Ogłosili: wyizolowaliśmy koronawirusa. Ale na skuteczne leki możemy długo poczekać

[object Object]
Włoscy badacze wyizolowali koronawirusa jako pierwsi w Europietvn24
wideo 2/19

Na początku lutego włoscy naukowcy poinformowali, że udało im się wyizolować nowego koronawirusa. Wiadomość błyskawicznie trafiła na nagłówki mediów, które przypominały jednocześnie dramatyczne statystyki - tysiące zakażonych, setki zgonów. Czy i jak wyizolowanie koronawirusa może pomóc w opanowaniu epidemii?

Teoretycznie produkcja pierwszych preparatów szczepionkowych przeciwko nowemu koronawirusowi w dość krótkim czasie jest możliwa, ale konieczne będą jeszcze badania laboratoryjne i testy kliniczne, potwierdzające skuteczność działania i bezpieczeństwo ich stosowania - mówi w rozmowie z tvnmeteo.pl prof. dr hab. Edyta Paradowska, kierownik Pracowni Wirusologii w Instytucie Biologii Medycznej PAN w Łodzi.

Jej zdaniem, można spodziewać się, że w tym przypadku testy na zwierzętach, jak i badania kliniczne preparatów szczepionkowych przeprowadzane na ludziach, będą przyspieszane. - Na skuteczne leki antywirusowe, moim zdaniem, poczekamy jednak dłużej – podkreśla wirusolog.

Koronawirus. Sukces w laboratorium

W niedzielę 2 lutego włoski minister zdrowia Roberto Speranza ogłosił, że w rzymskim szpitalu zakaźnym został wyizolowany nowy koronawirus 2019-nCoV. Jak podkreślił, to wiadomość o znaczeniu „globalnym”. Włochy są pierwszym europejskim krajem, któremu się to udało.

Wcześniej zespół naukowców z Australii informował, że zdołał wyhodować w laboratorium nowego koronawirusa z próbki pobranej od pacjenta. Badacze poinformowali, że podzielą się próbkami ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i innymi laboratoriami na świecie. Najwcześniej - 7 stycznia 2020 roku - wirusa udało się wyizolować naukowcom z Chin. Nie udostępnili jednak próbki, a jedynie kilka dni później opublikowali wyniki zsekwencjonowania genomu (materiału genetycznego) nowego koronawirusa.

Prof. Paradowska podkreśla, że wiele ośrodków zintensyfikowało teraz wszelkie badania, które zmierzają do izolacji koronawirusa 2019-nCoV. Dlaczego to tak ważne?

Zdjęcie wyizolowanego koronawirusa 2019-nCoV/Italy-INMI1 (PAP/EPA/INMI SPALLANZANI HOSPITAL PRESS OFFICE HANDOUT)PAP/EPA/INMI SPALLANZANI HOSPITAL PRESS OFFICE HANDOUT

Wyizolowany koronawirus - co to znaczy?

Wyizolowanie wirusa oznacza, że udało się go wyhodować poza ustrojem człowieka. Ekspertka podkreśla, że wirusy nie replikują się poza komórką żywą, zatem ich hodowla odbywa się w warunkach in vitro (w warunkach laboratoryjnych) poprzez namnażanie cząstek wirusa.

- Izolacja wirusa to właśnie namnażanie cząstek wirusa w warunkach in vitro w komórkach żywych i wrażliwych, zwykle wykonywana z użyciem hodowli pierwotnych, linii ciągłych, hodowli narządowych lub zwierząt, w których dany wirus ma zdolność replikacji - podkreśla prof. Paradowska. Obecnie do izolacji wirusów stosuje się głównie hodowle komórkowe.

Izolacja ma służyć do identyfikacji cząstek wirusowych w badanym materiale (np. próbce pobranej od pacjenta), ale także - co ważne - do ich namnażania.

- Namnażanie wirusa pozwala wykorzystać cząstki wirusowe do dalszych badań wirusologicznych, w tym m.in. do poznania sekwencji genomu wirusa, czyli do poznania jego materiału genetycznego oraz poznania mechanizmu rozprzestrzenia się zakażenia – podkreśliła. To wszystko pozwala na bardziej skuteczną walkę z epidemią.

Schemat budowy koronawirusaTVNMETEO.PL/PAP

W praktyce izolacja i namnażanie cząstek wirusowych umożliwia między innymi:

opracowanie testów diagnostycznych;

prace nad preparatami szczepionkowymi;

testowanie potencjalnych leków przeciwwirusowych.

- Dzięki badaniom genetycznym opracowano już testy diagnostyczne wykrywające unikalne sekwencje genomu 2019-nCoV, co umożliwia wykrywanie wirusa w materiale od pacjenta. Możemy także stworzyć testy serologiczne, które wykrywają przeciwciała skierowane przeciwko antygenom tego wirusa - wyjaśniła wirusolog.

Badania genomowe pozwalają też porównać go z innymi koronawirusami takimi jak np. SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej) albo MERS (bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej). - Badania wykazały już, że sekwencja genomu 2019-nCoV wykazuje około 88 proc. podobieństwa do genomu betakoronawirusa wykrytego u nietoperzy - dodała wirusolog.

Stąd, pojawiające się już od dawna w przestrzeni publicznej podejrzenie, że źródłem koronawirusa są właśnie te zwierzęta. ZOBACZ GRAFIKĘ W POWIĘKSZENIU

Koronawirusy (PAP/Adam Ziemienowicz)PAP/Adam Ziemienowicz

Koronawirus. Szczepionka, leczenie

Czy wyizolowanie wirusa oznacza, że naukowcy są o krok od stworzenia skutecznej metody leczenia? Zdaniem prof. Paradowskiej zdecydowanie szybciej należy spodziewać się opracowania szczepionek niż leków przeciwwirusowych. Choć – jak podkreśla - i na skuteczne oraz bezpieczne szczepionki możemy trochę poczekać.

- Pojawiły się już informacje z dużych koncernów farmaceutycznych, które twierdzą, że są w stanie przygotować preparaty szczepionkowe w ciągu od miesiąca do trzech. Proponuje się głównie przygotowanie szczepionek rekombinowanych, zawierających antygeny wirusa lub jego fragmenty wytworzone na drodze inżynierii genetycznej – wyjaśniła.

Jej zdaniem, teoretycznie przygotowanie pierwszych preparatów szczepionkowych w tak krótkim czasie jest możliwe, ale potrzeba czasu, żeby upewnić się, że szczepionki są skuteczne i bezpieczne. - W tym celu trzeba przeprowadzić zarówno testy na zwierzętach, jak również badania kliniczne na ludziach. I tego na pewno nie da się zrobić w optymistycznym wariancie w ciągu tak krótkiego czasu – podkreśliła prof. Paradowska.

Kolejnym problemem może być przygotowanie dużej liczby szczepionek, bo wymaga to czasu. - Na pewno będzie się wiązało to z dłuższym okresem oczekiwania – dodała.

Natomiast jeśli chodzi o przygotowanie leków, które będą miały aktywność przeciwwirusową, to – zdaniem ekspertki – możemy poczekać na nie znacznie dłużej. Leki przeciwwirusowe są bowiem poddawane szczegółowym badaniom, które oceniają ich skuteczność.

- Na niektóre wirusy do dzisiaj nie ma skutecznych leków przeciwwirusowych. Środowisko naukowe bierze jednak pod uwagę szybkie tempo rozprzestrzenia się teraz tej epidemii i poważne objawy występujące u wielu osób – podsumowała prof. Edyta Paradowska z Instytutu Biologii Medycznej PAN.

Naukowcy pracują równolegle

Prace nad szczepionkami trwają już w wielu krajach. 5 lutego brytyjscy naukowcy poinformowali o znacznym przełomie, dzięki któremu przeprowadzanie testów na zwierzętach będzie mogło ruszyć już w przyszłym tygodniu. Testy na ludziach miałyby się odbyć latem.

W ubiegłym tygodniu niemiecka firma biofarmaceutyczna CureVac AG i Koalicja na Rzecz Innowacji i Przygotowania do Epidemii (CEPI) ogłosiły, że wspólnie pracują nad szczepionką na nowego koronawirusa. Francuski Instytut Pasteura także ogłosił, że pracuje nad jej stworzeniem. Miałaby ona być dostępna w ciągu 20 miesięcy.

