Nasza planeta straciła 28 bilionów ton lodu w 23 lata

[object Object]
Ten rok także może być gorącytvn24
wideo 2/22

W ciągu 23 lat Ziemia straciła zatrważającą ilość lodu. To, co zniknęło z powierzchni Błękitnej Planety, przykryłoby Wielką Brytanię 100-metrową warstwą - zaznaczają naukowcy z Wielkiej Brytanii.

Brytyjscy naukowcy z uniwersytetów w Leeds i Edynburgu oraz University College London przeanalizowali zdjęcia satelitarne biegunów, gór i lodowców Ziemi, by zmierzyć, ile lodu straciła nasza planeta przez zmiany klimatu spowodowane efektem cieplarnianym. Udało się im ustalić, że od 1994 do 2017 roku z Ziemi "zniknęło" 28 bilionów (28 000 000 000 000) ton lodu.

28 bilionów

- W tym kontekście każdy centymetr wzrostu poziomu morza oznacza, że około miliona ludzi zostanie wysiedlonych z nisko położonych terenów - powiedział w rozmowie z brytyjskim "Guardianem" profesor Andy Shepherd, dyrektor Centrum Obserwacji i Modelowania Polarnego przy Uniwersytecie w Leeds.

Naukowcy ostrzegają również, że topnienie lodu w takich ilościach poważnie ogranicza zdolność planety do odbijania promieniowania słonecznego z powrotem w przestrzeń kosmiczną. Biały lód znika, a odsłonięte ciemne wody morza lub gleba pochłaniają coraz więcej ciepła. To jeszcze bardziej napędza ocieplenie się planety.

Ponadto zimna woda wylewająca się z topniejących lodowców i pokrywy lodowej powoduje poważne zakłócenia dla zdrowia biologicznego wód Arktyki i Antarktydy, podczas gdy utrata lodowców w łańcuchach górskich grozi pozbawieniem dostępu do słodkiej wody, na których polegają tamtejsi mieszkańcy.

"To jest po prostu oszałamiające"

- W przeszłości naukowcy badali poszczególne obszary, takie jak Antarktyka czy Grenlandia, czyli tam, gdzie lód topnieje. Ale my po raz pierwszy przyjrzeliśmy się całemu lodowi, który znika z naszej planety. To, co odkryliśmy, nas zszokowało - przekazał Shepherd.

Grupa naukowców przeanalizowała dane satelitarne lodowców z lat 1994-2017 w Ameryce Południowej, Azji, Kanadzie i innych regionach świata. Zbadała też lód morski w Arktyce i na Antarktydzie, pokrywy lodowe pokrywające Antarktydę i Grenlandię oraz lodowce szelfowe wchodzące z Antarktydy do morza.

Wniosek specjalistów jest taki, że w ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci wszystkie regiony świata doświadczyły "niszczącego" zmniejszenia pokrywy lodowej. Co więcej, straty te nadal trwają.

- 28 bilionów ton lodu pokryłoby Wielką Brytanię taflą zamrożonej wody o grubości 100 metrów - podkreślił członek grupy badaczy Tom Slater z Uniwersytetu w Leeds. - To jest po prostu oszałamiające - dodał.

Globalny ranking klimatycznego ryzyka (Małgorzata Latos/PAP)Małgorzata Latos/PAP

"Nie może być żadnych wątpliwości"

Jaka może być przyczyna tych przeogromnych strat? Badacze wskazują na zmiany klimatu.

"Nie może być żadnych wątpliwości, że ogromna większość strat lodu na Ziemi wywołana jest bezpośrednio przez ocieplenie klimatu" - napisali naukowcy w artykule przeglądowym opublikowanym na łamach periodyku "Cryosphere Discussions".

"Średnio temperatura powierzchni planety wzrosła o 0,85 stopnia Celsjusza od 1880 roku" - twierdzą badacze. W rezultacie wzrosła zarówno temperatura morza, jak i atmosfery, a wynikające z tego "podwójne uderzenie" spowodowało katastrofalną stratę lodu odkrytą przez grupę naukowców.

W przypadku topniejącej pokrywy lodowej na Antarktydzie, głównym czynnikiem napędzającym proces były rosnące wartości temperatury wód. Przyczyną zanikania lodowców śródlądowych, takich jak te w Himalajach, były zaś wzrost temperatury atmosfery. Na Grenlandii utrata lodu była spowodowana połączeniem wzrastających wartości temperatur morskich i atmosferycznych. Zespół podkreślił jednak, że nie cały lód utracony w analizowanym okresie spowodowałby podniesienie poziomu mórz.

