Sonda NASA, wspierająca program obserwacji nieba Pan-STARRS, zarejstrowała olśniewającą kometę, która 20 maja 2014 r. przemknęła w przestrzeni kosmicznej.
Kometa nosi nazwę C/2012 K1. Została odkryta kilka lat temu przez program systematycznej i ciągłej obserwacji nieba o nazwie Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope And Rapid Response System). Zdjęcia zbliżającego się obiektu wykonała sonda NEOWISE, należąca do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.
Długa podróż
Ta nowa seria zdjęć została przechwycona 20 maja 2014 roku, kiedy kometa była oddalona od Ziemi o 230 mln kilometrów. C/2012 K1 znalazła się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Wędrowała przez tysiące lat po opuszczeniu Obłoku Oorta, który jest pozostałością pyłu i małych planetoid po formowaniu się Układu Słonecznego.
Kometa ma dwa ogony: większy, który łatwiej zobaczyć (najprawdopodobniej składa się z mniejszych cząstek i gazu) oraz mniejszy, złożony z rozproszonych ziaren pyłu. Rozciągają się na długość niemal 10 średnic Księżyca.
Mogliśmy ją zobaczyć
C/2012 K1 5 marca 2013 roku była na tyle jasna, że mieszkańcy Ziemi mogli dostrzec ją gołym okiem. Znalazła się wtedy w odległości 164 mln km od nas.
Obserwowana przez teleskop
Sonda NEOWISE monitoruje obiekty niebezpieczne dla Ziemi, takie jak planetoidy i komety. Została wyniesiona w kosmos 14 grudnia 2009 roku.
Miliony fotografii, jakie wykonał w podczerwieni w ramach programu NEOWISE należący do NASA teleskop kosmiczny WISE (ang. Wide-field Infrared Survey Explorer), pozwoliły odkryć astronomom 28 nowych rodzin asteroid, a także przypisać asteroidy, które dotąd pozostawały "sierotami", do odpowiednich grup.
Autor: PW/map / Źródło: space.com, NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA