Międzynarodowy zespół astronomów odkrył osieroconą planetę. Nie krąży wokół żadnej gwiazdy, tylko wędruje swobodnie w przestrzeni kosmicznej. Oddalona jest od układu Słonecznego o 100 lat świetlnych. Ta bliskość i brak jasnej gwiazdy w jej pobliżu pozwala na szczegółowe badania tego ciała niebieskiego.
Odnalezioną planetę nazwano CFBDSIR2149. To tzw. swobodna planeta, czyli obiekt o masie planety, który wędruje w kosmosie bez powiązania z żadną gwiazdą.
Natrafiono na nią podczas obserwacji za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) oraz Teleskopu Kanadyjsko-Francusko-Hawajskiego, należących do Europejskiego Obserwatorium Południowego
Jak powstała?
Astronomowie obserwowali podobne ciała niebieskie już wcześniej, ale nie znając ich wieku nie byli w stanie określić, czy to naprawdę planety, czy może brązowe karły, którym brakuje wystarczająco masy, by zainicjować świecenie gwiazdy.
Uważa się, że swobodnie poruszające się obiekty, takie jak CFBDSIR2149, formują się jako zwykłe planety, które zostały wyrzucone ze swoich rodzinnych systemów, albo jako obiekty samotne, podobnie jak najmniejsze gwiazdy lub brązowe karły. W obu przypadkach obiekty te są intrygujące - albo jako planety bez gwiazd, albo jako najmniejsze możliwe obiekty w przedziale rozciągającym się od najbardziej masywnych gwiazd do najmniejszych znanych brązowych karłów.
Skąd pochodzi?
CFBDSIR2149 wydaje się być częścią pobliskiego strumienia młodych gwiazd znanych jako Poruszająca Się Grupa AB Doradus. Jest to około 30 gwiazd, które poruszają się w przestrzeni razem z gwiazdą AB Doradus. Astronomiwe uważają, że powstały w tym samym czasie i miejscu i że mają podobny skład.
Naukowcy przyznają jednak, że wciąż nie można wykluczyć, że związek nowo odkrytego ciała niebieskiego z poruszającą się grupą jest przypadkowy.
Bez oślepiającej gwiazdy
"Poszukiwanie planet wokół ich gwiazd można porównać do badania robaczka świętojańskiego siedzącego jeden centymetr od silnego, odległego reflektora samochodu" - mówi główny autor badania Philippe Delorme.
"Ten nieodległy, swobodnie poruszający się obiekt daje okazję do szczegółowego zbadania robaczka świętojańskiego już bez oślepiających świateł samochodu, które wszystko komplikują - dodaje."
Naukowcy mają nadzieję dokładnie poznać CFBDSIR2149, by lepiej zrozumieć, w jaki sposób planety mogą być wyrzucane z układów planetarnych.
Autor: mm/mj / Źródło: sciencedaily.com