Olbrzymi fragment lodu oderwał się od lodowca szelfowego Ronne na Antarktydzie, stając się największą górą lodową na świecie - przekazała Europejska Agencja Kosmiczna. Ochrzczona mianem A-76 dryfuje po Morzu Weddella. Widać ją na zdjęciach satelitarnych.
Gigantyczna góra została wychwycona przez satelitę Sentinel-1, jak przekazała na swojej stronie internetowej Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Jednak pierwsza odkryła ją brytyjska agencja rządowa British Antarctic Survey, a zdjęcie ESA dopiero potwierdziło tę informację.
Większa od Nowego Jorku i Majorki
Obiekt dryfujący po Morzu Weddella ma 4320 kilometrów kwadratowych powierzchni, jest długi na 175 km i szeroki na 25 km.
Dla porównania, powierzchnia Nowego Jorku wynosi 1213 km kw., zaś Majorki 3640 km kw. To czyni A-76 największą istniejącą górą lodową na świecie - przewyższa pod tym względem A-23A, która również dryfuje po Morzu Weddella i ma 3380 km kw. powierzchni.
Lodowiec szelfowy Ronne, który znajduje się na Półwyspie Antarktycznym, jest jedną z największych pływających płyt lodowych. Naukowcy wskazują, że niektóre lodowce szelfowe na Półwyspie Antarktycznym uległy w ostatnich latach gwałtownej dezintegracji, co może mieć związek ze zmianami klimatycznymi.
Poniżej widać zdjęcie satelitarne góry lodowej z 16 maja.
Autor: ps / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: European Union, Copernicus Sentinel-1 imagery