"Nawet nam się wydawało, że zjedliśmy parę". Inwazja owadów na Półwyspie Helskim

[object Object]
Mieszkańcy o chmarach owadówtvn24
wideo 2/5

Inwazja owadów opanowuje Półwysep Helski. Osadzają się między innymi na elewacjach budynków i oknach, tworząc grube czarne warstwy. Skarżą się na nie mieszkańcy. Jak wyjaśnił entomolog profesor Kazimierz Wiech, to larwy muchówek z rodziny ochotkowatych.

Na Mierzei Helskiej można spotkać ogromne ilości owadów, których chmary z dalekiej odległości wyglądem przypominają nieraz trąbę powietrzną. Jak wyjaśnił w rozmowie z TVN24 profesor Kazimierz Wiech, entomolog z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, to larwy muchówek z rodziny ochotkowatych (Chironomidae). Wyglądają podobnie do komarów, ale nie są zagrożeniem dla człowieka i nie gryzą, jednak ich duże ilości mogą być problematyczne.

Owady osadzają się na samochodach, drogach, ścieżkach, czy elewacjach budynków. Jak mówią mieszkańcy, dawno nie widzieli takiej inwazji. Jedna z kobiet relacjonowała w rozmowie z reporterką TVN24, że gdy osadzają się na oknie jej domu, tworzą grubą czarną warstwę, przez którą nic nie widać.

"Jest to dla nas coś niesamowitego"

- Plaga niesamowita. Już wszyscy się modlą, żeby się skończyła, a to chyba jakiś wiatr musi się zmienić, żeby je przegonić, bo tak to chyba nie ma szans - skarżyła się jedna z mieszkanek.

- Jest to dla nas coś niesamowitego. Nawet nam się wydawało, że zjedliśmy parę - opowiadali turyści.

Mieszkańcy o chmarach owadów
Mieszkańcy o chmarach owadówtvn24

"Jeżeli woda jest bogata w składniki odżywcze, to wówczas te muchówki się namnażają"

- Bardzo liczne występowanie ochotkowatych pojawia się co jakiś czas w różnych rejonach kraju - mówił Wiech. - Żyją sobie w różnych zbiornikach wodnych, najczęściej słodkowodnych, tam, gdzie jest dużo substancji odżywczych. One się odżywiają przede wszystkim glonami, martwymi szczątkami zwierzęcymi i roślinnymi, więc jeżeli woda jest bogata w składniki odżywcze, to wówczas te muchówki się namnażają - tłumaczył. Na Półwyspie Helskim również panują dogodne warunki do ich rozmnażania.

Larwy mogą żyć nawet kilka lat, ale dorosłe osobniki dwóch gatunków żyją bardzo krótko, czasami jest to tylko jeden dzień.

Specjalista dodał, że na świecie prawdopodobnie jest ich 10 tysięcy gatunków, a w Polsce - 500.

Entomolog o "inwazji" owadów na Półwyspie Helskim
Entomolog o "inwazji" owadów na Półwyspie Helskimtvn24

Autor: ps/dd / Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości