Ponad 800 metrów pod lodami Grenlandii znajdują się co najmniej dwa jeziora. Każdy ze zbiorników ma około 8-10 km kw. Jednak w trakcie ciepłej pory roku mogą one trzykrotnie zwiększać swoją powierzchnię. Akweny zostały namierzone przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge, którzy wykorzystali do tego radarowe obserwacje prowadzone z powietrza.
- Nasze badania dowodzą, że na Grenlandii istnieją jeziora subglacjalne (podlodowcowe). Wskazują również na to, że jeziora te stanowią ważną część w systemie hydrologicznym pokrywy lodowej - wyjaśnił dr Steven Palmer, który prowadził badania.
W jaki sposób lód zareaguje na ocieplenie?
Naukowcy wyjaśniają, że sposób przemieszczania się wody pod pokrywą lodową ma wielki wpływ na prędkość wędrówki lodowca, dlatego lepsze zrozumienie nowo odkrytych jezior pozwoli na dokładne przewidywanie tego, w jaki sposób pokrywa lodowa zareaguje na oczekiwane ocieplenie klimatu.
Są nietypowe...
Zbiorniki zostały porównane do tych spod lodów Antarktydy, jednak okazuje się, że znacznie się różnią. Jeziora z Grenlandii są nietypowe, bo najprawdopodobniej zasilane są przez wodę pochodzącą z topnienia lodu z powierzchni, która następnie filtruje przez szczeliny i wpada wgłąb.
Akweny podlodowe mogą być również zasilane przez powstające w ich pobliżu jeziora powierzchniowe. W przypadku zbiorników z Antarktydy - są one z reguły odizolowane, bo temperatura w ciągu roku rzadko przekracza 0 st. C.
Istnienie jezior to spore zaskoczenie
Nowo odkryte zbiorniki z Grenlandii są pierwszymi, jakie odkryto w tym rejonie. Dotychczas zakładano, że takie akweny nie istnieją w tej części świata. Za przyczynę podawano stosunkowo duże nachylenie terenu. Co więcej, pokrywa lodowa Grenlandii jest cieńsza od pokrywy Antarktydy, a to oznacza, że wszelkie jeziora, jakie teoretycznie powstawałyby pod lodem Grenlandii, mogły szybko zamarzać. Z kolei na Antarktydzie grubszy lodowiec może działać jak izolacyjna okrywa, zapobiegając zamarzaniu uwięzionej wody.
- To bardzo ważne odkrycie i podejrzewam, że pod lodami Grenlandii jest znacznie więcej jezior czekających na odkrycie. I dzięki naszym radarom będziemy kontynuować badania - sugerują naukowcy.
Autor: kt/aw / Źródło: cam.ac.uk