W lasach krośnieńskiego Nadleśnictwa Strzyżów znaleziono martwego szakala złocistego. W ostatnich latach, zarówno w Polsce, jak i w krajach sąsiednich, obserwuje się ekspansję tego gatunku.
W Nadleśnictwie Strzyżów w województwie podkarpackim, znaleziono martwego szakala złocistego (łac. Canis aureus). Zwierzę rozpoznano po cechach zewnętrznych - umaszczeniu oraz charakterystycznych zrośniętych opuszkach środkowych palców przednich łap.
Szakal złocisty trafił do dalszych badań do Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Krośnie. Następnie zostanie przekazany do Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, tam będą prowadzone dalsze badania i identyfikacja genetyczna. Takie postępowanie wynika z ekspansji tego gatunku w Polsce oraz krajach sąsiednich.
Przybysz z Bałkanów
Wobec zwiększania zasięgu przez szakala konieczne jest monitorowanie jego występowania poza stałymi granicami. Uznawany jest za gatunek rodzimy jedynie w pasie od Bałkanów po Indochiny, obejmując Bliski Wschód. Informacje o nim w polskich lasach pojawiły się już w 2016 r. Wtedy zauważono sześć osobników w gdańskim Nadleśnictwie Kwidzyn.
Szakal złocisty to drapieżny psowaty, mniejszy od wilka, ale większy od lisa. Samce ważą od 7 do 15 kilogramów, samice są nieco mniejsze. Szakal, tak jak lisy, poluje przede wszystkim na gryzonie, zwłaszcza norniki. Dietę uzupełnia o owoce i padlinę.
Autor: anw / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: Jacek Lasota, Lasy Państwowe