Niebezpieczna bakteria zagraża oliwkom. Może przynieść straty liczone w miliardach euro

[object Object]
Bakterie w naszym domuArgonne National Laboratory
wideo 2/10

Bakteria Xylella fastidiosa powoduje poważne szkody w sadach drzew oliwnych w krajach śródziemnomorskich Europy. Według najgorszego scenariusza przeanalizowanego przez zespół naukowców z Holandii i Hiszpanii, straty spowodowane drobnoustrojem mogą przekroczyć 20 miliardów euro w ciągu najbliższych 50 lat.

Rozprzestrzeniająca się przez owady gram-ujemna bakteria Xylella fastidiosa stanowi potencjalne zagrożenie dla plantacji oliwek we Włoszech, Hiszpanii i Grecji. Choroba z nią związana może spowodować wzrost ceny oliwy z oliwek.

Xylella fastidiosa jest uważana za jeden z najbardziej niebezpiecznych czynników chorobotwórczych roślin na całym świecie. Na chorobę, którą wywołuje, nie ma skutecznego lekarstwa. Mogą chorować na nią wiśnie, migdałowce, śliwy, a także drzewa oliwne. Choroba ogranicza zdolność drzewa do przemieszczania wody i składników odżywczych. Z czasem drzewo więdnie i obumiera. Bakterię przenoszą owady ssące, na przykład te z nadrodziny Cercopoidea z podrzędu cykadokształtnych, tradycyjnie zaliczanego do piewików, należących do rzędu pluskwiaków.

Drastycznie zniszczyły plantacje

We Włoszech konsekwencje rozprzestrzeniania się choroby już są odczuwalne. Po raz pierwszy odkryto ją w 2013 roku w Apulii. Według szacunków włoskiej konfederacji Coldiretti zrzeszającej rolników, do tej pory choroba w całym kraju przyniosła straty w oliwkach przekraczające 740 milionów euro.

- Szkody wyrządzone drzewkom oliwkowym powodują również spadek wartości ziemi i atrakcyjności turystycznej tego regionu - powiedziała doktor Maria Saponari z Instytutu Zrównoważonej Ochrony Roślin CNR we Włoszech. - Ma to poważny wpływ na lokalną gospodarkę oraz miejsca pracy - dodała.

Podobnie jak we Włoszech, bakteria występuje też w Hiszpanii, Francji i Portugalii. Walka z nią polega na usuwaniu zakażonych drzew i próbach powstrzymania przemieszczania się materiału roślinnego i owadów, które rozprzestrzeniają tę chorobę.

Plantacje oliwek we Włoszech, Grecji i Hiszpanii. Miejsca, gdzie się je uprawia, zaznaczono na czerwono:

Włochy (K. Schneider, W. van der Werf, M. Cendoya, M. Mourits, J. A. Navas-Cortés, A. Vicent, A. Oude Lansink, PNAS (CC BY-NC-ND 4.0))K. Schneider, W. van der Werf, M. Cendoya, M. Mourits, J. A. Navas-Cortés, A. Vicent, A. Oude Lansink, PNAS (CC BY-NC-ND 4.0)
Grecja (K. Schneider, W. van der Werf, M. Cendoya, M. Mourits, J. A. Navas-Cortés, A. Vicent, A. Oude Lansink, PNAS (CC BY-NC-ND 4.0))K. Schneider, W. van der Werf, M. Cendoya, M. Mourits, J. A. Navas-Cortés, A. Vicent, A. Oude Lansink, PNAS (CC BY-NC-ND 4.0)
Hiszpania (K. Schneider, W. van der Werf, M. Cendoya, M. Mourits, J. A. Navas-Cortés, A. Vicent, A. Oude Lansink, PNAS (CC BY-NC-ND 4.0))K. Schneider, W. van der Werf, M. Cendoya, M. Mourits, J. A. Navas-Cortés, A. Vicent, A. Oude Lansink, PNAS (CC BY-NC-ND 4.0)

Analiza scenariuszy

Ale co stanie się, jeśli te metody zawiodą? Jaki będą finansowe skutki choroby? W badaniu opublikowanym w tym tygodniu w periodyku "PNAS" naukowcy przeanalizowali różne scenariusze.

Jeden z wziętych pod uwagę scenariuszy odnosił się do tego, co stałoby się, gdyby wszystkie uprawy oliwek przestały rosnąć po obumarciu drzew. Specjaliści przeanalizowali też scenariusz, w którym doszłoby do ponownego sadzenia odpornych odmian oliwek. Zespół sporządził prognozy dla Włoch, Hiszpanii i Grecji, skąd pochodzi 95 procent europejskiej oliwy z oliwek. Te nie napawają optymizmem.

Jeżeli w Hiszpanii choroba rozprzestrzeni się na większość drzew, co spowoduje ich obumarcie, w ciągu najbliższych 50 lat straty mogą sięgać 17 miliardów euro. W Grecji i we Włoszech choroba także jest sporym zagrożeniem i mogłaby kosztować odpowiednio dwa i pięć miliardów euro.

Gdyby udało się spowolnić tempo infekcji, lub zamiast tego sadzić odmiany oliwek, które są na nią odporne, straty byłby znacznie mniejsze. Specjaliści uważają jednak, że cokolwiek się wydarzy, odbije się to na konsumentach. Autorzy badania - oprócz kosztów ekonomicznych - zwracają też uwagę na duże straty dla lokalnej turystyki.

Jak pokonać bakterię

Pojawia się coraz więcej inicjatyw naukowych, których celem jest pokonanie bakterii Xylella fastidiosa. Specjaliści próbują też ustalić, dlaczego niektóre rośliny są bardziej podatne na infekcje niż inne. Uważają jednak, że pokonanie patogenu będzie wymagało wyhodowania odmian oliwek odpornych na chorobę wywoływaną przez tę bakterię.

- Poszukiwanie odpornych odmian lub gatunków jest jedną z najbardziej obiecujących i zrównoważonych środowiskowo, długoterminowych strategii kontroli - powiedziała doktor Saponari.

Chociaż w badaniu stwierdzono, że są dwie odmiany oliwek, które wykazują pewne oznaki oporu przeciwko chorobie, autorzy zwracają uwagę, że potrzeba znacznie więcej badań w tej dziedzinie.

Symulacja, jak bakteria może rozprzestrzeniać się w ciągu pięciu lat (rysunek A) oraz 50 lat (rysunek B). Czerwonym kolorem zaznaczono miejsca, gdzie oliwki mogą być zainfekowane bakterią:

K. Schneider, W. van der Werf, M. Cendoya, M. Mourits, J. A. Navas-Cortés, A. Vicent, A. Oude Lansink, PNAS (CC BY-NC-ND 4.0)K. Schneider, W. van der Werf, M. Cendoya, M. Mourits, J. A. Navas-Cortés, A. Vicent, A. Oude Lansink, PNAS (CC BY-NC-ND 4.0)

Autor: anw,dd/aw / Źródło: BBC News, Coldiretti

Źródło zdjęcia głównego: ulleo/Pixabay.com

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę. Już w środę rozpoczyna się maj, a wraz z nim długi weekend. Jaka pogoda będzie nam towarzyszyć w wolne dni? Jak wynika z prognozy synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego, po ciepłym i słonecznym okresie czeka nas powrót do pochmurnej i burzowej rzeczywistości.

Pogoda na majówkę 2024. Jaka będzie pogoda na długi weekend?

Pogoda na majówkę 2024. Jaka będzie pogoda na długi weekend?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

We wtorek na termometrach pojawiają się coraz wyższe wartości. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, w niektórych miastach wystarczyły trzy godziny, żeby temperatura wzrosła o prawie 10 stopni Celsjusza. W ciągu dnia w prawie całym kraju termometry pokażą ponad 20 stopni.

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Wulkan Ruang wybuchł we wtorek, przynosząc ze sobą ewakuacje kolejnych mieszkańców otaczających go wysp. Jak ostrzegły służby geologiczne, po erupcji istnieje ryzyko wystąpienia tsunami.

Ewakuacje, ryzyko tsunami. Lawa wystrzeliła na pięć kilometrów

Ewakuacje, ryzyko tsunami. Lawa wystrzeliła na pięć kilometrów

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BNPB

IMGW ostrzega przed roztopami w południowej Polsce. Obowiązuje również prognoza zagrożeń meteorologicznych. W części kraju jeden dzień majówki zapowiada się szczególnie groźnie.

Prognoza zagrożeń IMGW. W wolne dni może zagrzmieć

Prognoza zagrożeń IMGW. W wolne dni może zagrzmieć

Źródło:
IMGW

Ulewny deszcz nawiedził południową Francję. Opady wynoszące ponad 60 litrów na metr kwadratowy są powodem do radości - tak dużo wody nie spadło tam od dwóch lat. Nawet kilkudniowe ulewy mogą jednak nie wystarczyć, by naprawić szkody, jakie w regionie wyrządziła długotrwała susza.

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Źródło:
Le Parisien, Meteo France

Mgławica Koński Łeb została zaobserwowana okiem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Po raz pierwszy udało się uchwycić fragment mgławicy w tak wysokiej rozdzielczości. Jak tłumaczą badacze, jest to idealny obiekt do badań ewolucji międzygwiezdnej materii.

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Źródło:
PAP, ESA, NASA JPL

Pogoda na dziś. Wtorek 30.04 przyniesie słoneczną aurę. Temperatura maksymalna wyniesie 27 stopni Celsjusza. Aura korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek, 30.04. Pełnia słońca i korzystny biomet

Pogoda na dziś - wtorek, 30.04. Pełnia słońca i korzystny biomet

Źródło:
tvnmeteo.pl

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podsumował jakość powietrza w Polsce za rok 2023. Z raportu wynika między innymi, że stężenie pyłu zawieszonego PM10 zmniejszyło się w ubiegłym roku o około 13 procent w porównaniu do roku 2022. Sprawdź, co jeszcze pokazuje analiza ekspertów.

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Tajlandię. We wtorek termometry pokażą ponad 40 stopni Celsjusza. Władze apelują, aby unikać przebywania na świeżym powietrzu, bo może to grozić udarem cieplnym.

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Źródło:
Reuters, scmp.com, accuweather.com, bangkokpost.com

W poniedziałek rano pękła tama w zachodniej części Kenii. Zginęło co najmniej 45 osób - podała agencja AP News. Ponad sto osób zostało rannych, a kilkadziesiąt uznaje się za zaginione.

Pękła tama, przyszła śmierć

Pękła tama, przyszła śmierć

Źródło:
AP News

Weekend przyniósł Katalonii opady deszczu. Zdaniem ekspertów ze służby meteorologicznej AEMET, deszcz może załagodzić trwającą od dłuższego czasu w tym regionie Hiszpanii suszę.

Załamanie pogody w Barcelonie

Załamanie pogody w Barcelonie

Źródło:
ENEX, lavanguardia.com,elperiodico.com

Cztery zebry uciekły z przyczepy i zakłóciły ruch na drodze stanowej numer 90 w mieście North Bend w stanie Waszyngton. Część została złapana na jednej z posesji.

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

Źródło:
ENEX, independent.co.uk, fox13seattle.com

Zwierzęta morskie zamieszkujące wybrzeża stanu Sao Paulo są zatrute kokainą. Brazylijscy naukowcy przekazali, że narkotyk może zaburzać prawidłowy rozwój oraz rozmnażanie małży i węgorzy. Walka z tym zanieczyszczeniem jest bardzo trudna z uwagi na nielegalny charakter jego dystrybucji.

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Źródło:
FAPESP

Wiatr porywający fragmenty budynków, wybuchające linie energetyczne, gigantyczne kule gradowe - tak wyglądała trąba powietrzna, która w sobotę spustoszyła Kanton w Chinach. Jak przekazali synoptycy, kolejne dni przyniosą południowej części kraju dalsze pogodowe zagrożenia.

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Źródło:
Reuters, globaltimes.cn, tvnmeteo.pl

Cztery osoby zginęły na skutek tornad, które w weekend przeszły nad amerykańskim stanem Oklahoma. Szczególnie silny wiatr uderzył w miejscowości Sulphur i Marietta - tam potwierdzono porywy o prędkości co najmniej 218 kilometrów na godzinę. Jedną ofiarę śmiertelną odnotowano także w stanie Iowa.

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

Źródło:
PAP, The Oklahoman, CNN

Fala upałów utrzymuje się nad Filipinami. W tygodniu temperatura odczuwalna ma sięgnąć rekordowej jak na tę porę roku wartości 45 stopni Celsjusza. Z uwagi na gorąco stacjonarne lekcje zostały tymczasowo zawieszone. Meteorolodzy prognozują, że w maju będzie jeszcze gorzej.

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Źródło:
Reuters, philstar.com

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express

Czy Planeta 9 - hipotetyczne ciało niebieskie znajdujące się na krańcach Układu Słonecznego - istnieje? Naukowcy śledzili nieregularnie poruszające się poza orbitą Neptuna obiekty i na podstawie obserwacji opracowali modele pokazujące, że obecność dodatkowej planety jest ich najdokładniejszym wyjaśnieniem.

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Źródło:
ScienceAlert, Newsweek, phys.org

Hałas uliczny wpływa na rozwój ptaków, nawet jeśli znajdują się one w jajach - dowiódł zespół naukowców. Badacze wystawiali nienarodzone pisklęta zeberek australijskich na odgłosy ruchu miejskiego. Okazało się, że miało to długofalowy wpływ na ich zdrowie, wzrost, a nawet zdolność rozmnażania.

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Źródło:
The Guardian, sciencenews.org, tvnmeteo.pl

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Widok na górę Fudżi zostanie zasłonięty. Taką decyzję podjęły władze miasta Fujikawaguchiko w odpowiedzi na zachowanie turystów, którzy utrudniają życie mieszkańcom.

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Źródło:
The Japan Times, Business Insider

Niedźwiedzie mogą stanowić zagrożenie dla turystów, którzy planują wypoczynek w Bieszczadach. W kilku podkarpackich miejscowościach w tym roku dochodziło już do incydentów z udziałem tych ssaków. Jak tłumaczyli eksperci, wybudzone ze snu zimowego zwierzęta mogą być rozdrażnione.

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

Trąba powietrzna przeszła nad chińskim Kantonem, przyczyniając się do śmierci co najmniej pięciu osób. Jak podały lokalne media, żywioł uszkodził ponad 140 budynków. Prowincja Guangzhou, w której leży miasto, jest od ponad tygodnia nawiedzana przez burze z ulewami.

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Źródło:
PAP, CNN, Xinhua

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC