Mróz lub odwilż. Bałkany i Turcja sparaliżowane przez zimę


Bałkany i Turcja sparaliżowane przez zimę. Pękają tamy, śnieg odcina od świata dziesiątki tysięcy ludzi, jest coraz więcej ofiar mrozu. W Rumunii tylko w ciągu ostanich 24 godz. zmarły trzy osoby. Przed Bułgarią, Serbią i Turcją natomiast kolejne przeszkody: śnieg zaczyna topnieć - krajom grozi powódź.

Życie w Bułgarii jest bardzo utrudnione po ulewach i powodziach na południowym wschodzie oraz śnieżycach na północy kraju. W czterech z 28 obwodów obowiązuje zakaz ruchu na drogach, zamknięte są główne przejścia graniczne i porty czarnomorskie.

Z pomocą dla poszkodowanego kraju pospieszyła Polska, która obok Włoch i Holandii zareagowała na prośbę o przysłanie worków z piaskiem i specjalnych namiotów dla poszkodowanych przez powódź.

Środa jest w Bułgarii dniem żałoby po ośmiu ofiarach pęknięcia przed dwoma dniami ściany zbiornika retencyjnego we wsi Biser na południowym wschodzie kraju. Łączna liczba ofiar śmiertelnych powodzi i kilkudniowych mrozów przekroczyła już 20.

Tylko dwie przełęcze przejezdne

Z dziewięciu przełęczy w górach Stara Płanina, które dzielą kraj na północną i południową część, tylko dwa są otwarte dla mniejszych pojazdów wyposażonych w łańcuchy na koła. W północnej i wschodniej części Bułgarii obowiązuje zakaz ruchu pojazdów o masie powyżej 10 ton.

Obwody Ruse i Silistra na północy i północnym wschodzie są praktycznie odcięte od świata. Drogi, na których silny wiatr tworzy ponad metrowe zaspy, są nieprzejezdne. Szkoły w tych regionach zamknięto. W okolicach miasta Wetowo niedaleko Ruse w śnieżnej pułapce znalazło się 50 pojazdów.

Pękła tama, są ofiary

Topniejący śnieg spowodował, że pękła tama na jednej z bułgarskich rzek. Władze natychmiast ewakuowały 50 mieszkańców z pobliskiej wsi. Cztery osoby nie zdążyły się uratować – nadchodząca fala zmyła je wraz z samochodami, którymi uciekały.

- To było przerażające. Powiedziano nam, że nadchodzi tsunami. Mieliśmy tylko pięć minut na ucieczkę. Uratował nas cud - powiedział jeden z mieszkańców wsi, który zdołał się uciec.

Nie ma żeglowania i podróżowania

Na bułgarskim odcinku Dunaju żeglugę wstrzymano, gdyż lód obejmuje ponad 50 proc. powierzchni wody. Zamknięto też porty w Burgas i Warnie.

Kra na Dunaju obejmuje ponad 90 proc. powierzchni wody, a meteorolodzy przewidują już w czwartek całkowite zamarznięcie rzeki, po raz pierwszy od 26 lat.

Policja drogowa zakazała ruchu pojazdów o wadze ponad 10 ton. Śnieg utrudnia również ruch kolejowy. Według danych ministerstwa transportu od wtorku rano na małych stacjach zatrzymano trzy międzynarodowe i sześć krajowych pociągów.

W stolicy wiele ulic i ważnych tras nie zostało oczyszczonych, transport miejski działa z dużym opóźnieniem.

Zagrożenie powodziowe

Jednocześnie w południowo-wschodniej części kraju nadal obowiązuje stan klęski żywiołowej; wylewa osiem zbiorników retencyjnych. W poniedziałek w nocy woda zalała skrajne dzielnice miast Harmanli i Swilengrad niedaleko granicy z Turcją; mieszkańców ewakuowano.

Poziom rzek w tym regionie jest niebezpiecznie wysoki. Złe warunki atmosferyczne spowodowały w poniedziałek wstrzymanie wydobycia węgla w trzech kopalniach w zagłębiu Marica-Wschód (Marica-iztok), które zasilają kompleks elektrowni zaspokajających ok. 30 procent zapotrzebowania kraju na energię elektryczną. Elektrownie dysponują zapasem węgla, lecz od wtorku ograniczyły produkcję prądu.