W tym samym czasie rosyjski konsulat w Kantonie poinformował, że "eksperci z Rosji i Chin" zaczęli prace nad szczepionką, a o prowadzeniu badań nad nią informował też amerykański międzynarodowy koncern Johnson & Johnson. Także amerykańska instytucja rządowa Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) pracuje nad stworzeniem szczepionki. Przypuszcza, że pierwsze testy będzie mogła przeprowadzić za około trzy miesiące, ale na gotową do użycia szczepionkę trzeba będzie poczekać dużo dłużej.

Nawet jeśli komukolwiek uda się stworzyć szczepionkę w rekordowo szybkim tempie, może to być za późno na użycie jej podczas obecnej epidemii. Może ona być jednak kluczowa do zatrzymania następnej, jeśli się pojawi.

Potwierdzone przypadki koronawirusa na świecie (tvnmeteo.pl)tvnmeteo.pl

Autor: Kamil Szubański / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Tej nocy należy uważać na śliskie nawierzchnie. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia w 11 województwach. Miejscami groźna aura spodziewana jest do południa w czwartek.

Tutaj kierowcy powinni uważać. Opady marznące w 11 województwach

Tutaj kierowcy powinni uważać. Opady marznące w 11 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kolejne dni nie przyniosą większej zmiany w pogodzie. W dalszym ciągu na niebie będą przeważać chmury, ale szansa na słońce będzie większa niż w ostatnim czasie. Zwiększy się za to prędkość wiatru, który najsilniej powieje w górach i nad morzem. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Półwysep Iberyjski nadciągnął kolejny front atmosferyczny, niosący potężne ulewy. Intensywne opady deszczu sparaliżowały prowincję Malaga. Na ulicach miast utworzyły się rwące potoki, nie kursują pociągi, niektóre drogi są nieprzejezdne. Południowe i wschodnie regiony Hiszpanii objęto żółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi alertami pogodowymi.

Ulewy paraliżują Malagę

Ulewy paraliżują Malagę

Aktualizacja:
Źródło:
Enex, Reuters, PAP, El Pais

Potężna nawałnica nawiedziła wschodnie prowincje Sycylii. Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi i lokalnych podtopień. Minionej doby włoskie służby musiały interweniować ponad 100 razy. Utrudnienia pogodowe spotkały też kierowców.

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Aktualizacja:
Źródło:
Enex News

Pogoda na jutro. Nocą w wielu regionach czeka nas spore zachmurzenie, utworzą się mgły. Lokalnie może spaść drobny śnieg. Czwartek 14.11 zapowiada się pochmurnie, deszczowo, a miejscami opady zamienią się w deszcz ze śniegiem. Temperatura nie przekroczy 9 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - czwartek, 14.11. Mglista i pochmurna noc, lokalnie poprószy śnieg

Pogoda na jutro - czwartek, 14.11. Mglista i pochmurna noc, lokalnie poprószy śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Słaby śnieg spadł w części kraju we wtorek rano. Zabieliło się na Ziemi Świętokrzyskiej, ale śnieg zaobserwowano też w innych regionach Polski.

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

Minął ponad tydzień, od kiedy wybuchł wulkan Lewotobi Laki-Laki na indonezyjskiej wyspie Flores. W niedzielę trwały ewakuacje mieszkańców, który niechętnie chcieli opuszczać zagrożone erupcją tereny. Na lotnisku w Komodo wstrzymano loty.

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Źródło:
Reuters, Antara

Poważne ochłodzenie przyjdzie do Polski jeszcze w listopadzie. Sprawdź, co czeka nas w nadchodzących tygodniach w pogodzie w 16-dniowej, długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W Szumperku na północy Czech w niedzielę zrobiło się biało. Opady śniegu nie były jednak spowodowane przez warunki atmosferyczne.

Śnieg w Czechach. Przyczyną nie była pogoda

Źródło:
novinky.cz, cnn.iprima.cz, tvnmeteo.pl

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl