Teraz chłodne poranki, później sztormy, a pod koniec tygodnia zrobi się wyjątkowo ciepło. Temperatura powietrza dojdzie do 25 st. C. Aura przypomni nam o minionej porze roku, ponieważ miejscami pojawią się burze.
Wyż znad Litwy skierował nad wschodnią Polskę chłodne powietrze z północnego wschodu. Dzięki temu we wtorek o poranku miejscami temperatura spadła poniżej jednego stopnia. Jednak z dnia na dzień zacznie robić się coraz ładniej i cieplej.
W środę nastanie jednodniowe pogorszenie pogody, jednak aura w kolejnych dniach zrekompensuje nam to pod koniec tygodnia.
- Front związany z niżem znad Atlantyku w środę przyniesie na północy Polski deszcz i silniejszy wiatr - zapowiedział Tomasz Wasilewski, prezenter TVN Meteo.
Na północy porywy wiatru sięgną 70 km/h. Ponadto na Bałtyku pojawi się sztorm 8 stopni w skali Beauforta.
- To będzie cena za to co czeka nas później. Front otworzy drogę do napływu cieplejszych mas powietrza z południowego zachodu, znad Hiszpanii i Morza Śródziemnego - przyznał Wasilewski.
Coraz cieplej
Temperatura powietrza w środę maksymalnie wyniesie 23 st. Ci z dnia na dzień będzie rosnąć. W czwartek spodziewamy się już 24 st. C na Dolnym Śląsku. Jednak na północy nadal może silniej powiać - z prędkością w porywach do 60 km/h. Sztorm na Bałtyku może mieć siłę siedmiu stopni w skali Beauforta.
W piątek już w całym kraju zrobi się pogodnie i ciepło.
- To będzie październikowe lato. Oprócz wysokiej temperatury na przełomie września i października, na niebie zaświeci słońce - zawiadomił prezenter.
Na Dolnym Śląsku w piątek temperatura powietrza dojdzie do 25 st. C. To nie będzie jednodniowe ocieplenie. W sobotę również spodziewamy się 25 st. C w południowo-zachodniej Polsce. Słoneczna aura w niedzielę utrzyma się jedynie w centrum i na Podkarpaciu. W pozostałych rejonach przelotnie popada, a na zachodzie niewykluczone, że pojawią się burze. Nadal będzie ciepło - na Dolnym Śląsku do 25 st. C.
Rekord?
25 stopni w październiku robi wrażenie, choć nie jest to rekordowa temperatura w Polsce dla tego miesiąca. Najwyższą w tym okresie zanotowano 4 października 1966 roku w Sulęcinach (woj. lubuskie). Powietrze nagrzało się do 28,8 st. C.
Autor: AD/rp / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/TVN Meteo