We wsi Biser, która w poniedziałek została zalana po pęknięciu ściany zbiornika retencyjnego, wciąż poszukiwane są dwie osoby. Wicepremier i szef MSW, który kieruje akcją ratunkową w regionie, poinformował, że oficjalnie potwierdzona jest śmierć ośmiu osób po katastrofie.

Premier Bojko Borysow poinformował, że Bułgaria zwróci się do UE o pomoc dla 800 mieszkańców wioski, których większość straciła domy i mienie. Według agnecji informacyjnych nie wiadomo, jaka jest sytuacja w 300 wsiach odciętych przez zimę od świata.

Turcja: pękła tama, śnieg dalej sypie

Z powodu utrzymujących się od kilku dni opadów śniegu w Turcji nasilają się problemy z transportem i dostawami energii. Tylko na stambulskim lotnisku Ataturka trzeba było w środę odwołać 180 lotów - informują w czwartek tureckie media.

W Stambule spadło prawie pół metra śniegu. W wiejskich regionach na wschodzie kraju nieprzejezdnych jest ok. tysiąc dróg prowadzących do mniejszych miejscowości. Są problemy z dostawą elektryczności.

Dodatkowo na jednej z rzek z powodu ciśnienia wody płynącej pod pokrywą lodową pękła tama w okolicach miejscowości Kapitan Andreevo. Władze poinformowały, że nikomu nic się w związku z tym nie stało.

Rumunia: 41 ofiar

W ciągu ostatnich 24 godzin trzy osoby zmarły w Rumunii w wyniku wychłodzenia organizmu, podnosząc do 41 liczbę ofiar śmiertelnych tegorocznej zimy - poinformowało w środę rumuńskie ministerstwo zdrowia. Wśród zmarłych są nie tylko bezdomni, ale również osoby, nie mające pieniędzy na zakup opału.

W całej Rumunii nieczynnych jest 2667 szkół - w części z nich przestało działać ogrzewanie, a do innych uczniowie nie mogą dotrzeć z powodu zasp. Wiele dróg międzymiastowych jest zamkniętych, poważne zakłócenia powstały również w komunikacji kolejowej.

Dodatkowo aż 146 wsi w tym kraju jest całkowicie odciętych od świata, kolejnych 174 nie ma w ogóle prądu.

Sebia: stan wyjątkowy

W Serbii natomiast z powodu opadów śniegu i mrozów na terytorium całego kraju ogłoszono stan wyjątkowy - poinformowało radio B-92.

Na Dunaju i rzece Ibra utworzył się zator lodowy, który zagraża mieszkańcom pobliskich miast takich jak Kraljevo. Władze zdecydowały się wysadzić go w najbliższym czasie, by uniknąć powodzi.

Autor: mm,ar/ms,ŁUD / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami, które mogą wystąpić na terenie niemal całego kraju. Z komunikatu wynika, że przy gruncie termometry pokażą -6 stopni.

Niemal cały kraj objęty ostrzeżeniami. Uważajmy

Niemal cały kraj objęty ostrzeżeniami. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W Tatrach spadł śnieg i spowodował, że warunki są skrajnie trudne. Szlaki w większości są nieprzetarte, przez co ich przebieg może być niewidoczny. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży już niemal 80 centymetrów śniegu.

Warunki są skrajnie trudne. Lawinowa "trójka" w Tatrach

Warunki są skrajnie trudne. Lawinowa "trójka" w Tatrach

Źródło:
PAP, TOPR, TPN

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na dziś - niedziela, 6.04. W części kraju prognozowane są słabe opady śniegu. W pozostałych regionach może spaść deszcz ze śniegiem. Zrobi się zimno, powieje silniejszy wiatr.

Prognoza na dziś - niedziela, 6.04. Będzie nam doskwierał ziąb

Prognoza na dziś - niedziela, 6.04. Będzie nam doskwierał ziąb

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się nad centralnymi regionami Stanów Zjednoczonych. Lokalne władze informują o rozległych zniszczeniach i przerwach w dostawie prądu. Według prognoz zagrażające życiu warunki mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka dni.

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Źródło:
CNN, PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News