W północno-wschodnich Chinach wykryto przypadki zachorowań spowodowanych przez nieznanego dotąd wirusa. Naukowcy uważają, że może być przenoszony przez owady i zajmować nowe obszary.
Naukowcy odkryli nieznanego wcześniej wirusa, którego nazwali "wirusem Alonghshan". Jego nazwa pochodzi od miasta leżącego w północno-wschodnich Chinach, gdzie zidentyfikowano go po raz pierwszy.
Wirus ten powoduje u ludzi szereg objawów, takich jak ból głowy, zmęczenie czy wysypka. Ponadto może czasem przyczynić się do śpiączki. Dotychczas wirus występował na terenie północno-wschodnich Chin. Eksperci sugerują jednak, że może rozprzestrzeniać się także na inne obszary.
Pierwszy przypadek zachorowania
Wirus został zidentyfikowany po raz pierwszy u 42-letniego rolnika pochodzącego z miejscowości Alongshan. Wystąpiła u niego gorączka, ból głowy i nudności, przez co zgłosił się do szpitala w regionie Mongolii Wewnętrznej w kwietniu 2017 roku.
Pierwsze przypuszczenia lekarzy wskazywały, że pacjent zachorował na kleszczowe zapalenie mózgu po wcześniejszych ukąszeniach kleszczy, które przenoszą wirusa wywołującego tę chorobę. Wyniki przeprowadzonych badań zaprzeczyły wstępnej diagnozie, co skłoniło naukowców do poszukiwań potencjalnych przyczyn dolegliwości. Odkryli, że rolnik został zakażony innym wirusem, który genetycznie różni się od poznanych dotąd patogenów przenoszonych przez kleszcze.
Po zidentyfikowaniu nieznanego dotąd wirusa naukowcy pobrali próbki krwi od innych pacjentów, którzy wykazywali podobne objawy, a wcześniej zostali ukąszeni przez kleszcze. W ten sposób odkryli, że spośród 374 pacjentów spełniających kryteria blisko 86 osób zostało zakażonych wirusem Alongshan.
Co więcej, prawie wszyscy pacjenci to rolnicy czy leśniczy, szczególnie narażeni na kontakt z tymi pasożytami.
Prawdopodobny sprawca choroby
Naukowcy podejrzewają, że wirus jest przenoszony przez kleszcza tajgowego Ixodes persulcatus, który występuje na terenie Europy Wschodniej i Azji, w tym w Chinach, Korei, Japonii, Mongolii i Rosji. Autorzy badania nie wykluczają jednak udziału komarów w rozprzestrzenianiu się wirusa.
Charakterystyka wirusa
Wirus Alongshan należy do rodziny wirusów Flaviviridae, czyli tej samej, do której należy wirus kleszczowego zapalenia mózgu, jak również wirusy przenoszone przez komary, takie jak: wirus dengi, wirus Zachodniego Nilu czy wirus Zika. Wirus Alongshan jest blisko spokrewniony z wirusem kleszczy zwanym Jingmen, który został odkryty w 2014 roku. Tego ostatniego wirusa znaleziono nie tylko w Chinach, lecz także w Ameryce Pułudniowej i Środkowej.
Autor: sc / Źródło: livescience.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock