Zima nie powiedziała ostatniego słowa. Według aktualnych modeli meteorologicznych na początku przyszłego tygodnia do Polski zacznie napływać tęgi mróz. Temperatura może spadać do kilkunastu stopni poniżej zera.
Tegoroczna zima jest bardzo łagodna. Temperatura jedynie epizodycznie spadała poniżej zera. Wyjątek stanowiły obszary górskie i podgórskie. Również śniegu było jak na lekarstwo. Jednak w aktualnych modelach meteorologicznych u schyłku meteorologicznej zimy widać nadciągający tęgi mróz.
Po 20 lutego zacznie do Polski napływać zimne powietrze z głębi Rosji. W każdym kolejnym dniu temperatura będzie systematycznie spadać.
Spłynie mroźne powietrze z głębi Rosji
Wszystko to za sprawą wału wyżowego, który rozciągnie się na odcinku od Rosji przez Europę Środkową aż po Morze Północne i Wyspy Brytyjskie. Jednocześnie nad Morzem Czarnym rozbuduje się układ niżowy.
- Współpraca wału wyżowego z niżem da imponujący efekt w postaci spływu mroźnej masy powietrza z głębi Rosji - prognozuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.
21 lutego nadejdzie pierwsze uderzenie mroźnej zimy. Początkowo na niebie utrzyma się duże zachmurzenie, w związku z czym możemy spodziewać się opadów śniegu.
Uderzy srogi mróz
25 lutego Polska ma znaleźć się pod wpływem wyżu znad Skandynawii - wtedy to przewiduje się wystąpienie najtęższych mrozów. Na wschodzie i południu kraju w nocy temperatura spadnie poniżej -15 stopni Celsjusza. Przy rozpogodzeniach lokalnie termometry mogą wskazać nawet -20 st. C.
W tych dniach temperatura maksymalna powietrza może nie przekraczać -5 st. C.
1 marca rozpoczyna się meteorologiczna wiosna. Według obecnych wskazań modeli meteorologicznych zacznie się ona z mroźnym przytupem - chłód ma się utrzymywać do początku marca. - Czeka nas zimowa skandynawsko-rosyjska pogoda - powiedziała synoptyk. Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
🔴 Na razie mróz odpuszcza, ale jeśli sprawdzą się prognozy (model GFS), to po 20 lutego czeka nas ostra zima. Na mapie prognoza temperatury (25 lutego) na wysokości 1,5 km - nad Polską widać izotermę -15°C, co oznacza podobną temperaturę nocami przy powierzchni ziemi #pogoda pic.twitter.com/0KeFo1BSSU
— Tomasz Wasilewski (@WasilewskiTomek) 13 lutego 2018
Autor: ao/rp / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock