Olszewski wygrał Wings For Life w Polsce! Przebiegł 73 kilometry, zanim dogoniła go meta

Meta dogoniła Bartka Olszewskiego
Meta dogoniła Bartka Olszewskiego
Meta dogoniła Bartka Olszewskiego

O godzinie 13 ponad 70 tys. uczestników w Poznaniu oraz 34 innych miejscach na świecie wystartowało w biegu charytatywnym Wings For Life World Run. Wyjątkowość tego wydarzenia polegała na tym, że zawodnicy nie biegli do mety, ale przed nią uciekali. Polskim wygranym okazał się Bartosz Olszewski, a światowym zwycięzca zeszłorocznej edycji, Etiopczyk Leamawork Ketema. Warto podkreślić, że Bartek w ogólnoświatowej klasyfikacji zajął 8. miejsce.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

Olszewski i Stelmach najszybsi

Po ponad 4,5 godzinie biegu zakończyła się polska edycja Wings For Life World Run. Ostatnim zawodnikiem, którego dogonił samochód-meta był Bartek Olszewski, który przebiegł 73,4 kilometra, co dało mu 8. miejsce na świecie. Najszybszą zawodniczką biegu była Dominika Stelmach, która została złapana po przebiegnięciu niemal 42 kilometrów.

Dominika Stelmach, najlepsza Polka biegu, złapana przez metę
Dominika Stelmach, najlepsza Polka biegu, złapana przez metę

Natomiast najlepiej na świecie pobiegł Etiopczyk Leamawork Ketema, którego samochód-meta złapał na 79.9 km. Ketema to również ubiegłoroczny zwycięzca. Wówczas został złapany na 80. kilometrze.

Etiopczyk Lemawork Ketema zwycięzcą Wings For Life World Run
Etiopczyk Lemawork Ketema zwycięzcą Wings For Life World Run

Pobiegli po raz drugi

To była druga edycja tego wydarzenia, które ma pomóc w zebraniu środków potrzebnych na rozwój badań nad uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Uczestnicy na całym świecie wystartowali o tej samej godzinie - 11 czasu UTC (13 czasu polskiego). Zawody rozgrywane są m.in. w Santiago (Chile), Limie (Peru), tajwańskim Ylian, Gurgaon (Indie), Dubaju, Kapsztadzie (RPA), niemieckim Monachium, słowackiej Bratysławie, Bukareszcie (Rumunia) czy słoweńskiej Lublanie.

Trasa biegu

Trasa biegu obejmowała zapierające dech w piersiach trasy całego świata. Niektóre prowadziły przez pustynie, inne przez malownicze wybrzeża i najbardziej atrakcyjne zakątki danego kraju. W Polsce bieg ruszał z miejsca, gdzie narodziło się państwo polskie - z Poznania. Rywalizacja rozpoczęła się przy hangarach Toru Regatowego Malta. Następnie uczestnicy przebiegli ulicami centrum miasta w pobliżu Starego Rynku, a potem przez Ostrów Tumski ruszyli w kierunku Gniezna. Po obiegnięciu Jeziora Lednickiego wracali do Poznania. Długość pętli wynosiła 100 km.

Trasa Wings for Life World Run
Wings for Life World Run startuje z Poznania
Wings for Life World Run startuje z Poznania

Niecodzienna meta

Niezwykłość tego biegu polegała również na tym, że nie miał on klasycznej linii mety. Dla biegaczy finiszem był ścigających ich samochód, prowadzony przez kierowcę rajdowego Michała Kościuszkę.

- Muszę być bezlitosny - mówił wczoraj na antenie TVN24.

Wystartował on pół godziny po starcie i początkowo poruszał się z prędkością 15 km/h. Po każdej kolejnej godzinie będzie przyspieszał o jeden kilometr.

Wśród 35 kierowców samochodów pościgowych drugiej edycji biegu Wings For Life World Run znaleźli się też m.in. były kierowca Formuły 1 Brytyjczyk David Coulthard, austriacki spadochroniarz Felix Baumgartner i zwycięzca Rajdu Dakar Hiszpan Marc Coma.

- Dostaję reprymendę od kolejnych biegaczy, których mijam, że miałem jechać trochę wolniej - mówił Michał Kościuszko, z którym łączyliśmy się na żywo ze studia TVN Meteo Active.

Każdy biegacz wyprzedzony przez samochód, kończył w tym momencie swój udział w zawodach. Jego wynik, czyli przebiegnięty dystans, został zapisany w komputerze. Specjalne autobusy zabierały wyeliminowanych zawodników i odwoziły ich na miejsce startu.

Michał Kościuszko o swoich przygodach w samochodzie mecie
Michał Kościuszko o swoich przygodach w samochodzie mecie

A z autobusu tegorocznych biegaczy przepytywał dziennikarz TVN Meteo Active, Marcin Pawłowski. Większość z nich czuła niedosyt przebiegniętych kilometrów:

Marcin Pawłowski w autobusie zbierającym biegaczy z trasy
Marcin Pawłowski w autobusie zbierającym biegaczy z trasy

Zawodników przez całą trasę podglądał helikopter TVN24. Dzięki jego relacji mogliśmy podziwiać malownicze krajobrazy Wielkopolski i razem z biegaczami cieszyć się z osiągniętych rekordów na mecie:

Helikopter TVN24 śledził biegaczy krok w krok
Helikopter TVN24 śledził biegaczy krok w krok

Najlepsi pobiegną, gdzie chcą

Na Dominikę Stelmach i Bartka Olszewskiego czekają wyjątkowe nagrody - będą mogli wystartować w dowolnym miejscu w przyszłym roku.

- Najlepsi zawodnicy sprzed roku Grzegorz Urbańczyk i Agnieszka Głomb jednomyślnie wybrali w tym roku start w Melbourne, co chyba nie dziwi. Z kolei dla uczestnika, który przebiegnie najdłuższy dystans spośród wszystkich biegaczy, w nagrodę czeka podróż dookoła świata z atrakcjami - mówi przedstawiciel organizatora Artur Cheba.

Agnieszka Głomb i Grzegorz Urbańczyk

Gwiazdy w słusznej sprawie

Na starcie w Poznaniu pojawili się m.in. skoczek narciarski Adam Małysz, tyczkarka Monika Pyrek, motocyklista Marek Dąbrowski, była wokalistka Varius Manx Monika Kuszyńska czy aktorka Agnieszka Więdłocha, której przygotowania do biegu podglądaliśmy w TVN Meteo Active.

Adam Małysz na 19 km przybijał wszystkim biegaczom piątki. - Strasznie się cieszę, że tyle ludzi doleciało tutaj - mówił na antenie TVN Meteo Active.

Adam Małysz przybijał piątkę każdemu biegaczowi na 19 km
Adam Małysz przybijał piątkę każdemu biegaczowi na 19 km

Drużyna TVN Meteo Active i TVN24 też stanęła na starcie w Poznaniu.

3 mln euro dla Wings For Life

Z opłat startowych za bieg w 2014 roku zebrano około trzech milionów euro. Pieniądze w całości zostaną przeznaczone fundacji Wings for Life. Jej głównym celem jest znalezienie metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego. W swojej działalności wspiera projekty naukowych badań medycznych i testów klinicznych w tej dziedzinie. Fundacja istnieje już 10 lat i od tego czasu przekazała środki na 82 międzynarodowe projekty badawcze prowadzone przez uniwersytety i instytucje.

A jak biegliśmy w Poznaniu rok temu? Obejrzyjcie nasz raport specjalny.

Autor: mar/map,mk / Źródło: TVN Meteo Active, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju prognozowane są burze z obfitymi opadami deszczu. Obowiązują czerwone, pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami z silnym wiatrem wydano alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr