Czerwiec 2021 znalazł się na drugim miejscu w historii pomiarów wysokości temperatury w Europie. W przypadku Ameryki Północnej miesiąc ten uplasował się na pierwszym miejscu. W kontekście całego świata był to czwarty najcieplejszy czerwiec.
Eksperci programu Copernicus Climate Change Service poinformowali, że czerwiec 2021 był drugim najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów w Europie. W przypadku Ameryki Północnej był to pierwszy tak gorący szósty miesiąc w roku.
Ciepło nie ominęło arktycznej Syberii
W kontekście świata czerwiec 2021 uplasował się na czwartym miejscu pod kątem wysokości temperatury, ex aequo z czerwcem 2018. Gorętsze były jedynie czerwce z lat 2016, 2019 i 2020.
Ciepło nad Europą osiągało szczyt na północnym wschodzie kontynentu. Fala ciepła rozciągała się także od południowego zachodu Afryki Północnej do południowego wschodu - Iranu i Pakistanu.
Nad zachodnią Ameryką Północną również utrzymywała się fala upałów. Temperatura osiągała rekordowe wartości.
Ciepło nie ominęło także arktycznej Syberii, gdzie czerwiec 2021 także był na czwartym miejscu, jeśli chodzi o wysoką temperaturę.
Na Antarktydzie temperatura przeważnie była niższa niż zazwyczaj.
Czym jest program Copernicus?
Program Copernicus Climate Change Service (C3S) jest wdrażany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej. Co miesiąc publikowane są biuletyny klimatyczne, informujące o zmianach obserwowanych w globalnej temperaturze powietrza przy powierzchni, pokrywie lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone odkrycia opierają się na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.
Eksperci z programu zaznaczyli, że zastosowano się do zalecenia Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), aby do obliczania średnich klimatologicznych stosować najbardziej aktualny okres 30-letni. Ostatnio w Biuletynach Klimatycznych dane porównywane są ze średnią wieloletnią z lat 1991-2020. Jednak dla przejrzystości przedstawiono dane liczbowe i graficzne zarówno dla nowego, jak i poprzedniego okresu (1981-2010).
Autor: kw / Źródło: climate.copernicus.eu