Nie pogoda, a pora roku może wpływać na migrację pstrągów tęczowych

[object Object]
Pstrąg tęczowyMike Anderson, Zach Matthews, Mike Cline
wideo 2/18

Zagrożone wyginięciem kalifornijskie pstrągi tęczowe mogą wykorzystać swój "wewnętrzny zegar" do podjęcia decyzji o migracji - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Cincinnati. Według nich na wędrówkę wpływa wydłużający się wiosną dzień, a nie jak wcześniej sądzono warunki pogodowe.

Profesor Michael Booth, biolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego, od lat bada trasy migracji pstrąga tęczowego. Gatunek ten masowo wędruje do Oceanu Spokojnego, by tam polować i żerować, a następnie wraca do rodzimych, słodkowodnych strumieni na tarło.

Biolog przez 19 lat skrupulatnie zapisywał informacje ze specjalnie zaprojektowanej pułapki, zastawionej na ryby na rzece Santa Clara w południowej Kalifornii. Dzięki nim zidentyfikował potencjalne czynniki środowiskowe, które skłaniają niektóre ryby do żmudnej podróży do Pacyfiku. Dzięki pułapce można było policzyć ryby i, w razie potrzeby, przenieść je w dół rzeki poza płytkie lub suche miejsca.

Biolog odkrył, że migracja pstrąga jest wywołana wydłużającym się wiosennym dniem, a dokładniej większą ilością światła słonecznego. Czynniki takie jak opady miały niewielki wpływ na migrację. Wyniki swoich obserwacji Booth opublikował w czasopiśmie naukowym "North American Journal of Fisheries Management".

Srebrny połysk

Rzeka Santa Clara jest jednym z przybrzeżnych zbiorników wodnych w południowej Kalifornii. Jest ważnym źródłem wody dla rolnictwa regionu słynącego z truskawek, cytryn, papryki i awokado. Jednak poszczególne jej odcinki wysychają, tym samym odcinając dostęp rybom, dopóki nie zasilą jej sezonowe opady.

- Santa Clara jest ogromną "rzeką-pustynią" - powiedział Booth. - Kanał rzeki jest pokryty piaskiem i żwirem. W dolnych partiach ma około 300 metrów szerokości i ciągle się zmienia - dodał.

Rzeka zasilana jest przez zimne górskie potoki - typowe środowisko pstrąga tęczowego. Niektóre ryby pozostają w tych dopływach przez całe życie, rozmnażają się i umierają niedaleko miejsca, w którym przyszły na świat. Inne przechodzą fizjologiczne przemiany, które pozwalają im tolerować słoną wodę oceanu. Te dwuśrodowiskowe, migrujące gatunki nazywane są gatunkami anadromicznymi. Taki jest też podział w przypadku pstrąga tęczowego. Zwykle ryby te są zielone i różowe, ale istnieją subpopulacje, które mogą nabrać srebrzystego połysku. I to te z połyskiem migrują. Ryby te są gatunkiem zagrożonym, objętym w południowej Kalifornii ochroną.

Biolog zauważył, że migracje do Oceanu Spokojnego mają duże zalety genetyczne. Pstrągi, które rozwijają się w obfitym w żywność oceanie, szybciej rosną niż te, które pozostały w strumieniach słodkowodnych. Dodał, że ryby migrujące mają też przewagę w przekazywaniu swoich genów kolejnym pokoleniom, kiedy wracają na tarło.

- Trzyletni pstrąg żyjący tylko w środowisku słodkowodnym może mieć około 30 centymetrów długości, a migrujący może być trzy razy dłuższy - powiedział Booth. - Ich płodność jest bezpośrednio związana z rozmiarem. Im większa ryba, tym więcej ikry może wyprodukować - mówił.

W badaniu zalecono ograniczenie poboru wody z rzeki Santa Clara w okresie migracji, które przypadają od połowy marca do maja. Booth dodał, że przepływ wody w rzece powinien być utrzymywany wszędzie, aby umożliwić pstrągom bezproblemowy powrót w górę rzeki.

Specjaliści ostrzegli, że możliwości migracji pstrąga mogą się zmniejszać w wyniku postępowania zmiany klimatu.

- W rzece Santa Clara czeka wiele wyzwań. Poziom wody podnosi się i obniża - powiedział. - Ta rzeka jest pełna różnych osadów. Podczas wielkiej burzy koryto rzeki może spaść o sześć metrów. Woda wygląda jak koktajl spływający w dół rzeki - stwierdził.

Migrują niezależnie od stanu wody

Profesor Booth twierdził, że przed migracją pstrągi prawdopodobnie czekają, aż zmącona osadami woda w rzece opadnie. Postawił więc hipotezę, że ulewne deszcze wstrzymują ruch migrujących pstrągów tęczowych do oceanu.

- Myśleliśmy, że ryby będą migrować, gdy rzeka płynie normalnie, a przestaną, gdy rzeka będzie bardziej zamulona czy zmętniona. Okazało się, że tak nie jest. Migrowały niezależnie od tego - powiedział Booth. Biolog stwierdził, że nie ma pewności czy ryby, które docierają do wysuszonych miejsc, wracają w górę rzeki, czy po prostu giną.

Badanie jest istotne, ponieważ może pomóc organom regulacyjnym w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących zużycia wody.

Booth stwierdził, że na razie nie ma powodów do niepokoju w przypadku obecności pstrągów w rzece Santa Clara.

- Pstrągi są bardzo odporne. Trzymają się już od jakiegoś czasu - podsumował.

Autor: kw,anw/dd / Źródło: sciencedaily.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W poniedziałek 21.07 termometry pokażą miejscami nawet 32 stopnie. W części kraju prognozowane są intensywne opady deszczu i burze z gradem.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 21.07. Burze z gradem i do 32 stopni

Pogoda na dziś - poniedziałek, 21.07. Burze z gradem i do 32 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Coraz gorętsze i suchsze lata w Polsce sprawiają, że ryzyko pożarów rośnie z roku na rok. Zdaniem dr Kamila Leziaka z Uniwersytetu Warszawskiego jeśli zmiany klimatu nie zostaną powstrzymane, za kilka dekad Polska może doświadczać fal upałów i katastrofalnych pożarów na skalę znaną dziś z Kalifornii czy Australii.

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Źródło:
PAP

W poniedziałek czeka nas uderzenie gorąca. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałem. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

Żar poleje się z nieba. Wydano alarmy nawet drugiego stopnia

Żar poleje się z nieba. Wydano alarmy nawet drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Powódź, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła w sobotę Silver Spring w stanie Maryland. Służby uratowały dziesiątki osób uwięzionych w zalanych samochodach.

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Źródło:
FOX Weather, The New York Times, Patch.com

Tajfun Wipha uderzył w niedzielę w Hongkong. Żywioł doprowadził do paraliżu komunikacyjnego - odwołano loty, zawieszono kursowanie pociągów i promów. Następnie dotarł do chińskiej prowincji Guangdong i stał się burzą tropikalną.

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, South China Morning Post, CNN

W prywatnym rumuńskim zoo Arca lui Noe urodził się legrys, czyli hybryda lwa i tygrysa. Zwierzę stało się miejscową atrakcją turystyczną. Jego narodziny budzą kontrowersję wśród organizacji zajmujących się prawami zwierząt.

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

Źródło:
Reuters

Do serii trzęsień ziemi doszło w pobliżu rosyjskiej Kamczatki. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 7,4 i 6,6. W regionie od Kamczatki po Hawaje obowiązywało ostrzeżenie przed tsunami.

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Źródło:
PAP, USGS

Ekstremalne upały nawiedziły północno-zachodnie Chiny. W Turfanie temperatura powierzchni ziemi wzrosła aż do 63 stopni Celsjusza. Skwar dotyka nie tylko tego regionu - w całym kraju fala gorąca utrudnia codzienne życie i zagraża funkcjonowaniu kluczowych sektorów gospodarki.

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

Źródło:
Reuters, The Independent

Radżastan w Indiach nawiedziły gwałtowne ulewy, które doprowadziły do podtopień. W sobotę szczególnie trudna sytuacja panowała w mieście Adźmer, gdzie woda zamieniła ulice w rwące strumienie, a pobliskie jezioro się przelało. W okolicach miasta doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły trzy kobiety.

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Źródło:
Reuters, Times of India, economictimes.indiatimes.com

Co najmniej 14 osób zginęło w Korei Południowej na skutek powodzi i osuwisk, do których doszło po intensywnych opadach deszczu. Do kilku poważnych wypadków doszło w prowincji Gyeonggi na północy kraju. W niedzielę służby ratownicze nadal poszukiwały 12 zaginionych.

Woda po szyję, osuwiska porywały domy. Nie żyje 14 osób

Woda po szyję, osuwiska porywały domy. Nie żyje 14 osób

Źródło:
Reuters, PAP, Yonhap, KBS News

W sobotę w wietnamskiej zatoce Ha Long wiał porywisty wiatr, który wywrócił łódź turystyczną. W wyniku tego zdarzenia zginęło 37 osób - podały państwowe media. Trwają poszukiwania zaginionych.

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, BBC

Na początku tygodnia napłynie do Polski gorące powietrze znad Afryki. Sprawi, że temperatura przekroczy miejscami 30 stopni. Przed nami kilka deszczowych fal związanych z przechodzącymi nad krajem frontami, które mogą przynieść opady rzędu 80-100 litrów na metr kwadratowy.

Nadciągają ulewy. Jak dużo deszczu spadnie

Nadciągają ulewy. Jak dużo deszczu spadnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sobota przyniosła części kraju burze. Na Podlasiu pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Po 24 godzinach walki strażacy opanowali pożar lasu na południu Francji w okolicy Marsylii. W piątek wieczorem władze poinformowały, że ogień już się nie rozprzestrzenia.

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Źródło:
PAP, Reuters

Psy coraz częściej mają do czynienia z telewizją i nie pozostają wobec niej obojętne, co więcej - w zależności od charakteru reagują na nią inaczej. Naukowcy z USA zbadali zwyczaje psów oglądających telewizję i opublikowali swoje obserwacje w czasopiśmie "Scientific Reports".

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Źródło:
phys.org

W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Źródło:
TVN24+

"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Źródło:
TVN24+

Zanieczyszczenie powietrza związane z gotowaniem zagraża około miliardowi mieszkańców Afryki. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, przygotowywanie posiłków na otwartym ogniu lub w prymitywnych piecach rokrocznie może przyczyniać się do ponad 800 tysięcy przedwczesnych zgonów.

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Źródło:
AFP, phys.org

Największy marsjański meteoryt znaleziony na Ziemi trafił na aukcję i znalazł nowego właściciela za ponad 5 milionów dolarów. Tak wysoka cena wynika z kilku czynników.

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Źródło:
PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na Ziemi. Powrót załogi misji Axiom 4 na Błękitną Planetę nagrał dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Takuya Onishi.

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

Źródło:
x.com/Astro_Onishi

W czwartek po południu w centralnej Hiszpanii wybuchł pożar lasu. Ogień szybko się rozprzestrzenił i strawił ponad 3000 hektarów roślinności. W piątek rano wciąż był aktywny, ale pozostawał pod kontrolą strażaków.

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Źródło:
apnews.com, El Pais

Czy drożdże mogą nam pomóc w podboju Marsa? Polscy naukowcy będą to sprawdzać, korzystając z próbek, które wróciły razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Źródło:
PAP

Kamera zainstalowana przy wejściu do domu uchwyciła przerażające nagranie. Widać na nim, jak piorun uderza tuż obok kuriera doręczającego paczkę.

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

Źródło:
CNN, live5news.com

Co najmniej 63 osoby zginęły w ciągu minionej doby w pakistańskiej prowincji Pendżab w powodzi - poinformowała w czwartek agencja Reuters. Dodała, że w tym samym czasie prawie 300 osób zostało rannych. Powódź wywołały obfite opady związane z monsunem.

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Źródło:
Reuters, PAP

Intensywne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznej w mieście Kansas City położonym w stanie Missouri. Pod wodą znalazły się auta, ulice i domy.

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Źródło:
Reuters, foxweather.com