Uwalnianie prawie setki waleni przetrzymywanych w ciasnych zagrodach na dalekim wschodzie Rosji może zająć lata. Zwierzęta uwięziono tam w zeszłym roku, miały być sprzedane chińskim kupcom.
W październiku ubiegłego roku świat obiegły zdjęcia 11 orek i 87 białuch arktycznych przetrzymywanych w małych zagrodach, niedaleko miasta Nakhodka nad Morzem Japońskim w Rosji. Zwierzęta zostały złapane w rejonie Morza Ochockiego. Zdaniem rosyjskiego Greenpeace'u, walenie miały zostać prawdopodobnie sprzedane do Chin. Zwierzęta te są tam ogromną atrakcją wśród turystów.
W niewoli zaginęły trzy białuchy i jedna orka. Zdaniem Greenpeace'u zwierzęta nie żyją. Inne mogą być w złym stanie zdrowia. W sprawę "więzienia dla waleni" są zamieszane cztery rosyjskie firmy. Oskarżono je o naruszenie zasad połowu i maltretowanie zwierząt. Trwa śledztwo w tej sprawie.
Pojedyncze osobniki orek są warte kilka milionów dolarów, a białuch - dziesiątki tysięcy dolarów.
Będą wypuszczone
Jean-Michel Couesteau, założyciel organizacji Ocean Futures Society, przebywa w Moskwie i chce pomóc w uwolnieniu waleni. Couesteau na czwartkowej konferencji prasowej wraz z Dmitrim Kobylkinem, przedstawicielem Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Środowiska Rosji, poinformował, że zwierzęta mają zostać wypuszczone na wolność.
- Będziemy mogli uwolnić większość, jeżeli nie wszystkie zwierzęta. Mamy nadzieję, że mogą zostać połączone nie tylko z tymi samymi gatunkami, ale potencjalnie z ich rodziną, grupą lub przyjaciółmi - powiedział Couesteau. - To nie będzie łatwe, ale mamy nadzieję, że się uda w większości przypadków - dodał.
Lato to najlepsza pora
Jak poinformował Kobylkin, wypuszczenie orek i białuch podczas zimy nie było możliwe, zagroziłoby to utratą większości z nich. - Teraz nadchodzi lato i to jest moment, kiedy możemy to zrobić - oznajmił.
Część waleni wykazuje oznaki hipotermii, mają zmiany skórne i uszkodzenia płetw. Couesteau podkreślił, że każdy osobnik będzie należycie leczony. Z tego powodu ostateczne ich wypuszczenie - jego zdaniem - może potrwać lata. - Jeszcze nie wiemy - dodał.
Zgodnie z Międzynarodową Konwencją o uregulowaniu połowów wielorybów z 1982 roku, walenie mogą być trzymane wyłącznie w celach naukowych i edukacyjnych.
Autor: dd/aw / Źródło: Reuters, BBC News