczają fronty atmosferyczne. Będzie padać i grzmieć

Do Polski wkraczają fronty atmosferyczne. Będzie padać i grzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zwolnienia i cięcia w amerykańskim budżecie przeprowadzane w ostatnim czasie przez Donalda Trumpa dotknęły także Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA), zajmującą się prognozowaniem pogody. Eksperci w rozmowie z magazynem "Rolling Stone" zwracają uwagę, że takie działania mogą w przyszłości pogorszyć proces ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami w Stanach Zjednoczonych.

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Źródło:
Rolling Stone, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Źródło:
greekreporter.com

Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Źródło:
PAP, laopiniondemurcia.es

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich dwóch dekad Europejczycy skuteczniej przystosowali się do niskiej temperatury niż do ekstremalnych upałów. - To proces, który w nauce nazywamy adaptacją - powiedział jeden z autorów publikacji na ten temat, Zhao-Yue Chen.

Lepiej znosimy zimno niż upały

Lepiej znosimy zimno niż upały

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę Papuę-Nową Gwineę. Jak podało niemieckie centrum badań geologicznych GFZ, miało magnitudę 5,79.

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Źródło:
Reuters, USGS

Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP

Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Źródło:
El Progreso, La Razon, SIC Noticias

Kot przez trzy tygodnie był zamknięty w szybie wentylacyjnym. Jak opowiadała właścicielka, zwierzak nagle zniknął z zamkniętego pomieszczenia, z którego mógł wydostać się jedynie w ten sposób. Przeprowadzenie akcji ratunkowej utrudniała administracja budynku, która nie wierzyła, że kot mógł sam dostać się do szybu.

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Źródło:
CNN, WISN 12

Ponad setka osób zginęła na skutek burz, jakie nawiedzają północne Indie i Nepal. Najtrudniejsza sytuacja panuje w indyjskim stanie Bihar, gdzie gwałtowne warunki pogodowe uszkodziły uprawy. Tak intensywne ulewy są w Indiach rzadkością o tej porze roku.

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

Źródło:
Reuters, Times of India, Hindustan Times

Trudne warunki panują na szlakach turystycznych w Beskidach. Szlaki są mokre i śliskie. Ratownicy przestrzegają tych, którzy chcą wybrać się w góry. W Tatrach obowiązuje lawinowa "dwójka".

"W górach wciąż trwa zima"

"W górach wciąż trwa zima"

Źródło:
PAP, TPN

Włoski wulkan Etna nie daje o sobie zapomnieć. W powietrze trafiła porcja lawy, która rozświetliła niebo. Lokalne lotnisko funkcjonuje jednak bez żadnych utrudnień.

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Źródło:
ANSA, Reuters

W sobotę obchodzony był Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy z japońskiej uczelni Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) odkryli dwa nowe gatunki tasiemców. Larwy tych pasożytów znaleziono w jelitach i żołądkach dziko żyjących kałamarnic.

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Źródło:
Okinawa Institute of Science and Technology

Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Źródło:
PAP