W południowej Kalifornii wzgórza zabarwiły się na pomarańczowo od kwitnących maków. Ukwiecone tereny przyciągnęły tysiące turystów, którzy chętnie fotografowali się w kwiatach. Fala amatorów selfie szybko zmieniła się jednak w koszmar mieszkańców.
Do położonego w okolicach Los Angeles miasta Lake Elsinore przybyło w weekend około 100 tysięcy turystów. Przyciągnęły ich kwitnące maki, które pokryły Kanion Walkera. Do tak obfitego kwitnienia przyczyniła się wyjątkowo wilgotna zima w tym regionie.
Niestety napływ tysięcy turystów nie mógł skończyć się dobrze. Wiele kwiatów zostało po prostu zadeptanych, a na parkingach toczyły się walki o wolne miejsce.
Mieszkańcy mówili wręcz o "makowej apokalipsie".
Podziwiać z rozwagą
Kirstin Burrows, która mieszka w mieście od trzech lat, do ostatniego weekendu nie widziała takiego tłumu ludzi.
- Ostatnie "superkwitnienie" sprzed dwóch lat nie było tak imponujące. Teraz jest o wiele większe i wzbudza tak duże zainteresowanie, że aż dochodzi do dewastacji - powiedziała.
- Ludzie siedzą w kwiatach dla jednego zdjęcia. Wiem, że fotografia w makach jest wyjątkowa, ale w ten sposób niszczą je dla innych ludzi - powiedziała Melissa Waters, mieszkanka miasta.
Burmistrz ostatecznie zadecydował o zamknięciu parku w niedzielę dla turystów. W sieci zawrzało. - Depczesz kwiaty dla zdjęcia? Teraz je zamknęli. Nie warto było tego robić - można przeczytać pod zdjęciami turystów.
Brak dojazdu
Kolejny problem związany ze wzmożonym ruchem turystycznym dostrzegł burmistrz Lake Elsinore Steve Manos. W związku z natłokiem przyjezdnych auta zablokowały drogi dojazdowe, a w niedozwolonych miejscach urządzono parkingi.
- Ten weekend był nie do zniesienia w Lake Elsinore. To, co miało być dobre, spowodowało niepotrzebne trudności dla całej naszej społeczności - przyznały władze miasta.
Burrows mówiła, że gdy jej mąż próbował dostać się do pracy w niedzielę, utknął na półtorej godziny w korku. - Naprawdę nie ma rozwiązania, aby poradzić sobie z napływem odwiedzających - dodała.
Zagrożeniem okazały się również grzechotniki, które wiosną są najbardziej aktywne. Przynajmniej jedna osoba została ugryziona.
Nie deptać kwiatów
W poniedziałek rano kanion w Lake Elsinore został ponownie otwarty. - Przetrwaliśmy pożary i powodzie, przetrwamy też kwiaty - powiedział burmistrz Manos.
Deptanie kwiatów nie jest jedynie przywarą Amerykanów. Niedawno w Tatrach rozkwitły dywany krokusów, a Tatrzański Park Narodowy, mając w pamięci tłumy turystów niszczących kwiaty z poprzednich lat, po raz kolejny ogłosił nabór do tak zwanego "krokusowego patrolu".
So hard to focus on dissertation writing with SoCal #SuperBloom in full glory! #naturemagic #flowerpeeping pic.twitter.com/71uUJqyIoQ
— Joan Dudney (@dudney_joan) 18 marca 2019
You don't mind if I inundate you with prolific poppy pics this week, do you? #SonoranDesert #superbloom pic.twitter.com/0VuBmp394o
— Melissa Crytzer Fry (@CrytzerFry) 18 marca 2019
respect the poppies and stay on the path #superbloom pic.twitter.com/KFOLO8IJFM
— brooke🤩 (@brookayyy) 17 marca 2019
I hate those damn flower picking hippies. #superbloom pic.twitter.com/8GlBquNGNf
— Pedro Luis Hughes (@ImPedroLH) 17 marca 2019
Mother nature is in her full glory for this #superbloom at Walker Canyon. California poppies, lupine, mustard. Breathtaking. pic.twitter.com/sTb7fhho2W
— Meredith Ritner (@RitnerMeredith) 17 marca 2019
Poppy puppy... #SuperBloom pic.twitter.com/XMFqO45d4R
— Zero Marie Corgibutt (@corgi_zero) 17 marca 2019
Simi Valley has its own little bloom of California poppies at Corriganville Park. The hillside, on the East edge of the park, has a bloom with an established trail running through it for easy access. #superbloom #stayonthetrail pic.twitter.com/kTNnUKxCj0
— Michael Coons (@Michael_Coons) 15 marca 2019
The #SuperBloom was SO amazing in person!! 😍😍 pic.twitter.com/9lF6NgbykZ
— Kelly (@kelenahan) 20 marca 2019
Doing exactly what she shouldn’t be doing. Trampling the poppies underfoot and scarring the land in the process, all to take some cell phone pics. SMH. #travelphotography #poppies #rulebreaker #nono #bad #walkercanyon #superbloom pic.twitter.com/kRYEI6bqvQ
— Debbie Eckert (@bachinventions) 17 marca 2019
Autor: kw/aw / Źródło: theguardian.com, cbsnews.com