Meteor nad Rosją mógł być wielkości planetoidy, która "muśnie" Ziemię

Smugi na niebie po upadku meteorytów

- Jeśli znajdziemy w Rosji wszystkie kawałki, dodamy całą masę, będziemy mieć obraz planetoidy, która weszła w ziemską atmosferę - tłumaczył na antenie TVN24 Jerzy Rafalski, astronom z toruńskiego planetarium. Jego zdaniem, meteor, który rozpadł się nad Rosją mógł być niewiele mniejszy niż planetoida, która dziś wieczorem przejdzie w okolicach Ziemi.

W rejonie Uralu, w kilku rosyjskich obwodach wciąż panuje chaos po tym, jak wczesnym rankiem spadły tam fragmenty dużego meteoru. W okolice rosyjskich miast uderzyły tysiące kawałków. Hospitalizowano 112 osób, do tego pomocy udzielono 550 osobom.

O DESZCZU METEORYTÓW CZYTAJ W NASZYM RAPORCIE SPECJALNYM

Powietrze świeci, słyszymy huk

Jerzy Rafalski, astronom z toruńskiego planetarium tłumaczył na czym dokładnie polega zjawisko, z którym mieliśmy dziś do czynienia: - Na początku mamy dużą skałę, albo nawet lity metal. Z dużą prędkością wpada w ziemską atmosferę, rzędu kilkudziesięciu kilometrów na sekundę. Powietrze zaczyna świecić. My z powierzchni ziemi widzimy to jako coś jasnego, jako bolid. Często słyszymy huk - właśnie wtedy następuje eksplozja ogromnego meteorytu - wyjaśniał astronom.

Później te niewielkie kawałki wyhamowują, ale nadal ich prędkość jest spora. - Gdy spadają, nie maja już kosmicznej prędkości, ale nadal pędza dość szubko ok. 200-300 km/h. One nie zaryją się głęboko, ale jeśli uderzy kawałek żelaza, bo są też meteoryty żelazne, może być niebezpiecznie - mówił Jerzy Rafalski.

Astronom przypomniał, że kosmiczne obiekty spadały na ziemię już wcześniej, nawet w Polsce. W 1994 roku, we wsi pod Warszawą, pod nogi rolnika spadł spory kamień. Nie zarył się głęboko, ale musimy pamiętać, że na powierzchnię ziemi spada około 1 procent masy, która wchodzi w atmosferę.

- Jeśli znajdziemy te wszystkie kawałki w Rosji, zważymy i dodamy pozostałą masę (musimy mniej więcej pomnożyć razy 100) to będziemy mieć obraz tej planetoidy czy skały kosmicznej, która weszła w ziemska atmosferę - tłumaczył Rafalski.

Niewiele mniejszy od planetoidy, która przejdzie dziś w okolicach Ziemi

Jego zdaniem, okruch, który zaatakował w Rosji mógł mieć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów. - Wiele wskazuje na to, że był niewiele mniejszy niż ten 50 metrowy, który przejdzie dziś w okolicach Ziemi - mówił Rafalski. Uspokajał jednak, że nie ma powodów do obaw.

- Wieczorny okruch przejdzie w bezpiecznej odległości. Możemy go nawet obserwować przez lornetki - mówił astronom o planetoidzie 2012 DA14, którą dziś w Polsce będzie najlepiej widać około godziny 21.

- Możemy spać spokojnie. Na pewno nie nastąpi żadne większe wydarzenie z tego okruchu, który przejdzie dziś wieczorem - zapewniał Rafalski.

RELACJA Z PRZELOTU PLANETOIDY WIECZOREM W PORTALACH TVNMETEO.PL I TVN24.PL ORAZ W PROGRAMIE SPECJALNYM TELEWIZJI TVN24

Autor: kde/rs / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą ciepłą, ale burzową pogodę. Zjawiskom miejscami będzie towarzyszył grad, a także ulewny deszcz. Tuż przed weekendem rozpocznie się zmiana, którą najbardziej odczujemy na termometrach. Nadchodzi ochłodzenie.

Zwrot w pogodzie już niedługo. Nadchodzi ochłodzenie

Zwrot w pogodzie już niedługo. Nadchodzi ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś, czyli wtorek 22.04. W wielu regionach spodziewane są opady deszczu, a lokalnie - burze. Towarzyszyć im będą silne porywy wiatru. Temperatura osiągnie nawet 24 stopnie Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek, 22.04. Wiele miejsc z deszczem

Pogoda na dziś - wtorek, 22.04. Wiele miejsc z deszczem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy części zachodnich regionów Francji zmagają się ze skutkami powodzi. Po wylaniu rzek ewakuowano kilkaset osób, w wielu domach nie ma prądu.

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Źródło:
francebleu.br, francetvinfo.fr

W części kraju wciąż obowiązują alarmy pierwszego stopnia przed burzami, wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wyładowaniom towarzyszyć mają obfite opady deszczu i silny wiatr. Może też sypnąć gradem.

Uwaga, tu możliwe są burze. IMGW ostrzega

Uwaga, tu możliwe są burze. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W kilku regionach kraju w lasach panuje duże zagrożenie pożarowe - wynika z mapy Instytutu Badawczego Leśnictwa. W wielu miejscach niebezpieczeństwo wybuchu pożaru jest średnie. O rozwagę i stosowanie się do zaleceń służb w związku z suszą apelował w poniedziałek premier Donald Tusk.

"Jedna chwila nieuwagi i dramat gotowy". Duże zagrożenie

"Jedna chwila nieuwagi i dramat gotowy". Duże zagrożenie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IBL, PAP

Osy dachowe sieją spustoszenie w australijskim stanie Wiktoria. Przez owady zamknięto kawiarnie, a dzieci boją się wyjść z domów. Według ekspertów, wzrost populacji tego gatunku związany jest z cieplejszą niż zwykle jesienią.

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Źródło:
ABC News

Strażacy walczą z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień objął obszar o powierzchni około 450 hektarów. Ze względu na dużą liczbę użytych do działań śmigłowców i samolotu, ale również dronów, na miejsce pożaru skierowano koordynatora operacji lotniczych z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. We wtorek rano do dyspozycji będzie dodatkowych prawie 300 funkcjonariuszy.

Dwa odcinki bojowe i bardzo dynamiczna sytuacja

Dwa odcinki bojowe i bardzo dynamiczna sytuacja

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

14-letnia dziewczynka został zabiła przez lwicę. Do zdarzenia doszło na ranczu graniczącym z południowymi krańcami Parku Narodowego Nairobi w Kenii. Do innego, tragicznego wypadku doszło w rezerwacie położonym na północ od stolicy tego kraju. Słoń stratował tam 54-letniego mężczyznę.

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Wśród ofiar nastolatka

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Wśród ofiar nastolatka

Źródło:
CNN, PAP

Burzowy front, który w weekend nawiedził część Oklahomy i Teksasu, przyniósł ze sobą niszczycielskie tornada, ulewne deszcze i gradobicie. Na skutek żywiołu zginęły trzy osoby.

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, CNN

Koniec kwietnia i początek maja to czas, kiedy w lasach na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, można spotkać żmije zygzakowate. To okres, kiedy gady te mają okres godowy - przypominają leśnicy.

Atakują odruchowo, uważajmy na nie, będąc w podkarpackich lasach

Atakują odruchowo, uważajmy na nie, będąc w podkarpackich lasach

Źródło:
PAP

Chińscy naukowcy przeanalizowali genom różnych odmian roślin, by określić ich wspólnego przodka. Kwiat, od którego wywodzą się dzisiejsze róże, wyglądał zupełnie inaczej niż rośliny dostępne w kwiaciarniach.

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Źródło:
Science X Network

2025 rok już teraz może okazać się jednym z najgorszych sezonów pod względem pożarów Wielkiej Brytanii - alarmują organizacje ochrony przyrody. Bezwzględny żywioł przyczynia się do wyginięcia najrzadszych gatunków zwierząt.

Wielka Brytania. Cenne gatunki płonęły żywcem

Wielka Brytania. Cenne gatunki płonęły żywcem

Źródło:
BBC, National Trust

O fascynujących szczegółach ze świata kleszczy opowiada entomolog profesor Stanisław Ignatowicz.

Dla kur bywają przysmakiem. Tego o kleszczach mogliście nie wiedzieć

Dla kur bywają przysmakiem. Tego o kleszczach mogliście nie wiedzieć

Źródło:
PAP

Australijskie służby mierzą się z tragiczną falą utonięć w świąteczny weekend. Na wschodnim wybrzeżu szaleje silny wiatr powodujący powstawanie kilkumetrowych fal. W sumie od piątku w Nowej Południowej Walii oraz w pobliżu Melbourne zmarło sześć osób.

Kilkumetrowe fale porywają ludzi. Sześć osób nie żyje

Kilkumetrowe fale porywają ludzi. Sześć osób nie żyje

Źródło:
ABC, PAP, Reuters

Najstarszy czynny amerykański astronauta Don Pettit, wraz z dwoma rosyjskimi kosmonautami, wrócił na Ziemię. Mężczyźni bezpiecznie wylądowali na pokładzie kapsuły kosmicznej Sojuz MS-26. Pettit w dniu powrotu na naszą planetę obchodził 70. urodziny.

Wrócił na Ziemię w dniu swoich 70. urodzin

Wrócił na Ziemię w dniu swoich 70. urodzin

Źródło:
PAP, Reuters

Właściciel farmy w amerykańskim stanie Iowa rzucił się na pomoc zwierzętom po tym, jak w jego stodołę uderzyło tornado. Żywioł niemal zrównał z ziemią budynek, w którym znajdowało się kilkadziesiąt jagniąt i maciorek. Dzięki bohaterskiej postawie mężczyzny udało uratować się większość z nich.

Tornado zrównało stodołę z ziemią. Rolnik rzucił się na pomoc zwierzętom

Tornado zrównało stodołę z ziemią. Rolnik rzucił się na pomoc zwierzętom

Źródło:
CNN

Nawałnica przeszła przez podkarpacką gminę Pawłosiów. Obfite opady spowodowały, że wylał tam niewielki potok. Zalanych zostało ponad 150 budynków. - Straty są ogromne, mieszkańcy mówią, również ci najstarsi, że tak wielkich opadów deszczu sobie nie przypominają - relacjonował Marcin Kwaśny, reporter TVN24.

"To nie była zwykła burza". Ogromne straty w gminie na Podkarpaciu

"To nie była zwykła burza". Ogromne straty w gminie na Podkarpaciu

Źródło:
TVN24, PAP, tvnmeteo.pl

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

W sobotę w Tatrach doszło do dwóch groźnych wypadków. Jak przekazało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, mimo pogodnej aury warunki w górach są trudne. Podczas wycieczek powinniśmy zachować ostrożność i mieć przy sobie niezbędny sprzęt.

Dwa niebezpieczne wypadki w Tatrach

Dwa niebezpieczne wypadki w Tatrach

Źródło:
PAP, TOPR

Uderzenie pioruna było prawdopodobnie przyczyną spłonięcia dzwonnicy w ponad stuletnim kościele w Minnesocie. Do zdarzenia doszło w czwartek, gdy nad regionem przechodziły burze i ulewy. To nie jedyny przypadek pożaru, do jakiego doszło podczas gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

Zabytkowy kościół zapalił się podczas burzy

Zabytkowy kościół zapalił się podczas burzy

Źródło:
CBS News, MPR News

Donald Trump podpisał rozporządzenia umożliwiające prowadzenie komercyjnych połowów na chronionym obszarze Pacyfiku. Według organizacji ekologicznych, decyzja ta zagraża bezpieczeństwu wielu morskich gatunków. Może ona również negatywnie wpłynąć na produktywność lokalnego rybołówstwa.

Decyzja Trumpa ma pomóc rybakom. Naukowcy ostrzegają, że tylko im przeszkodzi

Decyzja Trumpa ma pomóc rybakom. Naukowcy ostrzegają, że tylko im przeszkodzi

Źródło:
Spectrum News, Oceana

W piątek gwałtowne burze przetoczyły się nad częścią Polski. Najtrudniejsza sytuacja była na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Jak poinformował starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP, strażacy przeprowadzili blisko 700 interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew i gałęzi oraz wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i posesji.

Zalane domy, powalone drzewa. Prawie 700 interwencji strażaków

Zalane domy, powalone drzewa. Prawie 700 interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, TVN24, tvnmeteo.pl

Zmarł turysta, którego w czwartek porwała lawina w Alpach Francuskich. Do wypadku doszło w popularnym kurorcie Val Thorens. Jak podały lokalne media, tego dnia nad Alpami przechodziła intensywna burza śnieżna, która zatrzymała ruch w części Francji, Włoch i Szwajcarii.

Lawina porwała turystę w popularnym kurorcie. Zmarł w szpitalu

Lawina porwała turystę w popularnym kurorcie. Zmarł w szpitalu

Źródło:
BBC, France24

Pirania w Sanie, bambus na Podkarpaciu - w Polsce coraz częściej pojawiają się nowe gatunki inwazyjne. Eksperci wyjaśniają, że do ich "ucieczki" często dochodzi przez przypadek lub nieuwagę hodowców. Inwazja obcych gatunków jest łatwiejsza do zatrzymania, jeśli wystarczająco wcześnie się ją wykryje.

"Biegnący" bambus i pirania. W Polsce

"Biegnący" bambus i pirania. W Polsce

Źródło:
PAP, Scientific Reports

Silna burza przeszła przez stan Nebraska. Podczas wyładowań mocno sypnęło gradem. Lokalne media podały, że w mieście Fremont lodowe kule powybijały okna w budynkach i samochodach.

Grad walił jak oszalały. Lodowe kule wybiły okna w autach i hotelu

Grad walił jak oszalały. Lodowe kule wybiły okna w autach i hotelu

Źródło:
Reuters, BBC

Ciepłe i bezśnieżne zimy sprawiają, że kleszcze stanowią większe zagrożenie zdrowotne, roznosząc groźne choroby. Kontakt z nimi może mieć każdy, kto przebywa w parkach, lasach lub obszarach, gdzie trawa jest wysoka. Warto znać skuteczne metody ochrony przed tymi pajęczakami.

Po bezśnieżnej zimie kleszcze są groźniejsze

Po bezśnieżnej zimie kleszcze są groźniejsze

Źródło:
PAP