Badacze od lat zastanawiali się, co sprawia, że niedźwiedzie tak dobrze wytrzymują zimno. Okazuje się, że kluczem jest nie tylko jego futro, ale i skóra. Na podstawie doniesień, amerykańscy naukowcy stworzyli syntetyczną tkaninę o podobnych właściwościach.
Inżynierowie z University of Massachusetts Amherst (USA) opracowali syntetyczną tkaninę, wzorowaną na futrze niedźwiedzia polarnego. Analizami dotyczącymi swojej pracy podzielili się na łamach czasopisma "ACS Applied Materials and Interfaces"
Światłowód i izolator
Niedźwiedzie polarne żyją w jednych z najtrudniejszych warunków na ziemi, znosząc arktyczne temperatury przekraczające -40 stopni Celsjusza. Od lat 40. XX wieku naukowcy zadawali sobie pytanie - w jaki sposób futro niedźwiedzia polarnego utrzymuje ciepło? Początkowo uważano, że sposobem na to jest izolowanie się od warunków atmosferycznych. Kolejne wyniki badań pokazały, że jest to tylko w części słuszna teoria.
Jednym z głównych odkryć ostatnich dekad jest to, że wiele zwierząt polarnych aktywnie wykorzystuje światło słoneczne do utrzymania swojej temperatury, a futro niedźwiedzia polarnego jest znanym tego przykładem. Częścią tajemnicy niedźwiedziej okrywy jest biała barwa, dzięki której futro skutecznie przepuszcza promieniowanie słoneczne w kierunku skóry zwierzęcia.
- Futro to tylko połowa równania. Druga połowa to czarna skóra niedźwiedzi polarnych - powiedziała Trisha L. Andrew, profesor chemii na University of Massachusetts Amherst, kierująca zespołem pracującym nad futrem syntetycznym.
Jak wyjaśnia prof. Andrew, futro niedźwiedzia polarnego jest czymś w rodzaju naturalnego światłowodu, przewodzącego światło słoneczne ku skórze niedźwiedzia - która pochłania to światło, ogrzewając niedźwiedzia. Z drugiej strony futro jest również wyjątkowo dobrym izolatorem, który zapobiega utracie ciepła z organizmu na zewnątrz.
Lżejsza niż bawełna
Prof. Andrew i jej zespół zaprojektowali dwuwarstwową tkaninę, której górna warstwa składa się z nici, które - podobnie jak futro niedźwiedzia polarnego - przewodzą światło do dolnej warstwy. Ta jest wykonana z nylonu i pokryta ciemnym materiałem zwanym PEDOT.
Materiał PEDOT, podobnie jak skóra niedźwiedzia polarnego, skutecznie się rozgrzewa - tak wydajnie, że kurtka z takiego materiału jest o 30 proc. lżejsza, niż ta sama kurtka z bawełny, zapewniając jednocześnie komfort termiczny w temperaturach niższych o 10 st. C., niż okrycie z bawełny. Warunkiem jest jednak dobre naświetlenie otoczenia.
Wynalazek zespołu prof. Andrew jako produkt jest już dostępny na rynku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock