Google Earth zamieściło nową wersję zdjęć satelitarnych. Widzimy na nich jak bardzo zmieniła się Ziemia w ciągu ostatnich 32 lat. Na mapie widzimy jak przez rozwijającą się w ogromnym tempie urbanizację, czy masową wycinkę lasów zmienia się powierzchnia naszej planety. Czy ten widok powinien niepokoić? Na to pytanie odpowiada polarnik i podróżnik Marek Kamiński.
Na zdjęciach satelitarnych widzimy zanikające zbiorniki wodne, coraz mniej zieleni i rosnącą urbanizację. Widok ten skłania do refleksji - czy zniszczyliśmy naszą planetę? A może przede wszystkim, samych siebie. - Ziemia sobie na pewno da rade, już nie raz dawała - mówi Marek Kamiński, polarnik i podróżnik, który jako pierwszy zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz. - Ludzkość może sobie nie dać rady - dodaje.
Natura mądrzejsza od człowieka
Podróżnik jest przekonany, że Ziemia się z tego otrząśnie, poprzez różne działania, np. trzęsienia. - Mam nadzieję, że natura jest mądrzejsza niż człowiek - mówi Kamiński. - To nie człowiek rozdaje karty na tym świecie, to nie człowiek jest władcą świata, chociaż czasami mu się tak wydaje - tłumaczy podróżnik. Człowiek nie jest w stanie ujarzmić natury, nie uda mu się jej więc całkowicie zniszczyć. Dla Marka Kamińskiego, podróżnika, który podczas swoich podróży widział działanie natury w różnych zakamarkach świata jest oczywiste, że człowiek musi współżyć z naturą, żeby w ogóle istnieć. Najlepszym przykładem na to jest Japonia, gdzie technologia jest na najwyższym poziomie, jednak wystarczy trzęsienie ziemi, tsunami, czy potężny żywioł, by przerwać złudzenie, że człowiek jest w stanie nad wszystkim zapanować.
Kamiński podkreśla, że zmiany nie są jedynie skutkiem działalności człowieka, ale także naturalnym cyklem Ziemi - my nie mamy aż takiego dużego wpływu na naturę. Te zmiany są oczywiście widoczne i nie powinniśmy się do nich przyczyniać niszcząc i zanieczyszczając własną planetę. Nie możemy żyć w przekonaniu, że wolno nam tu wszystko, bo mamy technologię, z która na pewno zawsze damy sobie radę - bo tak nie jest.
Autor: agr/rp / Źródło: tvn24