Pojawiają się każdego roku, mniej więcej o tej samej porze, na przełomie maja i czerwca. Gdy zaczyna się robić ciepło, zajmują dębowe pnie i wędrują w stronę korony. W Düsseldorfie w zachodnich Niemczech pojawił się wysyp gąsienic korowódki dębówki.
Ciepła aura w Niemczech spowodowała powrót gąsienic korowódki dębówki, niewielkiego, nocnego motyla.
Chociaż gąsienice wydają się niepozorne, bliższy kontakt z nimi może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.
Trujące włoski
Specjaliści przestrzegają, by nigdy nie dotykać ich włosków, ponieważ ponieważ grozi to pojawieniem się wysypki na całym ciele czy poparzeniem.
Zdarza się też, że maleńkie włoski są roznoszone przez wiatr i powodują podrażnienia skóry u ludzi i zwierząt, duszności i ataki astmy.
- Z roku na rok jest coraz gorzej, ponieważ mamy ocieplenie klimatu, a one czują się z tym bardzo dobrze. Lubią przebywać na drzewach nachylonych w stronę słońca, gdzie temperatura znacznie wzrasta. Im jest cieplej, tym bardziej czują się jak u siebie w domu - stwierdził Wolfgang Auler, dyrektor jednej z firm zajmujących się usuwaniem szkodników w Düsseldorfie.
Dla bezpieczeństwa pracownicy zajmujący się usuwaniem gąsienic muszą pracować w specjalnych kombinezonach.
Korowodem
Korowódki zamieszkują lasy dębowe w niemal całej Europie. Żywią się wyłącznie liśćmi dębu.
Gąsienice w ciągu dnia skupiają się w kłębowiska. Po zmierzchu wspinają się po pniu drzewa w kierunku jego korony i zjadają liście. Gąsienice utrzymuje kontakt dotykowy z poprzednim osobnikiem, tworząc korowód - stąd ich nazwa. Nitka przędzy zapobiega rozerwaniu się całej grupy. Żerowanie trwa do świtu, a następnie zwierzęta wracają do gniazda.
Autor: kw/ja / Źródło: ENEX