Oddychaj powietrzem bez smogu

Philips

Problem smogu i jego szkodliwego wpływu na nasze zdrowie od lat wraca jak bumerang w okresie jesienno-zimowym. Jednak nawet w trudnych warunkach możemy zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy w domu.

Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczonego powietrza oraz znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. W jego skład wchodzą toksyczne pyły – PM2,5 i PM10. Te nazwy pochodzą od wielkości mikroskopijnych drobin o średnicy kilku - a nawet kilkunastokrotnie mniejszej od średnicy ludzkiego włosa. Ich źródła w atmosferze mogą być naturalne, ale przede wszystkim są wynikiem procesów spalania węglowodorów (węgla, składników ropy naftowej) przez człowieka w celu pozyskania energii do ogrzewania, oświetlania, poruszania pojazdów.

Niebezpieczny smog

Aż 33 polskie miasta znajdują się na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Badania wykazują, że podczas alarmu smogowego umiera o 6 proc. więcej osób. Tylko w 2016 roku 46 tysięcy osób zmarło w naszym kraju z powodu powikłań spowodowanych smogiem. Brudne powietrze najgroźniejsze jest dla dzieci - podczas alarmów smogowych o 11,6 proc. wzrasta częstotliwość zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. W czasie alarmów smogowych znacząco też zwiększa się liczba pacjentów z zawałami serca (12 proc.) i udarami mózgu (16 proc.) a na szpitalnych oddziałach ratunkowych pojawia się 1/3 więcej pacjentów z zaostrzonymi objawami astmy.

- Groźne związki chemiczne, które wchodzą w skład smogu to dwutlenek siarki, dwutlenek azotu oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym najgroźniejszy benzopiren, który powoduje nowotwory gardła, krtani i płuc i jest przyczyną wrodzonych wad rozwojowych u noworodków. Skutki działania smogu na organizm człowieka to działania krótko i długofalowe. Niewątpliwie najgroźniejszy jest on dla ludzi pierwotnie chorych na choroby przewlekłe układu oddechowego, kobiet w ciąży oraz dzieci. Smog powoduje wzrost zapadalności na zapalenie płuc i oskrzeli, przedłuża czas zdrowienia, zaostrza alergię i astmę. Cząsteczki PM2,5 są groźne nie tylko dla układu oddechowego, ale także powodują wzrost ryzyka nagłych zgonów z powodu chorób układu krążenia. Długotrwałe narażenie na tego typu zanieczyszczenia skraca średnią długość życia - mówi dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska, specjalista chorób dzieci.

Zdrowie w czasach alarmów

Długotrwałe, skuteczne rozwiązanie problemu smogu wymaga działań systemowych. Zanim jednak problem smogu zniknie, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad dla zdrowia. W czasie alarmów smogowych unikajmy przebywania na dworze, raczej zrezygnujmy z wietrzenia pomieszczeń, lepiej postawmy na obecność w nich roślin doniczkowych. Dbajmy też o dobre nawodnienie organizmu i lekką dietę, a jeśli to możliwe, nie planujmy podróży po zatłoczonych ulicach w godzinach szczytu.O powietrze, które nie truje, możemy zadbać sami dzięki nowym technologiom i dostępowi do sprawdzonych oczyszczaczy powietrza do domu. Wybór dobrego oczyszczacza nie jest trudnym zadaniem, jeśli pamiętamy o kilku zasadach. - Niektóre oczyszczacze powietrza dostępne na polskim rynku w naturalny i bezpieczny sposób zapewniają wydajne oczyszczanie i pomagają pozbyć się szkodliwych substancji zawartych w smogu i nie tylko. Te nowe filtrują bakterie, wirusy, związki chemiczne i alergeny. Warto sięgać po te, naturalne, bez jonizacji, ozonu, szkodliwych środków chemicznych czy mgiełki pary. Na pewno rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zakup takich urządzeń - podkreśla dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska. Aby wybrać sprzęt, który faktycznie zapewni nam zdrowe powietrze, warto po prostu wiedzieć, czym charakteryzują się najlepsze. Zwróćmy uwagę na to, że najlepiej spisują się oczyszczacze z systemami kilku filtrów:

• wstępnymi, które usuwają największe zanieczyszczenia (sierść, fragmenty naskórka, pyłki);

• węglowymi, które redukują lotne związki organiczne (w tym dym tytoniowy czy zapachy);

• HEPA, które usuwają najdrobniejsze zanieczyszczenia. Dzięki potrójnemu systemowi filtracji pozwalają na eliminację do 99,9 proc. alergenów i zanieczyszczeń. Skuteczne oczyszczacze powinny być również sprawdzone przez niezależny instytut, abyśmy mieli pewność, że urządzenie naprawdę nam pomoże i nie będzie szkodzić.

W ten sposób działa rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne oczyszczacz powietrza Philips AC3256. Dzięki wieloetapowej filtracji oraz specjalnym rozwiązaniom technologicznym zatrzymuje aż 99,97 proc. zanieczyszczeń o wielkości 0,3 mikrona. Skutecznie zatrzymuje pyły PM2,5 i PM10, a nawet te o 100 razy mniejsze od nich o wielkości 0,02 mikrona. Nie dość, że chroni nasze mieszkania przed wpływem smogu, to jest też doskonałym strażnikiem tego, żeby nasze domowe powietrze było wolne od alergenów. Zanieczyszczonego powietrza w domu nie widać, ale żeby dać pewność skutecznego działania oczyszczacz na bieżąco monitoruje poziom zanieczyszczenia powietrza i informuje o jego stanie poprzez wskaźnik cząsteczek PM2,5 oraz kolorystyczny wyświetlacz LED. Ponadto, gdy zanieczyszczenie wzrośnie do niepokojącego poziomu oczyszczacz zareaguje automatycznie i przefiltruje je.

Philips

- Skuteczne oczyszczacze są w stanie wyłapywać do 99 procent zanieczyszczeń. W tym cząsteczki o wielkości nawet 0,02 mikrona oraz cząsteczki PM2,5, kurz, roztocza, pyłki, pleśń czy sierść zwierząt, dzięki czemu pomogą także w łagodzeniu objawów alergii. Warto wybierać sprawdzone oczyszczacze powietrza, np. takie, które rekomenduje Polskie Towarzystwo Alergologiczne - podkreśla Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko pediatra, immunolog.

Philips

Wśród wielu aplikacji ułatwiających nam funkcjonowanie znajdują się również takie, które monitorują poziom smogu np. aplikacja mobilna Air Matters, która przedstawia aktualne informacje o zanieczyszczeniu powietrza, a nawet natężeniu pylenia. Zbiera dane historyczne jakości powietrza oraz prognozuje jego zanieczyszczenie. Udziela wskazówek, które pomagają zmniejszyć ryzyko narażenia na gorszej jakości powietrze na zewnątrz. A co najważniejsze można ją podłączyć do oczyszczacza powietrza Philips AC3259 lub AC2889, dzięki czemu można zdalnie sterować urządzeniem oraz sprawdzać aktualną jakoś powietrza w domu, zawsze i wszędzie, gdziekolwiek jesteśmy. Dzięki czemu możemy jeszcze efektywniej sterować procesem oczyszczania powietrza.

Warto dokładnie zastanowić się nad jakością powietrza w domu. Należy wziąć pod uwagę to, że właśnie tam spędzamy najwięcej czasu. Chcemy dbać o zdrowie swoje i najbliższych, a nie zwracamy uwagi na tak istotną kwestię jak powietrze. Trzeba to jak najszybciej zmienić w trosce o bezpieczeństwo całej rodziny.

Philips
Pozostałe wiadomości

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed burzami w niedzielę. Może zagrzmieć w całym kraju, a w niektórych miejscach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Uwaga: niewykluczone są trąby powietrzne.

Alarmy IMGW przed burzami w całym kraju. Miejscami aż drugi stopień

Alarmy IMGW przed burzami w całym kraju. Miejscami aż drugi stopień

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami z bardzo silnym wiatrem. Eksperci proszą, by przygotować się na możliwe przerwy w dostawie prądu i zalecają śledzenie komunikatów pogodowych.

Alert RCB dla pięciu województw. "Śledź komunikaty"

Alert RCB dla pięciu województw. "Śledź komunikaty"

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Sławosz Uznański-Wiśniewski zrealizował już prawie wszystkie cele misji IGNIS i powoli przygotowuje się do opuszczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sobotę Polak otwierał listy od bliskich. Ten wzruszający moment poprzedził pożegnanie polskiego astronauty z kosmosem, które nastąpi już dziś. Na transmisję ze stacji kosmicznej zapraszamy o 15.55 do TVN24 I TVN24+.

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Źródło:
PAP, POLSA

Pogoda na dziś. Niedziela 13.07 będzie cieplejsza niż poprzednie dni, ale nie mamy co liczyć na pogodne niebo. W większości regionów spodziewane są opady deszczu, w drugiej części dnia także burze. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - niedziela 13.07. Nadciągną burze z obfitymi opadami

Pogoda na dziś - niedziela 13.07. Nadciągną burze z obfitymi opadami

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnim czasie nad Bałtykiem mocno wiało. Piasek zasypał jeden z barów na plaży w Jantarze, a wideo stamtąd obiegło media społecznościowe.

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Źródło:
tvnmeteo.pl, Na Mierzeję

Jest już 129 ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie. Zwiększył się także bilans osób zaginionych - poinformowały w sobotę amerykańskie media, powołując się na władze.

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Źródło:
USA Today

Hiszpania mierzy się ze skutkami ulew związanych ze zjawiskiem DANA, które nawiedziły kraj w piątek i sobotę. W Katalonii trwają poszukiwania dwóch osób, które mogły zostać porwane przez rzekę.

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W kolejnych dniach Polska pozostanie pod wpływem układów niżowych i towarzyszących im frontów atmosferycznych. Nad nasz kraj zaczną napływać masy cieplejszego powietrza, ale niestety nie oznacza to przerwy od pochmurnego nieba i opadów deszczu.

Pogoda na 5 dni. Na pogodne niebo jeszcze trochę poczekamy

Pogoda na 5 dni. Na pogodne niebo jeszcze trochę poczekamy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Źródło:
TVN24+

17-letni chłopak zginął na plaży we włoskim Montalto di Castro. Został zasypany przez piasek po tym, jak położył się w wykopanym przez siebie tunelu.

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Źródło:
PAP

Alert przed tornadem zakłócił w piątek wyścigi samochodowe w stanie Iowa. Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać ciemne chmury i słychać syreny alarmowe. Wszystkie wydarzenia sportowe zaplanowane tego dnia na torze zostały odwołane.

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Źródło:
Reuters, NWS, Des Moines Register

Trudno uwierzyć w te zniszczenia - powiedział Donald Trump po wizycie w Teksasie, gdzie doszło do ogromnej powodzi, która zabiła co najmniej 121 osób. Prezydent USA odwiedził miejsca, w których odnotowano największe zniszczenia, i spotkał się z rodzinami ofiar.

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Źródło:
PAP

W Kolorado i Arizonie wybuchły duże pożary, które zmusiły władze do ewakuacji turystów i pracowników z dwóch parków narodowych: Black Canyon of the Gunnison oraz Wielkiego Kanionu.

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Źródło:
CNN, AP News

Niecodzienny widok zaskoczył mieszkańców jednego z osiedli w Great Falls w stanie Wirginia: ulicami dumnie przechadzał się paw. Jak się okazało, kolorowy ptak nie był uciekinierem z ogrodu zoologicznego, lecz ich sąsiadem.

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Źródło:
CNN

Meksykańskie władze tresują psy do wykrywania groźnych pasożytów zwierząt i ludzi. Muchy śrubowe pojawiają się coraz bliżej granicy ze Stanami Zjednoczonymi, negatywnie wpływając na gospodarkę południowego sąsiada USA.