- W sumie 54 procent utraconego lodu pochodziło z lodu morskiego i lodowców szelfowych. Te już pływające w wodzie oraz ich topnienie nie przyczyniłoby się do podniesienia poziomu mórz. Pozostałe 46 procent wody pochodziło z lodowców na ziemi i przyczyniłoby się do podniesienia poziomu mórz - powiedziała Isobel Lawrence, badaczka z Uniwersytetu w Leeds.

2020 może być najgorętszym rokiem. Zobacz rozmowę z doktor Joanną Remiszewską-Michalak:

Cała rozmowa z doktor Joanną Remiszewską-Michalak
Cała rozmowa z doktor Joanną Remiszewską-Michalaktvn24

Kolejne wzrosty wartości?

Wyniki grupy brytyjskich specjalistów zostały opublikowane 30 lat po wydaniu pierwszego raportu przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). Stwierdzono w nim w sposób wyraźny, że zmiany klimatu są realne i wywołane rosnącą emisją gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych.

Pomimo ostrzeżeń naukowców emisje te rosły w miarę wzrostu temperatury na świecie. W ubiegłym tygodniu brytyjska służba meteorologiczna Met Office opublikowała dane, z których wynika, że pomiędzy dekadami 1980-1989 a 1990-1999 nastąpił globalny wzrost temperatury o 0,14 st. C. Później, z każdą kolejną dekadą, odnotowywano wzrost na poziomie 0,2 st. C. Oczekuje się, że wartości te nadal będą rosły, prawdopodobnie o około 0,3 st. C na dekadę, ponieważ emisje dwutlenku węgla będą również wzrastać.

Zmiany klimatyczne na świecie (Małgorzata Latos/PAP)Małgorzata Latos/PAP

Autor: dd/map / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wtorek mieszkańcom północy Polski upływa pod znakiem silnego wiatru. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia szkód, które wyrządził on w Ustce.

Wiatr wyrządził szkody w Ustce. Zdjęcia Reportera24

Wiatr wyrządził szkody w Ustce. Zdjęcia Reportera24

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek przez Polskę przetoczył się burzowy front. Silny wiatr powalał drzewa i łamał gałęzie, które spadały na ulice i samochody. W wyniku przejścia nawałnic dwie osoby zostały ranne.

Dwie osoby ranne po burzach. "W okna waliło, jakby ktoś wiadrami wodę lał"

Dwie osoby ranne po burzach. "W okna waliło, jakby ktoś wiadrami wodę lał"

Aktualizacja:
Źródło:
Portalik25.pl, Jawor, tvnmeteo.pl

Lot doktora Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w kosmos zaplanowano na środę. Polak jest gotowy do misji. - Rozpoczynamy ponownie odliczanie. Do zobaczenia w kosmosie! - powiedział we wpisie opublikowanym we wtorek w mediach społecznościowych Polak.

Polak gotowy do misji. "Do zobaczenia w kosmosie!"

Polak gotowy do misji. "Do zobaczenia w kosmosie!"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 85 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna. 

Żółte alarmy IMGW na północy kraju. Uważajmy

Żółte alarmy IMGW na północy kraju. Uważajmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Minionej nocy mieszkańcy części Polski mogli zobaczyć na niebie wyjątkowy spektakl. Wszystko za sprawą obłoków srebrzystych. Zdjęcia tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

Niebo zaiskrzyło. Obłoki srebrzyste nad Polską

Niebo zaiskrzyło. Obłoki srebrzyste nad Polską

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Dwie trąby wodne pojawiły się u wybrzeży miasta Bradenton na Florydzie. Zjawiska zostały uchwycone na nagraniu. Zdaniem eksperta z Narodowej Służby Meteorologicznej (NWS), zobaczenie dwóch trąb jednocześnie to rzadkość.

Trąby wodne wirowały nad wodą. Nagranie

Trąby wodne wirowały nad wodą. Nagranie

Źródło:
CNN, fox13news.com, miamiherald.com, tampabay.com

Pogoda na dziś, czyli wtorek 24.06. Niebo nad większością Polski pokryją chmury, z których miejscami może przelotnie popadać. Odpoczniemy od upału, ale powieje silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - wtorek 24.06. Będzie pochmurnie, może popadać

Pogoda na dziś - wtorek 24.06. Będzie pochmurnie, może popadać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykańska agencja kosmiczna NASA podała, że start misji Axiom 4 z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) planowany jest na środę na godzinę 8.31 czasu polskiego.

Nowy termin startu misji Ax-4 z Uznańskim-Wiśniewskim

Nowy termin startu misji Ax-4 z Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
PAP

Wtorek przyniesie ze sobą odpoczynek od burz i upału. W części kraju możliwe są słabe opady deszczu. Czego spodziewać się w kolejnych dniach? Czeka nas przeplatanka gorąca z chłodniejszymi masami powietrza, mogą też wrócić wyładowania atmosferyczne.

Pogoda na 5 dni. Temperatura na huśtawce

Pogoda na 5 dni. Temperatura na huśtawce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na greckiej wyspie Chios na Morzu Egejskim od niedzieli szaleją pożary lasów. Z żywiołem walczą całe zastępy strażaków, ewakuowane są kolejne miejscowości, a władze proszą o wodę i żywność. Służby podejrzewają, że ogień mógł zostać wzniecony przez człowieka.

Pożary trawią grecką wyspę. Kolejne ewakuacje

Pożary trawią grecką wyspę. Kolejne ewakuacje

Źródło:
Reuters, greekreporter.com

Mieszkańcy wschodnich regionów Stanów Zjednoczonych zmagają się z niebezpieczną falą upałów. W niedzielę temperatura odczuwalna sięgała 40 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach również będzie bardzo gorąco.

Miliony ludzi objętych alarmami przed upałem

Miliony ludzi objętych alarmami przed upałem

Źródło:
PAP, New York Post, CBS News, The Guardian

Naukowcy odkryli, że pewien gatunek ćmy żyjący w Australii, który każdego roku wyrusza na długą wędrówkę, do nawigacji używa gwiazd. To pierwszy raz, gdy poznano taką umiejętność u bezkręgowców pokonujących ogromne dystanse.

Pokonują nawet tysiąc kilometrów, używają gwiazd jako nawigacji

Pokonują nawet tysiąc kilometrów, używają gwiazd jako nawigacji

Źródło:
Phys, AFP

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasielewski odpoczywa na urlopie, a długoterminową prognozę temperatury tym razem przygotował synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński. Sprawdź, jaką aurę przyniosą ostatnie dni czerwca i początek lipca.

Pogoda na 16 dni: polskie lato w pełni

Pogoda na 16 dni: polskie lato w pełni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Cały czas trwają badania nad wpływem mikroplastiku na zdrowie człowieka. W artykule opublikowanym na łamach "Journal of the American Heart Association" naukowcy donoszą, że osoby żyjące w pobliżu wód cechujących się wysokim stężeniem małych cząsteczek tworzyw sztucznych są bardziej narażone na wiele groźnych chorób.

Mikroplastik a częstotliwość chorób. Niepokojące obserwacje naukowców

Mikroplastik a częstotliwość chorób. Niepokojące obserwacje naukowców

Źródło:
PAP

Strażacy w amerykańskim stanie Georgia zostali wezwani w czwartek, aby pomóc osobie, która utknęła w błocie. Gdy przybyli na miejsce przekonali się, że w grząskim gruncie faktycznie coś utknęło, ale nie jest to człowiek.

Jelonek utknął w błocie. Strażacy ruszyli na pomoc

Jelonek utknął w błocie. Strażacy ruszyli na pomoc

Źródło:
CNN

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili szczegółową analizę kilkunastu tysięcy próbek krwi wyssanej przez komary. Chcieli zbadać, na jakich gatunkach zwierząt żerują te owady. Okazuje się, mają one znacznie bardziej różnorodne i elastyczne upodobania żywieniowe niż wcześniej sądzono.

Zbadali zwyczaje żywieniowe komarów. Wyniki ich zaskoczyły

Zbadali zwyczaje żywieniowe komarów. Wyniki ich zaskoczyły

Źródło:
Uniwersytet w Swansea

W tym roku monsun uderzył w Chiny wcześniej niż zwykle. W ostatnich dniach na południu i w centrum kraju padał ulewny deszcz, który doprowadził do powodzi. Są ofiary śmiertelne. Gwałtowna aura spodziewana jest również w niedzielę, wydano ostrzeżenia meteorologiczne.

"Nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak ogromnej powodzi"

"Nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak ogromnej powodzi"

Źródło:
Reuters, chinadaily.com.cn, CCTV

W sobotę na Opolszczyźnie i w Małopolsce zaobserwowano wirujące słupy piachu i pyłu, czyli zjawiska nazywane diabełkami pyłowymi. Można je zobaczyć na nagraniach.

Wirujące słupy pyłu i piachu. Nagrania

Wirujące słupy pyłu i piachu. Nagrania

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gorące powietrze napłynęło do wielu regionów Francji. Sprawiło, że w sobotę temperatura maksymalna sięgnęła prawie 40 stopni. Agencja meteorologiczna Meteo France wydała ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed spiekotą.

Napłynęło gorące powietrze. "Upał jest nie do zniesienia"

Napłynęło gorące powietrze. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters, ouest-france.fr, meteofrance.com

Na południu Chorwacji w rejonie Omisza wybuchł pożar. Jak przekazała straż, został wywołany przez człowieka. Ogień strawił kilkanaście domów. Z żywiołem walczy ponad 150 strażaków, choć najgorsze już minęło. Konieczne były ewakuacje mieszkańców oraz turystów. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relacje Polaków, którzy przebywają w tamtych rejonach.

Spalone domy, ewakuacje. Straż: znamy przyczynę pożaru

Spalone domy, ewakuacje. Straż: znamy przyczynę pożaru

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, index.hr, PAP

Nawałnice, którym miały towarzyszyć tornada, nawiedziły Dakotę Północną i Minnesotę w USA, doprowadzając do śmierci trzech osób. Wiał silny wiatr, padał intensywny deszcz oraz grad pokaźnych rozmiarów. Blisko 100 tysięcy odbiorców zostało pozbawionych prądu.

Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Trzy osoby nie żyją

Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
PAP, KFGO, AP

Na początku czerwca firma ispace próbowała wylądować łazikiem Resilience na Księżycu. Misja zakończyła się niepowodzeniem. Miejsce, gdzie maszyna się rozbiła, można zobaczyć teraz na zdjęciu opublikowanym przez amerykańską agencję kosmiczną NASA.

Drugi raz rozbili się na Księżycu. Widać to na zdjęciu

Drugi raz rozbili się na Księżycu. Widać to na zdjęciu

Źródło:
space.com, NASA

Stwierdzenie "tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną" zostało sformułowane przez Paracelsusa, XVI-wiecznego lekarza uważanego za ojca nowoczesnej medycyny. Prawo to leży u podstaw dzisiejszej toksykologii, przypominając o cienkiej granicy między zbawiennym a szkodliwym działaniem tego samego związku. W ocieplającym się świecie lekarze i badacze muszą jednak mierzyć się z czynnikami przesuwającymi te granice w sposób, który nie do końca możemy przewidzieć.

Co pomaga, a co szkodzi? Zmiany klimatu zacierają granice

Co pomaga, a co szkodzi? Zmiany klimatu zacierają granice

Źródło:
TVN24+

Przez stan New Jersey w USA przeszły burze, które pozbawiły ludzi prądu i łamały drzewa. W wyniku gwałtownej pogody ucierpiał sportowy samochód Jeffa Jonesa, kierowcy wyścigowego, co widać na nagraniu.

"Drzewo przeszło przez dach mojego auta"

"Drzewo przeszło przez dach mojego auta"

Źródło:
Reuters, nj.com, thedrive.com

Fala upałów nawiedziła południową Hiszpanię. W piątek termometry pokazały miejscami aż 40 stopni Celsjusza. Przed spiekotą wydano ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia. Również w Wielkiej Brytanii było tego dnia gorąco.

Na termometrach aż 40 stopni. "Pij dużo wody, chowaj się w cieniu"

Na termometrach aż 40 stopni. "Pij dużo wody, chowaj się w cieniu"

Źródło:
Reuters

W Turcji trwają prace nad wzmocnieniem wrażliwych punktów konstrukcyjnych słynnego meczetu Hagia Sophia, który położony jest w Stambule. Inżynierowie i eksperci do spraw dziedzictwa kulturowego wykorzystują zaawansowane symulacje trzęsień ziemi, aby lepiej przygotować świątynię na takie wydarzenia.

Przygotowują najsłynniejszy turecki meczet na trzęsienie ziemi

Przygotowują najsłynniejszy turecki meczet na trzęsienie ziemi

Źródło:
Daily Sabah, PAP