Problem smogu i jego szkodliwego wpływu na nasze zdrowie od lat wraca jak bumerang w okresie jesienno-zimowym. Jednak nawet w trudnych warunkach możemy zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy w domu.
Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczonego powietrza oraz znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. W jego skład wchodzą toksyczne pyły – PM2,5 i PM10. Te nazwy pochodzą od wielkości mikroskopijnych drobin o średnicy kilku - a nawet kilkunastokrotnie mniejszej od średnicy ludzkiego włosa. Ich źródła w atmosferze mogą być naturalne, ale przede wszystkim są wynikiem procesów spalania węglowodorów (węgla, składników ropy naftowej) przez człowieka w celu pozyskania energii do ogrzewania, oświetlania, poruszania pojazdów.
Niebezpieczny smog
Aż 33 polskie miasta znajdują się na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Badania wykazują, że podczas alarmu smogowego umiera o 6 proc. więcej osób. Tylko w 2016 roku 46 tysięcy osób zmarło w naszym kraju z powodu powikłań spowodowanych smogiem. Brudne powietrze najgroźniejsze jest dla dzieci - podczas alarmów smogowych o 11,6 proc. wzrasta częstotliwość zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. W czasie alarmów smogowych znacząco też zwiększa się liczba pacjentów z zawałami serca (12 proc.) i udarami mózgu (16 proc.) a na szpitalnych oddziałach ratunkowych pojawia się 1/3 więcej pacjentów z zaostrzonymi objawami astmy.
- Groźne związki chemiczne, które wchodzą w skład smogu to dwutlenek siarki, dwutlenek azotu oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym najgroźniejszy benzopiren, który powoduje nowotwory gardła, krtani i płuc i jest przyczyną wrodzonych wad rozwojowych u noworodków. Skutki działania smogu na organizm człowieka to działania krótko i długofalowe. Niewątpliwie najgroźniejszy jest on dla ludzi pierwotnie chorych na choroby przewlekłe układu oddechowego, kobiet w ciąży oraz dzieci. Smog powoduje wzrost zapadalności na zapalenie płuc i oskrzeli, przedłuża czas zdrowienia, zaostrza alergię i astmę. Cząsteczki PM2,5 są groźne nie tylko dla układu oddechowego, ale także powodują wzrost ryzyka nagłych zgonów z powodu chorób układu krążenia. Długotrwałe narażenie na tego typu zanieczyszczenia skraca średnią długość życia - mówi dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska, specjalista chorób dzieci.
Zdrowie w czasach alarmów
Długotrwałe, skuteczne rozwiązanie problemu smogu wymaga działań systemowych. Zanim jednak problem smogu zniknie, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad dla zdrowia. W czasie alarmów smogowych unikajmy przebywania na dworze, raczej zrezygnujmy z wietrzenia pomieszczeń, lepiej postawmy na obecność w nich roślin doniczkowych. Dbajmy też o dobre nawodnienie organizmu i lekką dietę, a jeśli to możliwe, nie planujmy podróży po zatłoczonych ulicach w godzinach szczytu.O powietrze, które nie truje, możemy zadbać sami dzięki nowym technologiom i dostępowi do sprawdzonych oczyszczaczy powietrza do domu. Wybór dobrego oczyszczacza nie jest trudnym zadaniem, jeśli pamiętamy o kilku zasadach. - Niektóre oczyszczacze powietrza dostępne na polskim rynku w naturalny i bezpieczny sposób zapewniają wydajne oczyszczanie i pomagają pozbyć się szkodliwych substancji zawartych w smogu i nie tylko. Te nowe filtrują bakterie, wirusy, związki chemiczne i alergeny. Warto sięgać po te, naturalne, bez jonizacji, ozonu, szkodliwych środków chemicznych czy mgiełki pary. Na pewno rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zakup takich urządzeń - podkreśla dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska. Aby wybrać sprzęt, który faktycznie zapewni nam zdrowe powietrze, warto po prostu wiedzieć, czym charakteryzują się najlepsze. Zwróćmy uwagę na to, że najlepiej spisują się oczyszczacze z systemami kilku filtrów:
• wstępnymi, które usuwają największe zanieczyszczenia (sierść, fragmenty naskórka, pyłki);
• węglowymi, które redukują lotne związki organiczne (w tym dym tytoniowy czy zapachy);
• HEPA, które usuwają najdrobniejsze zanieczyszczenia. Dzięki potrójnemu systemowi filtracji pozwalają na eliminację do 99,9 proc. alergenów i zanieczyszczeń. Skuteczne oczyszczacze powinny być również sprawdzone przez niezależny instytut, abyśmy mieli pewność, że urządzenie naprawdę nam pomoże i nie będzie szkodzić.
W ten sposób działa rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne oczyszczacz powietrza Philips AC3256. Dzięki wieloetapowej filtracji oraz specjalnym rozwiązaniom technologicznym zatrzymuje aż 99,97 proc. zanieczyszczeń o wielkości 0,3 mikrona. Skutecznie zatrzymuje pyły PM2,5 i PM10, a nawet te o 100 razy mniejsze od nich o wielkości 0,02 mikrona. Nie dość, że chroni nasze mieszkania przed wpływem smogu, to jest też doskonałym strażnikiem tego, żeby nasze domowe powietrze było wolne od alergenów. Zanieczyszczonego powietrza w domu nie widać, ale żeby dać pewność skutecznego działania oczyszczacz na bieżąco monitoruje poziom zanieczyszczenia powietrza i informuje o jego stanie poprzez wskaźnik cząsteczek PM2,5 oraz kolorystyczny wyświetlacz LED. Ponadto, gdy zanieczyszczenie wzrośnie do niepokojącego poziomu oczyszczacz zareaguje automatycznie i przefiltruje je.
- Skuteczne oczyszczacze są w stanie wyłapywać do 99 procent zanieczyszczeń. W tym cząsteczki o wielkości nawet 0,02 mikrona oraz cząsteczki PM2,5, kurz, roztocza, pyłki, pleśń czy sierść zwierząt, dzięki czemu pomogą także w łagodzeniu objawów alergii. Warto wybierać sprawdzone oczyszczacze powietrza, np. takie, które rekomenduje Polskie Towarzystwo Alergologiczne - podkreśla Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko pediatra, immunolog.
Wśród wielu aplikacji ułatwiających nam funkcjonowanie znajdują się również takie, które monitorują poziom smogu np. aplikacja mobilna Air Matters, która przedstawia aktualne informacje o zanieczyszczeniu powietrza, a nawet natężeniu pylenia. Zbiera dane historyczne jakości powietrza oraz prognozuje jego zanieczyszczenie. Udziela wskazówek, które pomagają zmniejszyć ryzyko narażenia na gorszej jakości powietrze na zewnątrz. A co najważniejsze można ją podłączyć do oczyszczacza powietrza Philips AC3259 lub AC2889, dzięki czemu można zdalnie sterować urządzeniem oraz sprawdzać aktualną jakoś powietrza w domu, zawsze i wszędzie, gdziekolwiek jesteśmy. Dzięki czemu możemy jeszcze efektywniej sterować procesem oczyszczania powietrza.
Warto dokładnie zastanowić się nad jakością powietrza w domu. Należy wziąć pod uwagę to, że właśnie tam spędzamy najwięcej czasu. Chcemy dbać o zdrowie swoje i najbliższych, a nie zwracamy uwagi na tak istotną kwestię jak powietrze. Trzeba to jak najszybciej zmienić w trosce o bezpieczeństwo całej rodziny.