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

Źródło:
PAP

Tokio i okolice zmagały się w czwartek wieczorem z gwałtownymi ulewami, które spowodowały powodzie. Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia, prognozując kolejne intensywne opady i apelując do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Jokohamie.

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Źródło:
ENEX, NHK

Zbliża się coroczny maraton na biegunie północnym, podczas którego biegacze mogą zobaczyć niedźwiedzia polarnego. Uczestnicy przygotowują się do wysiłku, trenując na pokładzie lodołamacza. Dostarczenie zawodników na biegun nie jest jednak jedynym celem statku.

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Źródło:
Reuters

W Korei Północnej panują upały. Tamtejsze media przekazały, że wiele regionów kraju zmaga się z wysokimi temperaturami i wilgotnością. W związku z przerwami w dostawie prądu niektórzy obywatele szukają alternatywnych źródeł energii do zasilania wentylatorów i klimatyzatorów.

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Źródło:
Reuters, koreantimes.co.kr

Zjechali z autostrady, by zobaczyć piękne górskie widoki. Nie spodziewali się jednak, że w ciągu kilku minut spotkają aż pięć niedźwiedzi. Pan Przemysław i jego syn uwiecznili niezwykłe spotkanie z dziką naturą w Tatrach Słowackich, a nagranie wysłali na Kontakt24.

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Źródło:
Kontakt24

Nadleśnictwo Baligród podzieliło się w mediach społecznościowych zdjęciem znalezionego w strumieniu realgaru - rzadkiego minerału, który w Polsce można znaleźć w Bieszczadach. Choć piękny, realgar jest jednak niebezpieczny i nie powinno się go dotykać.

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Źródło:
tvn24.pl, South Australian Museum, Encyklopedia PWN

Gwałtowne ulewy w czwartkowy poranek sparaliżowały rejon Bostonu w amerykańskim stanie Massachusetts, zamieniając drogi w rwące potoki. Kierowcy utykali w wodzie, a ich samochody dosłownie unosiły się na falach.

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Źródło:
ENEX

W Macedonii Północnej szaleją pożary lasów. W ostatnich dniach zarejestrowano ich kilkadziesiąt, części z nich nadal nie udało się opanować. Ogień pochłonął życie co najmniej dwóch osób.

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
ENEX, plusinfo.mk

W TVN24+ ruszył "Podcast o końcu świata" Magdy Łucyan. W programie reporterka "Faktów" TVN, wraz z gośćmi, będzie szeroko omawiała kwestie zmian klimatu, wokół których narasta niebezpieczna dezinformacja.

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę pogody na drugą część wakacji i jesień. Jakiej pogody możemy się spodziewać w poszczególnych regionach? Sprawdź najnowsze prognozy na sierpień, wrzesień, październik i listopad 2025.

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powoli dobiega końca, ale polski astronauta nie przestaje dzielić się z nami materiałami ze swojego życia na ISS. Tym razem Polak wrzucił do sieci materiał wideo, na którym ćwiczy.

Tak wygląda pozaziemski trening. "Wyzwanie dla ludzkiego ciała"

Tak wygląda pozaziemski trening. "Wyzwanie dla ludzkiego ciała"

Źródło:
POLSA, x.com

Władze Stanów Zjednoczonych przygotowują się na walkę z muchą śrubową, groźnym pasożytem zwierząt i ludzi, który pojawił się w Meksyku. Departament Rolnictwa USA planuje wyhodować miliony wysterylizowanych samców tego gatunku i wypuścić je z samolotów.

Wyhodują miliony much i zrzucą je z samolotów

Wyhodują miliony much i zrzucą je z samolotów

Źródło:
CNN

Mieszkańcy Gwatemali walczą ze skutkami serii trzęsień ziemi. Od wtorkowego popołudnia kraj położony w Ameryce Środkowej nawiedziło łącznie ponad 150 wstrząsów, z czego najsilniejszy miał magnitudę 5,7. Władze poinformowały o pięciu ofiarach śmiertelnych.

Budynki pęknięte na pół, ciała pod gruzami

Budynki pęknięte na pół, ciała pod gruzami

Źródło:
PAP, AFP, Reuters