Na północnym wschodzie kraju na drogach może występować gołoledź - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Obowiązuje też prognoza ostrzeżeń przed silnym mrozem.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed oblodzeniem. Uwaga, na północnym wschodzie drogi mogą być śliskie.
Ostrzeżenia przed oblodzeniem
Województwo warmińsko-mazurskie: Prognozowany jest spadek temperatury powietrza poniżej 0 stopni Celsjusza, który powodować będzie zamarzanie mokrych nawierzchni i chodników. Termometry pokażą minimalnie od -5 st. C do -2 st. C, a przy gruncie od -6 st. C do -3 st. C. Alert obowiązuje od godziny 20 w sobotę do godziny 9 rano w niedzielę.
Województwo podlaskie: Na tym terenie także zapowiadany jest spadek temperatury poniżej 0 stopni, co powodować będzie zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. IMGW zapowiada, że temperatura minimalna będzie się wahać od -5 stopni do -3 stopni, a przy gruncie od -6 st. C do -4 st. C. Ostrzeżenie jest ważne od godz. 20 w sobotę do 9 w niedzielę.
Ostrzeżenia na niedzielę
To jednak nie koniec potencjalnie niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W niedzielę poza poranną gołoledzią zagrożeniem będzie także silny mróz.
W województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim IMGW prognozuje wydanie ostrzeżeń przed silnym mrozem. Jak czytamy w komunikacie, temperatura minimalna lokalnie na południu tych regionów może spaść do -15 stopni Celsjusza. Powieje też wiatr z prędkością od 10 km/h do 15 km/h.
Co oznacza ostrzeżenie?
Alert pierwszego stopnia: Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Autor: //aw,AP,rzw / Źródło: IMGW, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: visualhunt.com/White93 (CC BY-SA 2.0)