Niezbędnik w domu alergika

Philips

Każda osoba cierpiąca na alergię wie, jak bardzo dokuczliwe potrafią być jej objawy. Katar sienny, łzawienie czy swędzenie oczu to tylko jedne z nich. W okresie pylenia sięgamy po tabletki, które mają pomóc w złagodzeniu symptomów lub staramy się w miarę możliwości unikać alergenów. Niestety, jak się okazuje, nie jest to najbardziej skuteczna metoda walki z alergią, gdyż wiele czynników uczulających znajduje się... w naszych domach.

Lista alergenów, które mogą pojawić się w naszych wnętrzach, jest niestety dosyć długa.

Uczulają przede wszystkim:

kurz;

roztocza kurzu domowego, które osadzają się na meblach, wykładzinach czy firankach;

sierść zwierząt;

pleśnie i grzyby;

pyłki roślin, które przedostają się do mieszkania podczas wietrzenia;

lotne związki organiczne występujące w środkach czyszczących, farbach i lakierach.

A zatem alergeny, które przyczyniają się do występowania reakcji uczuleniowych, znajdują się praktycznie w każdym zakątku naszego domu. Czy alergik może w jakichś sposób się przed nimi obronić lub sprawić, że objawy alergii zostaną złagodzone? Okazuje się, że pojawia się coraz więcej rozwiązań, dzięki którym mieszkanie staje się bardziej przyjazne alergikowi.

Spokojny sen bez alergenów

Zdrowy sen sprawia, że czujemy się zregenerowani, a także jest podstawą naszego dobrego samopoczucia. Niestety alergeny mogą pojawić się również w naszej sypialni. Chociaż niewidoczne na pierwszy rzut oka, roztocza znajdują się w pościeli i w zakamarkach łóżka. Szczególnie dokuczają alergikom nocą, gdyż mikroklimat powstały pod kołdrą sprawia, że są one wyjątkowo aktywne. Pojawiają się męczące duszności, katar czy suchy kaszel, które zakłócają spokojny sen. W sypialni może znajdować się dodatkowo szereg innych alergenów, jak na przykład kurz czy pleśń.

Jak w takim razie dbać o pościel, tak aby znajdowało się w niej jak najmniej alergenów?

Materac, poduszki, kołdra powinny być wykonane z włókna syntetycznego (należy unikać pościeli z pierza czy bawełny);

Bardzo ważne jest częste wietrzenie pościeli;

Należy prać pościel minimum raz na dwa tygodnie w temperaturze 60 stopni Celsjusza;

Wystawienie pościeli na działanie bardzo wysokich (np. ostre słońce) i bardzo niskich (np. zamrażarka) temperatur spowoduje, że roztocza zginą;

Niewskazane jest używanie krochmalu.

Philips

Nieszkodliwe malowanie

Już na etapie przeprowadzki do nowego domu czy decyzji o remoncie warto zwrócić uwagę na to, jakie produkty będą używane przy pracach wykończeniowych. Dobranie nieodpowiedniej farby do ścian może spowodować bardzo nieprzyjemnie objawy u alergików, takie jak utrudnione oddychanie, świąd skóry, opuchnięcie powiek czy podrażnienie śluzówek. Jeszcze przez kilka dni po przemalowaniu wnętrz lotne związki organiczne znajdujące się w farbach unoszą się w powietrzu, narażając domowników na wdychanie szkodliwych substancji. Dlatego też ważne jest, aby osoby wrażliwe na alergeny decydowały się na zakup hipoalergicznych emulsji wodorozcieńczalnych czy lateksowych, które posiadają atest PTA - Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Należy unikać natomiast farb rozpuszczalnikowych i produktów mineralnych. Warto również dobrze przewietrzyć pomieszczenia, które zostały świeżo pomalowane, a następnie oczyścić powietrze w domu z zanieczyszczeń, które dostały się z zewnątrz na przykład przy użyciu oczyszczacza powietrza.

Philips

Czyste powietrze to podstawa

Zadbaliśmy już o antyalergiczne farby do ścian, wiemy jak dbać o pościel, aby było w niej jak najmniej alergenów. Ale czy to wszystko, o czym powinna pamiętać osoba zmagająca się z alergią?

Otóż najważniejsze jest powietrze, którym oddychamy w naszym domu. Zanieczyszczenia powietrza oraz alergeny z zewnątrz przedostają się do naszych mieszkań podczas wietrzenia. Dodatkowo w samym domu występuje już wiele alergenów. Nawet jeśli dbamy o czystość naszych wnętrz, alergeny, które unoszą się w powietrzu, nie znikną od tak.

Aby zadbać o jakość powietrza w domu, warto używać oczyszczacza powietrza. Jak tłumaczy dr Wojciech Feleszko:

Philips

Oczyszczacz z filtrem HEPA jest to jeden z najczęstszych i najlepszy sposobów w walce z alergenami i zanieczyszczeniami powietrza. Przykładem skutecznego urządzenia jest oczyszczacz powietrza Philips AC3259, który oczyszcza powietrze naturalnie - bez jonów, ozonu, szkodliwych środków chemicznych, dzięki wieloetapowej filtracji:

filtr wstępny - usuwa największe zanieczyszczenia, czyli sierść, fragmenty naskórka, pyłki;

filtr węglowy - wiąże lotne związki organiczne, dym tytoniowy czy nieprzyjemne zapachy;

filtr NanoProtect HEPA - usuwa najdrobniejsze zanieczyszczenia. Filtracja HEPA to najlepszy standard filtrowania powietrza - HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) i oznacza, że filtr zatrzymuje 99,97 proc. wszystkich cząstek o wielkości 0,3 mikrona lub większych.

Oczyszczacz Philips wyposażony jest we wskaźnik poziomu alergenów i cząsteczek PM2,5 oraz wyświetlacz LED, czyli kolorowe światełka wskazujące w prosty sposób stan powietrza. Dodatkowo posiada specjalne tryby pracy automatycznej, aby spersonalizować i zoptymalizować proces oczyszczania powietrza, m.in. tryb antyalergenowy, wyjątkowo czuły na obecność alergenów w powietrzu. Kiedy oczyszczacz wykryje nawet najmniejszą zmianę w jakości powietrza, zwiększy swoją wydajność, aby skutecznie je oczyścić. Co więcej - oczyszczacz AC3259 jest połączony z aplikacją mobilną Air Matters, dzięki której możliwe jest zdalne włączanie oczyszczacza oraz sprawdzanie jakości powietrza zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Warto podkreślić, że oczyszczacz ten jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne oraz ECARF.

Philips

Antyalergiczne odkurzanie

Chcąc pozbyć się alergenów musimy pamiętać również o częstym i regularnym odkurzaniu pomieszczeń. "Odkurzanie powinno się odbywać raz w tygodniu. Warto używać odkurzacza z filtrem HEPA. Dzięki temu nie dopuścimy do nadmiernego nagromadzenia się alergenów" - zauważa dr Wojciech Feleszko. Warto zwrócić uwagę na to, jakiego odkurzacza używamy. Dla alergików najbardziej polecane modele to takie, które posiadają dobrej jakości filtr, który zatrzyma kurz i inne alergeny, np. odkurzacz Philips Performer Ultimate z filtrem antyalergicznym, zatrzymującym ponad 99,9 proc. cząsteczek. Wyróżniono go znakiem jakości ECARF, co gwarantuje wysoką jakość i skuteczność działania.

Poczuj się dobrze we własnym domu

Problem alergii staje się coraz bardziej powszechny, ale na szczęście jest także coraz więcej sposobów, aby ochronić się przed alergenami. Zastosuj rozwiązania, które pozwolą Ci złagodzić objawy alergii i ciesz się dobrą jakością powietrza Twoim domu.

Autor: Philips

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami najbliższe dni przyniosą ciepłą i pogodną aurę. W piątek na termometrach zobaczymy 25 stopni Celsjusza. Tego dnia lokalnie mogą pojawić się burze. Druga część długiego weekendu będzie już nieco chłodniejsza i pochmurna.

Pogoda na majówkę. W części kraju zagrzmi i popada

Pogoda na majówkę. W części kraju zagrzmi i popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro - środa, 30.04. W nocy termometry pokażą minimalnie od 2 do 8 stopni Celsjusza. Mieszkańcy północno-wschodnich regionów powinni zachować ostrożność na drogach z uwagi na pojawienie się mgieł i zamgleń. W ciągu dnia dominować będzie pogodna i słoneczna aura z temperaturą sięgającą nawet 23 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa, 30.04. W nocy pojawią się gęste mgły

Pogoda na jutro - środa, 30.04. W nocy pojawią się gęste mgły

Źródło:
tvnmeteo.pl

Peruwiańskie władze potwierdziły śmierć dwójki dzieci w wyniku powodzi w pobliżu miasta Huaraz na wschodzie kraju. Kataklizm wywołało osunięcie się zbocza góry Vallunaraju, rzeka Casca wystąpiła z brzegów.

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
Reuters, WRadio

Poznaliśmy datę pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). IGNIS oficjalnie wystartuje 29 maja - poinformowała firma Axiom Space. W jej ramach polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Źródło:
PAP, POLSA

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Bredene w Belgii przecierali oczy ze zdumienia, gdy na miejscowej plaży woda wyrzuciła na brzeg bobra. Te zwierzęta naturalnie żyją w środowisku słodkowodnym dlatego widok porzuconego ssaka wzbudził nie tylko ciekawość, ale także obawy o jego zdrowie.

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Źródło:
ENEX, Flandersnews

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę zagrożeń na najbliższe dni. Wynika z niej, że w trakcie długiego weekendu majowego w wielu regionach Polski mogą pojawić się burze oraz silny wiatr. Sprawdź szczegóły.

Burze, silny wiatr. Gdzie należy uważać w trakcie majówki

Burze, silny wiatr. Gdzie należy uważać w trakcie majówki

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Warto dziś wczesnym wieczorem iść na spacer, bo będzie okazja do zobaczenia na niebie cienkiego sierpa Księżyca. "Zobaczy go absolutnie każdy!" - napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach".

"Dziś czeka nas prawdziwa perełka na niebie"

"Dziś czeka nas prawdziwa perełka na niebie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

We wtorek z Gujańskiego Centrum Kosmicznego wystrzelono na orbitę satelitę Europejskiej Agencji Komicznej BIOMASS. Jej zadaniem jest dostarczanie informacji o stanie lasów na Ziemi. W wieloletnich przygotowaniach misji brał udział zespół polskich inżynierów.

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Źródło:
PAP, Reuters

Nadchodzące dni przyniosą zmianę aury. Do Polski napłynie ciepłe powietrze, które sprawi, że 1 maja temperatura może sięgnąć miejscami 24-25 stopni Celsjusza. - To ciepłe powietrze będzie wdzierać się nieco okrężną drogą - powiedział we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

Idzie ocieplenie. "1 maja z temperaturą zupełnie letnią"

Idzie ocieplenie. "1 maja z temperaturą zupełnie letnią"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z pożarem, który szaleje w pobliżu miasta Taegu w Korei Południowej. Z powodu zagrożenia zamknięto kilka lokalnych szkół. Ogień strawił obszar o powierzchni około 260 hektarów.

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Źródło:
Reuters, The Korea Herald

Zespół jelita drażliwego, świąd skóry czy astma to w wielu przypadkach trudne do wyleczenia schorzenia. Ich wspólną cechą jest to, że są wywoływane przez nadmierną odpowiedź immunologiczną, która w ciężkich przypadkach może zagrażać życiu. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Bonn zidentyfikował obiecujący, bioaktywny związek, który może skutecznie zmniejszyć objawy tych dolegliwości. Związek ten blokuje receptor na niektórych komórkach, zapobiegając w ten sposób silnej odpowiedzi immunologicznej.

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Źródło:
Science Daily

Pogoda na dziś, czyli wtorek, 29.04. W większości kraju dominować będzie słoneczna i pogodna aura. Jedynie na północnym wschodzie mogą pojawić się słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie do 20-22 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek, 29.04. Termometry pokażą nawet 22 stopnie Celsjusza

Pogoda na dziś - wtorek, 29.04. Termometry pokażą nawet 22 stopnie Celsjusza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wzrost temperatury powietrza powoduje, że w Tatrach powoli topnieje śnieg. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) zawiesiło od wtorku wydawanie codziennych komunikatów lawinowych. Komunikaty zostaną wznowione, gdy ponownie pojawią się opady śniegu tworzące zagrożenie lawinowe.

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Źródło:
PAP

27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebował pomocy ratowników podczas wspinaczki na szczyt góry Fudżi w Japonii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzyły się w tym samym miejscu w przeciągu jednego tygodnia.

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Źródło:
BBC, The Guardian

Zagrożenie pożarowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Takie warunki tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym wzbudziły obawy o możliwość zamknięcia lasów. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mrówki. Okaz znajdował się w zbiorach muzeum zoologicznego należącego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Według badań prehistoryczna mrówka żyła wśród dinozaurów 113 milionów lat temu.

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Źródło:
CNN, PAP

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W weekend południowo-zachodnią Oklahomę nawiedziły ulewy. Co najmniej jedna osoba zginęła. To nie koniec gwałtownych zjawisk w tej części USA. W poniedziałek alarmami pogodowymi objęto ponad 36 milionów mieszkańców.

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Źródło:
PAP, NBC News

Bulusan, czynny wulkan położony na filipińskiej wyspie Luzon, niepokoi mieszkańców. W poniedziałek doszło do erupcji. Z krateru wydobyła się kolumna popiołu, która wzbiła się na wysokość 4,5 kilometra.

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Źródło:
Reuters

Na przełomie kwietnia i maja czeka nas duże, ale krótkie ocieplenie. Jaka będzie majówka? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szczeniak przeżył potężną eksplozję, do której doszło w weekend w największym porcie handlowym Iranu. Jak pisze agencja Reuters, małego czworonoga wyciągnięto spod gruzów. Pomocy udzielili mu wolontariusze irańskiego Czerwonego Półksiężyca.

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Źródło:
Reuters

Puma złożyła nietypową wizytę mieszkańcom okolic ruchliwej drogi w rejonie miasta Las Vegas. Zwierzę spacerowało nocą po podwórkach. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

Źródło:
FOX5

W niedzielę w Tatrach, w rejonie Rysów, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Turyści spadli z dużej wysokości. Warunki były trudne, dlatego też ratownicy ewakuowali ze szczytu też trzy inne osoby.

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Osobom cierpiącym na alergię pokarmową towarzyszą nieustanne obawy, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co może się skończyć dla nich wstrząsem. Jak mówił doktor Wojciech Feleszko, dla tych, którzy nie mogą spożywać jajek, mleka, glutenu czy orzechów, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

Źródło:
PAP

Suczka o imieniu Valerie, która uciekła właścicielom w czasie kempingu w 2023 roku, została odnaleziona dzięki organizacji Kangala Wildlife Rescue. Jamniczka spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu - podaje BBC.

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Źródło:
Reuters, BBC

Niektóre gatunki ptaków, które rozmnażają się na większych obszarach geograficznych, mogą wcale nie być tak odporne na zmiany klimatu, jak wcześniej sądzono - wynika z analizy naukowców. Badacze sprawdzili też, czy wielkość mózgów tych zwierząt może pomagać w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Źródło:
University of Texas at Austin, tvnmeteo.pl

Indyjskie miasto Byrnihat zostało okrzyknięte najbardziej zanieczyszczonym miastem 2024 roku na świecie. Mieszkańcy opowiadają o tym, jak żyje się w takim miejscu.

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, którym towarzyszyły obfite opady deszczu, doprowadziły do powstania powodzi w południowo-zachodniej części Oklahomy. Ulice w Norman, trzecim co do wielkości mieście tego amerykańskiego stanu, zmieniły się w rwące potoki.

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Źródło:
Reuters, CNN, foxweather.com

Przełom kwietnia i maja to idealny moment, aby posłuchać ptasich śpiewów. Dla zwierząt tych nie jest to jednak taka prosta umiejętność. Jak opowiadał ekoaustyk doktor habilitowany Michał Budka, niektóre gatunki potrzebują czasu na naukę śpiewania. Inne, aby zrobić miejsce na nowe dźwięki, muszą "usunąć" stare odgłosy ze swojej pamięci.

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Źródło:
PAP

Kilkumetrowa anakonda narobiła strachu pewnej rodzinie z brazylijskiego stanu Amazonas. Na miejsce przyjechali strażacy, którzy schwytali pokaźnych rozmiarów zwierzę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Źródło:
Portaldo Holanda, The Reptarium, Amazon Agency

Czerwony alert wulkaniczny wydano na Kostaryce w związku z wybuchem wulkanu Poas. Trwającej od kilku dni erupcji towarzyszą wyrzuty ogromnej ilości materiału wulkanicznego - kolumny pyłu wznoszą się na wysokość ponad 4000 metrów. Popioły osadziły się także w okolicznych rzekach.

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Źródło:
cne.go.cr, The Tico Times

Pod powierzchnią Parku Narodowego Yellowstone leży superwulkan, który drzemie od setek tysięcy lat. Naukowcy odkryli pod nim twór o zaskakujących właściwościach.

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Źródło:
Live Science

W stanie New Jersey trwa walka z gigantycznym pożarem lasu. Od wtorku płomienie strawiły ponad 6100 hektarów, niszcząc kilka budynków i zagrażając wielu innym. Jak podali strażacy, do zaprószenia ognia doszło na skutek niewłaściwie zgaszonego ogniska.

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Źródło:
Reuters, ABC News