Niewyobrażalnie gwałtowny żywioł. Pożary lasów jak wybuch bomby atomowej

[object Object]
"Myśleliśmy, że wybuchł wulkan", "non stop latają helikoptery". Relacje Polaków z Grecji Kontakt 24
wideo 2/3

Emisja popiołów i gazów spowodowana pożarami w samym tylko 2017 roku przewyższa tę, wynikającą z działalności wulkanów przez dziesięć ostatnich lat. W październiku w Portugalii, w ciągu zaledwie jednej godziny spłonęło 14 tysięcy hektarów lasu. Pożary stają się coraz gwałtowniejsze. Dlaczego? Możliwe, że udało się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Przez kilka ostatnich dni ogień trawił lasy położone na wschód i na zachód od Aten. Na skutek pożarów rannych zostało ponad 180 osób, a zginęło co najmniej 84 - w tym dwoje Polaków.

Ogień - szalejący nie tylko w regionie Attyki, w pobliżu Aten, ale też w innych częściach kraju, zwłaszcza w Koryncie i na Krecie - zniszczył wiele budynków i wymusił ewakuację kilku miejscowości. W gaszenie ognia zaangażowane są setki strażaków. Do ewakuacji ludzi użyto łodzi i helikopterów.

CZYTAJ RAPORT O POŻARACH W GRECJI NA TVN24.PL

Groźne pożary w Grecji (PAP/DPA/Adam Ziemienowicz)PAP/DPA/Adam Ziemienowicz

W artykule opublikowanym w dziale "Opinie" hiszpańskiego dziennika "El Pais" dwaj inżynierowie leśni stawiają tezę, że to rosnące średnie wartości temperatury, występujące coraz częściej susze związane ze zmianami klimatycznymi oraz nieuporządkowane tereny leśne są przyczyną tak gwałtownych pożarów w ostatnich latach.

Pożary lasów przybierają bowiem na sile, zasięgu i skutkach z ogromną prędkością. Specjaliści oceniają, że emisja produktów spalania (popiołów i gazów) spowodowana pożarami w samym tylko roku 2017 przewyższa tę, wynikającą z działalności wulkanów przez dziesięć ostatnich lat. Zdaniem badaczy natężenie ciepła pochodzącego od płomieni płonących lasów w Portugalii w czerwcu i październiku ubiegłego roku było odpowiednio 68 i 142 razy większe od wyemitowanego w wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie. Na dodatek w październiku w Portugalii zanotowano niewyobrażalną "żarłoczność" żywiołu - spłonęło rekordowe 14 tysięcy hektarów lasu w ciągu godziny.

Na czym polega ta gwałtowność żywiołu?

W związku ze zmianami klimatycznymi można mówić o tak zwanej szóstej generacji pożarów lasów - piszą dla "El Pais" inżynierowie Marc Castellnou i Alexander Garcia Hernandez. Twierdzą, że tego typu wielkoobszarowe pożary mogą zdominować środowisko pożaru, generując własną dynamikę rozprzestrzeniania się ognia.

W jaki sposób? Chodzi o wytworzenie potężnych kolumn konwekcyjnych, które wychodzą ponad troposferę. Stamtąd, pod wpływem wilgoci i chłodu spadają na ziemię stając się źródłem tysięcy płomieni. Stąd pożar pojawia się w rejonie, gdzie go się zupełnie nie spodziewano. Obszary, które wydawały się całkiem bezpieczne, nagle są ogarnięte płomieniami, co zabija dużą liczbę ludzi i zwierząt. Żywioł przenosi się z prędkością i intensywnością, wobec których służby są bezradne.

Czym jednak jest konwekcja? To proces przekazywania ciepła, który związany jest z ruchem materii w gazie, cieczy lub plazmie. Przez konwekcję rozumie się także sam ruch materii związany z różnicą temperatury, co prowadzi do przenoszenia ciepła.

Rysunek przedstawia rozkład temperatury wywołany konwekcją (czerwień - wyższa temperatura, niebieski - niższa) uzyskany jako symulacja komputerowaWikipedia, (CC BY-SA 3.0)

Taka sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku 17 czerwca w Portugalii w Pedrogao Grande. Ogień wytworzył tak mocną konwekcję, że czasza dymów zmieniła się błyskawicznie w "ogniowy cumulonimbus" - opisują autorzy artykułu.

- Sprzyjające wówczas warunki spowodowały, że ogień potęgował się i napędzał kolumnę konwekcyjną, która rosła coraz wyżej. Na wysokości około 15 tysięcy metrów zabrakło energii, by podtrzymać konwekcję i ta ogromna chmura spadła pod własnym ciężarem, wyzwalając wiatr ponad 100 kilometrów na godzinę. To rozpędziło ogień we wszystkich kierunkach. W tym momencie pożar strawił prawie 5 tysięcy hektarów lasu w ciągu 20 minut, osaczając i zabijając 64 osoby - wyjaśniają Marc Castellnou i Alexander Garcia Hernandez.

Nie zdarzało się wcześniej

Autorzy zauważają, że ten mechanizm wystąpił w Portugalii w ubiegłym roku w pożarach w czerwcu i październiku. Ich zdaniem coś takiego nigdy wcześniej się nie wydarzyło. Ekspertom zajęło dwa miesiące, zanim to zrozumieli.

Autorzy zwracają również uwagę na ilość palnej biomasy (paliwa) występującej w lesie, przez strażaków zwanej obciążeniem ogniowym. Możliwy do ugaszenia pożar to poziom poniżej 10 ton na hektar. Według oceny Castellnou i Hernandeza w lasach w Hiszpanii (zresztą w całej Europie też) zalega obciążenie ogniowe przewyższające 30 ton na hektar. W sytuacji pożaru służby bywają bezradne.

Jak do tego doszło? Według autorów analizy, przyczynia się do tego zmiana w stylu życia kolejnych pokoleń społeczeństwa. Nazwali to "opuszczeniem lasu". Chodzi o to, że ludzie w lasach już nie gospodarują, na przykład zbierając chrust, zostawia się też powalone drzewa. To powoduje, że rośnie tak zwane obciążenie pożarowe, czyli duże ilości pozostawionej biomasy, która przesuszona przez coraz wyższą temperaturę stanowi doskonałe paliwo.

Zmiany klimatu mają wielkie znaczenie

Autorzy artykułu w hiszpańskim dzienniku "El Pais" twierdzą, że zmiany klimatu mogą doprowadzić do tragedii w krajach nordyckich. Według opinii autorów, niespotykana dotąd temperatura i susza w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii wywołają pożary tak wielkie, że te państwa nie będą w stanie sobie z tym poradzić. Bowiem służby w tych krajach nie są przygotowane na taką skalę zagrożenia.

Autor: RP/aw / Źródło: El Pais, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W sobotę od rana nad częścią kraju występują wyładowania atmosferyczne, pada i silnie wieje. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi i silnie wieje, miejscami mogą występować ulewy

Gdzie jest burza? Grzmi i silnie wieje, miejscami mogą występować ulewy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W sobotę 17.08 do osób przebywających na terenie dziewięciu województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Eksperci ostrzegają przed możliwymi podtopieniami.

Dziewięć województw z alertem RCB

Dziewięć województw z alertem RCB

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed burzami. Sobota przyniesie miejscami obfite opady deszczu i silne podmuchy wiatru, które utrzymają się aż do nocy. W sporej części kraju zagrożenie stanowić będzie także męczący upał.

Mapa Polski na pomarańczowo. Burze, obfite ulewy i skwar

Mapa Polski na pomarańczowo. Burze, obfite ulewy i skwar

Źródło:
IMGW

Prawie 900 osób ewakuowano z terenów zagrożonych pożarem w okolicach miasta Izmir. W sobotę z płomieniami walczy prawie 3000 strażaków. Ten niebezpieczny pożar prawdopodobnie jest efektem nieodpowiedzialnego zachowania osób wypoczywających w okolicy.

Trzy tysiące strażaków walczy ze skutkami "jednego pikniku"

Trzy tysiące strażaków walczy ze skutkami "jednego pikniku"

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę na polskim niebie widoczny był przelot rakiety Falcon 9, wynoszącej na orbitę okołoziemską polskiego satelitę EagleEye. Obserwatorzy mogli również dostrzec efektowny moment deorbitacji rakiety.

Tak wyglądał przelot Falcona 9 Polską. "Piękna, puchata kulka"

Tak wyglądał przelot Falcona 9 Polską. "Piękna, puchata kulka"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Huragan Ernesto zmierza w stronę archipelagu Bermudów. Żywioł niesie ze sobą wiatr o prędkości 150 kilometrów na godzinę, fale sztormowe i ulewne opady deszczu. Na drodze huraganu znajduje się także wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych i Kanady.

