Jesienne alergie i COVID-19 mogą mieć bardzo podobne objawy. Dlatego specjaliści zalecają alergikom, by przygotowali się na nadchodzący sezon. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i zachowaniu środków ostrożności wystąpią mniejsze szanse na niepoprawne stwierdzenie zakażenia koronawirusem.
Niektóre objawy jesiennej alergii mogą przypominać objawy COVID-19. Dlatego zdaniem dr Rachny Shah z centrum medycznego Uniwersytetu Loyola w stanie Illinois, osoby cierpiące na alergię sezonową powinny stosować się do planów leczenia i podejmować środki ostrożności, aby uniknąć wszelkich pomyłek.
Nie mylić z koronawirusem
Wzrastanie ambrozji - rośliny z rodziny astrowatych, wyznacza nieformalny początek jesiennego sezonu alergicznego. Zdaniem dr Shah, moment ten najczęściej przypada w połowie sierpnia.
Jesiennymi alergenami są także różnego typu pyłki, grzyby pleśniowe i trawa.
- Ze względu na COVID-19 i podobieństwo niektórych objawów, takich jak katar, bóle głowy i podrażnienie gardła, w tym roku szczególnie ważne jest, aby mieć przygotowany plan profilaktycznego leczenia alergii - stwierdziła Shah. - Często, gdy ludzie czują się dobrze, przestają zwracać uwagę na przestrzeganie planów leczenia - dodała.
Alergie jesienią
Doktor poradziła, by w przypadku przewlekłych alergii rozpocząć sezonowe leczenie - wykupić recepty, leki przeciwalergiczne i w razie konieczności steroidowe aerozole do nosa - tak szybko, jak to możliwe.
Zauważyła również, że ponieważ "objawy alergii mogą pogorszyć astmę, powodując trudności w oddychaniu, ważne jest, aby mieć przy sobie wszystkie narzędzia do astmy". Upewnij się, że inhalator nie jest przeterminowany i że masz odpowiednie zapasy. Oprócz tego Shah zaleciła kontrolowanie poziomu alergenów i ewentualną zmianę planów, jeśli będzie ich za dużo.
- Liczba pyłków jest najwyższa na początku dnia - od świtu do 10 rano. Przeniesienie zajęć na późniejszą część dnia może bardzo pomóc - mówiła.
Również zamykanie okien oraz zmiana ubrania po powrocie do domu może pomóc. W przypadku okryć wierzchnich, można je po prostu przepłukać.
Zdaniem Shah, jeśli żadne z wymienionych sposobów nie działają, należy skonsultować się z lekarzem.
Autor: kw / Źródło: usnews.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock