Dla prawie 600 polskich rzek o łącznej długości 13 tysięcy kilometrów zostaną stworzone nowe mapy zagrożenia powodziowego i ryzyka powodziowego - poinformował w poniedziałek Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej.
Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej (KZGW) podał, że przystąpił do przeglądu i aktualizacji map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego. Zostały one sporządzone w 2013 r. i dotyczą 255 rzek lub odcinków rzek na obszarach dorzeczy Wisły, Odry i Pregoły. Zgodnie z unijną dyrektywą powodziową mapy muszą być aktualizowane co sześć lat.
Zmniejszyć straty do minimum
Przegląd i aktualizacja map mają zostać przeprowadzone do końca 2019 roku. Nowe mapy mają zostać stworzone dla co najmniej 592 rzek lub odcinków rzek w dorzeczach Wisły, Odry, Pregoły i Niemna. Ich długość to około 13 tys. km. Wartość projektu, który ma zakończyć się w 2021, roku to 52 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to ponad 44 mln zł. - Musimy się nauczyć żyć z powodzią, aby straty w mieniu i życiu zmniejszyć do minimum. Temu właśnie służą mapy ryzyka powodziowego - wyjaśnił na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor departamentu planowania i zasobów wodnych w KZGW Przemysław Gruszecki. - Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której jeżeli wystąpi powódź, będziemy wiedzieli, co się wydarzy, jak bezpiecznie przeprowadzić falę powodziową - dodał.
Jak podkreśla KZGW, mapy ryzyka powodziowego to podstawa planowania działań przeciwpowodziowych (np. inwestycji w wały czy zbiorniki retencyjne), ale również prowadzenia racjonalnej polityki przestrzennej na obszarach zagrożonych powodzią. Nowe mapy mają też pokazywać szacunkowe straty związane z ewentualną powodzią.
Cztery scenariusze
Mapy zagrożenia powodziowego i ryzyka powodziowego opracowywane są dla czterech scenariuszy. Przedstawione są na nich obszary o określonym prawdopodobieństwie wystąpienia powodzi: niskim (raz na 500 lat), średnim (raz na 100 lat), wysokim (raz na 10 lat) oraz obszary narażone na zalanie w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia wału przeciwpowodziowego. Oprócz zasięgów zagrożenia powodziowego na mapach przedstawiane są też głębokości wody, dane dotyczące maksymalnego poziomu zwierciadła wody, kierunki i prędkości przepływu wody. Na mapach prezentowane są też szacunkowe wartości strat związanych z powodzią, liczba mieszkańców zagrożonych wielką wodą i obiekty o szczególnym znaczeniu gospodarczym, przyrodniczym i kulturowym, który zalanie może spowodować znaczne straty.
Autor: rzw / Źródło: PAP. Źródło głównego zdjęcia TVN24/ISOK
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/isok.gov.pl