"Nie miejcie złudzeń, ta burza uderzy nas naprawdę mocno"

"Nie miejcie złudzeń, ta burza uderzy nas naprawdę mocno"

Źródło:
Reuters, NHC

W czasie weekendu w wielu regionach kraju spodziewamy się deszczu i burz, które mogą być gwałtowne. Zmiana pogody czeka nas na początku przyszłego tygodnia.

Uwaga, w weekend pogoda będzie gwałtowna!

Uwaga, w weekend pogoda będzie gwałtowna!

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W sobotę 17.08 w wielu regionach kraju pojawią się przelotne opady deszczu i burze. Miejscami może spaść nawet 50 litrów deszczu na metr kwadratowy. Termometry pokażą maksymalnie 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota, 17.08. Burzowo w wielu regionach, do 31 stopni

Pogoda na dziś - sobota, 17.08. Burzowo w wielu regionach, do 31 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX w piątek na niską orbitę okołoziemską poleciał największy jak dotąd polski satelita. EagleEye, czyli "Oko Orła", pozwoli na obserwacje Ziemi z wyjątkową rozdzielczością

Największy polski satelita poleciał w kosmos 

Największy polski satelita poleciał w kosmos 

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, TVN24

Trzy popularne wśród turystów greckie wyspy były w nocy z czwartku na piątek pozbawione prądu. Jak podał portal eKathimerini, awaria była spowodowana wysoką temperaturą i ogromnym popytem na energię elektryczną w związku z dużą liczbą turystów.

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Źródło:
PAP, ekathimerini.com

Potężny tajfun dotarł do wschodniej Japonii, grożąc gwałtownymi powodziami i niszczycielskimi porywami wiatru. W dwóch miastach nakazano ewakuację setek tysięcy ludzi. Japońskie linie lotnicze odwołały kilkaset lotów.

"Wiatr może przewracać jadące ciężarówki"

"Wiatr może przewracać jadące ciężarówki"

Źródło:
Reuters, japantimes.co.jp

W Bolesławcu trwa 30. edycja Święta Ceramiki. Na rynku miasta można kupić unikatowe ręcznie malowane ceramiczne filiżanki, spodeczki, kubki i talerze, które - jak podkreśla w rozmowie z Magdą Adamowicz z tvnmeteo.pl prezydent Piotr Roman - "są dumą Polski". O atrakcjach, jakie towarzyszą imprezie, opowiada z kolei Kornel Filipowicz, jej organizator.

Święto Ceramiki w Bolesławcu. To już 30. edycja

Święto Ceramiki w Bolesławcu. To już 30. edycja

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Seulu wiedzą, co to znaczy gorąca noc. Temperatura w stolicy Korei Południowej przez 26 dni nocy z rzędu przekraczała 25 stopni Celsjusza. To najdłuższa taka seria od 117 lat - poinformowały w piątek miejscowe władze.

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Źródło:
PAP, straitstimes.com

Panda wielka o imieniu Ying Ying urodziła w czwartek bliźniaki - poinformowała stacja BBC. Jak przekazali opiekunowie z Ocean Park Hong Kong, poród trwał pięć godzin.

Urodziła bliźniaki. To najstarsza panda debiutująca w roli mamy

Urodziła bliźniaki. To najstarsza panda debiutująca w roli mamy

Źródło:
Reuters, PAP

Temperatura wody w Morzu Adriatyckim na wybrzeżu Chorwacji tego lata dochodzi do niemal 30 stopni Celsjusza. Specjaliści ostrzegają przed skutkami takiego ocieplenia w dłuższej perspektywie. - Sytuacja będzie się pogarszać, przez co szybko staniemy się Morzem Czerwonym - ostrzegł meteorolog Duszko Kraljev.

Meteorolog: Adriatyk stanie się jak Morze Czerwone

Meteorolog: Adriatyk stanie się jak Morze Czerwone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Od środy hiszpańskie Baleary zmagają się z gwałtowną pogodą. Ulewne deszcze zalały drogi, odwołano kilkadziesiąt lotów. Kilka osób zostało rannych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy relację Polki, która utknęła na lotnisku na Majorce.

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Diario de Mallorca, Kontakt 24

Czwartek w niektórych regionach Polski był burzowy. W Szczecinie po ulewie zamknięto jedną z ulic. Wśród miejsc, w których pogoda mocno się pogorszyła, znalazła się również pomorska Ustka.

