Wzywamy do wielkiego wietrzenia lodówek. Dlaczego? Bo wiele produktów już kilka dni po otwarciu nie nadaje się do spożycia i zagraża naszemu zdrowiu. Poniżej podajemy szczegółową listę artykułów spożywczych z wyszczególnieniem ile czasu możecie je przechowywać w lodówce (w tym w zamrażarce) i poza nią.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Wraz ze zmianą sezonu wietrzymy szafy, ale nie możemy zapominać o wietrzeniu lodówek. Dlaczego? Bo wiele produktów po otwarciu dość szybko przestaje nadawać się do spożycia, nawet jeśli przechowujemy je w niskiej temperaturze. Poniżej przedstawiamy listę najbardziej popularnej żywności z informacją o tym, jak długo od momentu kupna czy otwarcia możecie ją jeść bez żadnych konsekwencji zdrowotnych. Podajemy daty ważności przechowywania w temperaturze pokojowej, w lodówce i w zamrażarce.
Data ważności od dnia otwarcia:
Chleb
Sprawa jest dość złożona, bo chleb chlebowi nie równy. Bochenek z dobrej mąki, bez dodatku chemii, powinien nadawać się do spożycia nawet przez dwa tygodnie. Jeśli będziesz trzymać go w lodówce, to jest szansa, że przetrwa dwa tygodnie, natomiast w zamrażarce może leżeć do pięciu miesięcy.
Wędlina
Ta z reguły szybko się psuje. W lodówce wytrzyma do pięciu dni, w zamrażarce - do dwóch miesięcy. Potem lepiej jej już nie rozmrażać, tylko od razu wyrzucić.
Surowe mięso
Najlepiej najpierw je zamarynuj (wystarczy sama sól), a potem włóż do lodówki. W takiej formie wytrzyma do czterech dni. W zamrażarce możesz je śmiało trzymać do pół roku.
Gotowany drób
Kurczak, indyk czy kaczka poddane obróbce termicznej będą do spożycia jeszcze przez 3-4 dni jeśli przechowamy je w lodówce. Zamrożone wytrzymają do pół roku.
Jajka
Jajka zachowują świeżość, kiedy są trzymane w lodówce przez 3-5 tygodni. Po tym czasie lepiej je wyrzuć.
Mrożone warzywa
Nierozpakowane w lodówce utrzymają się przez cztery dni, w zamrażarce nawet osiem miesięcy.
Keczup, musztarda, majonez
To nasze ulubione dodatki kanapkowe. Keczup z musztardą po otwarciu mogą stać w lodówce pół roku, ale majonez już tylko miesiąc. Jeśli nie używacie go dużo, lepiej kupujcie w mniejszych słoiczkach.
Gotowy sos
Z braku czasu często kupujemy gotowe sosy. Po otwarciu wytrzymają w lodówce miesiąc. Potem zaczną pleśnieć.
Krem czekoladowy
Wytrzyma do czterech tygodni od otwarcia, nawet jeżeli nie przechowujemy go w lodówce.
Masło orzechowe
Czy robione samodzielnie, czy też kupione w sklepie, pozostając w lodówce, będzie świeże do dwóch miesięcy.
Orzechy
Mają tendencję do pleśnienia więc najlepiej trzymaj je w lodówce. Wytrzymają w niej do pół roku, a w zamrażarce - do roku.
Chipsy ziemniaczane
Nadadzą się do spożycia jeszcze przez dwa tygodnie od otwarcia paczki, ale powinny być odpowiednio zabezpieczone przez wyschnięciem.
Wino
Otwarte przechowujcie w lodówce do tygodnia od otwarcia.
Data ważności od dnia kupna:
OWOCE
Jabłka
Trzymane w temperaturze pokojowej wytrzymają ok. trzech tygodni. W lodówce można je przechowywać nawet do czterech-sześciu tygodni.
Banany
Do momentu, do którego nie będą przejrzałe, śmiało można trzymać je poza lodówką. W jej wnętrzu wytrzymają trzy tygodnie, a w zamrażarce - do trzech miesięcy.
Jagody i borówki
Najlepiej trzymać w lodówce do 10 dni. W zamrażarce przetrwają nawet rok.
Winogrona
Wbrew pozorom to delikatne owoce. Na dzień od kupna trzymaj je poza lodówką, potem włóż do niej i przechowuj przez maksymalnie tydzień. W zamrażarce będą dobre do spożycia przez miesiąc.
Pomarańcze
10 dni wytrzymają w temperaturze pokojowej. Przetrzymywane w lodówce dadzą się zjeść przez trzy tygodnie.
Śliwki, brzoskwinie i gruszki
Do dwóch dni mogą śmiało poleżeć na paterze, do pięciu wytrzymają w lodówce, a dwa miesiące w zamrażarce.
WARZYWA
Ziemniaki
Wytrzymają do dwóch miesięcy w temperaturze pokojowej, jeżeli będziemy trzymać je w zacienionym miejscu. Do dwóch tygodni mogą leżeć w lodówce, a nawet do roku - w zamrażarce.
Cebula
Poza lodówką może leżeć nawet miesiąc, ale powinna być przechowywana w chłodnym i zacienionym miejscu. W lodówce mogą leżeć dwa miesiące, a w zamrażarce - rok.
Czosnek
Lepiej trzymać go poza lodówką. W takich warunkach będzie nadawał się do spożycia przez miesiąc. W lodówce wytrzyma dwa tygodnie.
Marchewka
Do trzech tygodni może leżeć w lodówce, w zamrażarce przez rok.
Brokuły
To delikatne warzywa. W lodówce zachowają świeżość przez 5 dni, ale w zamrażarce już do roku.
Pomidory
Włożone do lodówki tracą smak, ale jeśli są dojrzałem możecie przechowywać je tam do tygodnia. Włożone do zamrażalnika nadadzą się do spożycia jeszcze przez dwa miesiące.
Awokado
Najlepiej trzymać je poza lodówką, zwłaszcza, że rzadko zdarza się kupić miękkie i gotowe do spożycia. Jeśli są już dojrzałe, należy włożyć je do lodówki. Tam wytrzymają do czterech dni.
Co włożyć do lodówki
Skoro wietrzenie lodówki wykonane, czas na selekcję zdrowych produktów. O tym co jeść, żeby mieć dużo energii, prawidłowy metabolizm i dobrą odporność opowiada Dorota Mirska-Królikowska, redaktor działu zdrowie miesięcznika "Vita".
Autor: mar/kka / Źródło: thrillist.com