Wielobarwne światła zorzy polarnej oglądane z Ziemi robią ogromne wrażenie na obserwatorach. Natomiast z perspektywy stacji kosmicznej stają się jeszcze bardziej interesujące. Jeden z astronautów NASA obserwował w ostatnim czasie takie widowisko. Zobacz, jak wygląda na filmie.
Jack Fischer astronauta z Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) uwiecznił świecące zielone światła. Niebieski blask, który jest widoczny na zdjęciu, zwiastuje świt. Natomiast po lewej stronie widzimy, jaskrawą poświatę zorzy polarnej. Z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) doskonale widać też świecące gwiazdy.
Astronauta wykonał w ciągu jednego dnia ponad 2000 zdjęć zorzy i atmosfery. Sekwencja poklatkowa zdjęć została przekształcone w filmy, na których widać światła zorzy.
Czym jest zorza?
Dobrze znana naukowcom zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym, pojawiającym się na niebie w górnej atmosferze, w pobliżu biegunów magnetycznych naszej planety. Można ją także dostrzec na średnich szerokościach geograficznych oraz w okolicach równika. Niekiedy spotykana jest nawet nad Polską.
Co ciekawe, zjawisko to można dostrzec również w dzień. Proces jego powstawania jest związany z przepływem prądu w jonosferze na wysokości 100 km nad powierzchnią Ziemi.
Gdzie możemy dostrzec spektakl świateł?
Aurora australis to zorza polarna na półkuli południowej. U nas, czyli na półkuli północnej, określa się ją mianem aurora borealis. Można je dostrzec po intensywnych rozbłyskach na Słońcu.
Skąd biorą się różne kolory?
Naukowcy wyjaśniają, że kolor zależy od barwy oraz wysokości, na jakiej powstaje zorza. Na czerwono i na zielono świeci tlen, azot natomiast w kolorach purpury i bordo. Zderzanie się cząstek azotu i tlenu daje kolor żółty, a gazy lekkie tj. wodór i hel – świecą na niebiesko i fioletowo. Ta intrygująca gra świateł zaczyna się na wysokościach od 100 do 400 km.
Zobacz zdjęcia internautów:
10 mins ago, green is go! #auroraaustralis #tasmania pic.twitter.com/0d5zTsgHNZ
— §u (@SussanSays) 25 czerwca 2017
Autor: wd/aw / Źródło: NASA, Wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: NASA