Ulewa w Ustce, w Szczecinie zalało ulicę

Ulewa w Ustce, w Szczecinie zalało ulicę

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TVN24

Turyści na plaży w Krynicy Morskiej zauważyli dzika, który nietypowo się zachowywał - był osłabiony, nie potrafił wyjść z wody. Na miejsce przyjechała policja. Wezwano też weterynarza, lecz tuż przed jego przyjazdem zwierzę padło. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Mocno osłabiony" dzik w Bałtyku. Weterynarz nie zdążył przyjechać

"Mocno osłabiony" dzik w Bałtyku. Weterynarz nie zdążył przyjechać

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Do Polski dotarły upały i z modeli meteorologicznych wynika, że wysoka temperatura prędko nas nie opuści. O fali gorąca, która zawładnęła naszym krajem i ma zostać z nami nawet do końca wakacji, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Jaka będzie końcówka wakacji? "Wiele wskazuje na to, że rozpalona do czerwoności"

Jaka będzie końcówka wakacji? "Wiele wskazuje na to, że rozpalona do czerwoności"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W gminie Ontinyent w Walencji po ulewnych opadach deszczu zawaliła się część dachu supermarketu. Z budynku ewakuowano kilkaset osób. Nikt nie został ranny, ale woda wyrządziła szkody.

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Źródło:
ENEX, El Espanol, Levante-EMV

Późnym popołudniem wznowiono loty na lotnisku we włoskiej Katanii. Ruch do tej pory był zawieszony z powodu kolejnego wybuchu Etny. Płytę portu pokryła gruba warstwa pyłu wulkanicznego.

Gruba warstwa pyłu wulkanicznego pokryła lotnisko

Gruba warstwa pyłu wulkanicznego pokryła lotnisko

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Nagranie, na którym widać stado danieli pasące się na jednym z osiedli w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie), dostaliśmy na Kontakt 24. - Zatrzymały się pod moim balkonem. Pasły się około dwóch godzin, a później przeszły pod kolejny - opowiadała autorka filmu pani Anna.

Stado danieli pasło się pod blokiem w Grudziądzu

Stado danieli pasło się pod blokiem w Grudziądzu

Źródło:
Kontakt 24

W Rudniku nad Sanem niedaleko Niska (Podkarpackie) paliły się las i nieużytki. W akcji gaśniczej brało udział 16 zastępów straży pożarnej. Jak poinformował w czwartek wieczorem rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja, pożar został opanowany.

Las i nieużytki stanęły w ogniu

Las i nieużytki stanęły w ogniu

Źródło:
PAP, IBL

Bliskie spotkanie Jowisza i Marsa było widać na niebie nocą ze środy na czwartek. Spektakularną koniunkcję tych obu planet udało się sfotografować Reporterom 24.

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", space.com

Wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ubiegłotygodniowego osuwiska, do którego doszło na ogromnym wysypisku śmieci w stolicy Ugandy. Policja poinformowała również o dziesiątkach zaginionych osób.

Ziemia i śmieci pogrzebały ich żywcem, gdy spali. Wzrosła liczba zabitych

Ziemia i śmieci pogrzebały ich żywcem, gdy spali. Wzrosła liczba zabitych

Źródło:
PAP

Jak wynika ze wstępnych danych instytutu British Antarctic Survey, tegoroczny lipiec na Antarktydzie był najcieplejszy od ponad 40 lat. Średnia temperatura dla tego miesiąca była w tym regionie o 3,1 stopnia Celsjusza wyższa od norm sezonowych. - To może być wyjątkowo ciepła antarktyczna zima - przekazał Thomas Caton Harrison, ekspert BAS.

Najcieplejszy lipiec na Antarktydzie od ponad 40 lat

Najcieplejszy lipiec na Antarktydzie od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, AFP, BAS

Lek na koci katar został opracowany przez naukowców z Polski. Aleksandra Synowiec, która brała udział w badaniach laboratoryjnych, wyjaśniła w rozmowie z TVN24, że leczenie tej choroby utrudnia fakt, że wywołują ją dwa wirusy. Związek opracowany przez zespół badawczy działa na obydwa.

Polacy opracowali lek na koci katar

Polacy opracowali lek na koci katar

Źródło:
TVN24, PAP

Pożar, który w niedzielę wybuchł niedaleko Aten, spowodował poważne szkody na obszarze prawie 10 tysięcy hektarów. Gdy w Attyce rozpoczyna się szacowanie strat, mieszkańcy zniszczonych terenów zastanawiają się, dlaczego płomienie dotarły aż tak blisko stolicy.

"Piekło". Mieszkańcy zadają pytania o to, co się stało pod Atenami

"Piekło". Mieszkańcy zadają pytania o to, co się stało pod Atenami

Źródło:
Reuters, eKathimerini