Nie tylko rekordowy czerwiec. Zakończyliśmy jedno z najgorętszych półroczy

[object Object]
Anomalie temperatury na świecie
wideo 2/20

Według najnowszych badań Goddard Institute for Space Studies, ośrodka NASA, okres od stycznia do czerwca 2019 roku to drugie najcieplejsze półrocze, jakie zarejestrowano od początku prowadzenia analiz. Klimatolodzy, chociaż biją na alarm, nie są zaskoczeni. Jak twierdzą, istnieją ogromne szanse, że cały rok 2019 może być najgorętszym w historii.

Prowadzone od 1880 roku badania dotyczące klimatu jasno wykazały, że ubiegły miesiąc uplasował się jako najcieplejszy czerwiec w historii pomiarów. Również w Polsce było wyjątkowo upalnie, 26 czerwca padł rekord temperatury dla tego miesiąca. Jak się okazuje, to nie jest koniec przerażających statystyk. Według najnowszych danych NASA, pierwsza połowa 2019 roku to jedno z najcieplejszych półroczy w historii. Goręcej było tylko w 2016 roku.

- W tym momencie nieunikniony wzrost globalnej temperatury jest całkowicie przewidywalny - powiedziała Sarah Green, chemik środowiskowa z Uniwersytetu Technologicznego w Michigan. Jak zauważyła, najnowsze dane NASA to kolejny dowód na to, że modele klimatyczne dokładnie przewidziały ciągłe ocieplanie się Ziemi spowodowane emisją gazów cieplarnianych do atmosfery.

- Jak pokazaliśmy w ostatnich pracach, rekordy ciepła z ostatnich lat po prostu nie mogą być wyjaśnione bez uwzględnienia wpływu, jaki wywieramy na planetę poprzez spalanie paliw kopalnych i wynikający z tego wzrost stężenia gazów - tłumaczył klimatolog Michael Mann, dyrektor Centrum Nauki Systemu Ziemskiego (ESSC) na Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii.

Odchylenie od średniej temperatury w czerwcu 2019 roku w porównaniu do okresu 1880-2019Shutterstock/data.giss.nasa.gov

Szkodliwy dwutlenek węgla

Badania pokazują, że od co najmniej 800 tysięcy lat poziom stężenia dwutlenku węgla utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Jednak zarówno w historycznym, jak i geologicznym zapisie nie widać tak szybkiego tempa wzrostu, jak przez ostatnie lata.

- Najnowsze dane są tylko kolejnym przypomnieniem, jak wielki wpływ na kondycję klimatyczną ma człowiek - powiedział Mann. Dodał, że oddziaływania widać między innymi zarówno w częstotliwości pojawiania się ekstremalnych zjawisk pogodowych, jak i w rosnącej temperaturze.

Pożary, powodzie, topnienie lodowców...

Naukowcy podają też kilka innych przykładów szkodliwego wpływu. Zauważają, że przez ostanie 30 lat w Stanach Zjednoczonych pożary zaczęły trawić dwa razy więcej terenu, szczególnie roślinnych i zalesionych. Wspomniano tu o ostatnich pożarach nękających Alaskę oraz o zeszłorocznych pożarach w Kalifornii, które łącznie pochłonęły ponad 101 tysiąca hektarów terenu.

Badacze wskazali także przykład Grenlandii, drugiego największego lądolodu na świecie, który zaczyna topnieć w zastraszającym tempie. Jak oszacowali naukowcy, w jeden dzień - 13 czerwca 2018 roku - ubyły tam blisko 2 miliardy ton lodu.

Kolejną konsekwencją są coraz częściej występujące powodzie, często o ogromnym zasięgu, spowodowane silnymi opadami. To również jest skutek wzrostu temperatury, ponieważ podwyższenie jej o jeden stopień Celsjusza skutkuje zwiększoną o około 7 procent emisją pary wodnej do powietrza. Jedna z ostatnich ogromnych i zaskakujących powodzi nawiedziła Syberię.

Jednak generalnie w atmosferze obserwuje się i wzrosty, i spadki temperatury.

- Z roku na rok wahania globalnej temperatury mogą być spowodowane zjawiskami takimi, jak El Niño. Mimo to w dłuższej perspektywie globalna temperatura ciągle rośnie - powiedział Makiko Sato, naukowiec z Goddard Institute for Space Studies.

Więcej o prawdopodobieństwie powstania El Niño w tym roku przeczytasz TUTAJ.

Pesymistyczne prognozy

Jak zauważyła NASA, ten rok będzie jednym z najgorętszych, ponieważ tegoroczna temperatura z okresu styczeń-czerwiec była wyższa o 1,4 stopnia Celsjusza od średniego wzorca temperatury z końca XIX wieku. Ponadto - jak podają statystyki - w ciągu ostatnich 19 lat, 18 z nich zostało uznane za rekordowe pod względem wysokości temperatury. Pięć plasujących się najwyższej w tym rankingu to pięć ostatnich lat.

- Dopóki władze poszczególnych krajów nie podejmą decyzji, które będą zmniejszać emisję gazów cieplarnianych, temperatura wciąż będzie rosła - stwierdziła Sarah Green.

Autor: kw/rp / Źródło: data.giss.nasa.gov, mashable.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/data.giss.nasa.gov

Pozostałe wiadomości

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 7.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Słychać pierwsze grzmoty

Gdzie jest burza? Słychać pierwsze grzmoty

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał kolejne ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju niedzielny wieczór zapowiada się deszczowo. Obowiązują także alarmy przed upałem i burzami, miejscami drugiego stopnia.

Pogoda będzie zagrożeniem nie tylko za dnia. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia

Pogoda będzie zagrożeniem nie tylko za dnia. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Alert RCB. W niedzielę do osób przebywających na terenie trzech województw rozesłany został SMS ostrzegający przed pogodowymi zagrożeniami. Prognozowane są burze z ulewami i gradem, a eksperci ostrzegają przed przerwami w dostawie prądu.

Alert RCB. "Burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad"

Alert RCB. "Burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

W sobotę nad Polską przechodziły silne burze. Wiele pracy mieli strażacy z zachodnich województw, gdzie grzmiało najmocniej. W Międzychodzie drzewo przewróciło się na samochód, a w pobliskiej Radogoszczy wichura poderwała dwa dmuchane zamki. Niebezpiecznie było także na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej.

Pękł ponad stuletni dąb, wiatr porwał dmuchane zamki. Są ranni

Pękł ponad stuletni dąb, wiatr porwał dmuchane zamki. Są ranni

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Niedziela 7.07 przyniesie gwałtowne zjawiska w części kraju: burze z ulewami i silnym wiatrem. Szykuje się duża różnica temperatury między najchłodniejszym a najcieplejszym regionem kraju.

Pogoda na dziś - niedziela 7.07. Duża różnica temperatury i gwałtowne zjawiska

Pogoda na dziś - niedziela 7.07. Duża różnica temperatury i gwałtowne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Burza tropikalna Beryl zmierza w stronę Teksasu, a jej dotarcie do amerykańskiego lądu prognozowane jest na poniedziałek. Przedtem może ona przybrać na sile i ponownie stać się huraganem, choć już nie tak silnym, co można było zaobserwować w ostatnich dniach na Karaibach. Tam wciąż trwa usuwanie skutków silnego wiatru i ulewnych opadów.

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NHC

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W piątek strażacy z Kalifornii walczyli z 20 pożarami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Temperatura w północnych regionach stanu przekroczyła miejscami 47 stopni Celsjusza.

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Cal Fire

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Beryl, huragan drugiej kategorii, po tym jak przetoczył się między innymi przez Karaiby, w piątek dotarł do Meksyku. - Niebo zrobiło się bordowe i zaczęło lać, dość porządnie. Niektóre pokoje w hotelu pozalewało - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Dariusz, który przebywa w Cancun.

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, Kontakt 24

Z powodu aktywności wulkanu Etna na Sycylii czasowo zamknięte zostało lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie. Linia lotnicza Ryanair odwołała w piątek część lotów do i z tego miasta. Przed godziną 17 w piątek lotnisko wznowiło działalność.

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, euronews.com, aeroporto.catania.it

Doszło do erupcji sycylijskiego wulkanu Etna. Z krateru wydobyły się ogromne ilości pyłu i popiołu wulkanicznego, które przysłoniły niebo. Zamknięto lotnisko w Katanii, a także wprowadzono zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe

Najstarsze malarstwo figuratywne na świecie odkryli w indonezyjskiej prowincji Celebes Południowy badacze z Australii i Indonezji - poinformowała stacja BBC. Naskalne malowidła liczą ponad 52 tysiące lat. - To najstarszy istniejący dowód na opowieść - powiedział profesor Maxime Aubert z Griffith University w Australii, jeden z odkrywców.

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Źródło:
PAP, BBC

Fala upałów nadciągnęła nad Moskwę. W środę po południu termometry w rosyjskiej stolicy pokazały 32 stopnie Celsjusza - to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano tam 2 lipca. W mieście pojawiły się ciężarówki spryskujące ulice wodą.

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Źródło:
Reuters, Khaleej Times

Drapanie u kotów to nie tylko kwestia wychowania. Jak pokazały badania międzynarodowego zespołu naukowców, niszczenie mebli może wynikać także z innych czynników takich, jak obecność dzieci w domu i poziom aktywności zwierzaków. Istnieje jednak wiele metod na walkę z tym zachowaniem.

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Źródło:
Frontiers