Astronomowie odkryli w kosmosie niezwykły duet gwiazd - tworzą go tzw. biały karzeł i mała, bardzo ciężka gwiazda neutronowa. Ich właściwości wystawiły na próbę dotychczasowy stan wiedzy naukowców.
Gwiazda neutronowa została nazwana PSR J0348 +0432. Jej nazwa to równocześnie częstotliwość fal radiowych przez nią emitowanych, dzięki którym można ją namierzyć.
Bardzo ciężkie maleństwo
PSR J0348 +0432 jest tak drobna, że nie wykryto by jej, gdyby nie wysyłała silnych impulsów, zarejestrowanych przez obserwatoria. Zwłaszcza że krąży dookoła białego karła - "martwej" gwiazdy, której jądro już dawno się wypaliło. Materia składająca się na gwiazdę neutronową jest niezwykle gęsta i skupiona - przy średnicy 10-15 km tego typu gwiazdy mogą osiągać masę około 1,4-2,5 mas Słońca. Warto zaznaczyć, że łyżeczka materii gwiazdy neutronowej miałaby wagę ok. 6 miliardów ton.
Schemat powyżej przedstawia wzajemne położenie białego karła i gwiazdy neutronowej, ale nie oddaje różnicy wielkości pomiędzy obiektami. W rzeczywistości w porównaniu do "białego karła", gwiazda neutronowa jest mikroskopijna. To przekłada się na jej zachowanie - obraca się dookoła własnej osi blisko 25 razy na sekundę, a orbitę okrąża w zaledwie dwie i pół godziny.
Największe zainteresowanie naukowców wzbudziła jednak kwestia pola grawitacyjnego obu gwiazd.
Według części badaczy jedna z gwiazd powinna zostać rozerwana przez drugą, ponieważ są zbyt blisko siebie. Tak się jednak nie dzieje, co może świadczyć o nieprawidłowości obecnych teorii, w tym Ogólnej Teorii Względności Einsteina.
Autor: mb//bgr / Źródło: PAP/EPA/ESO/Wikipedia