Teleskop Hubble'a przyzwyczaił nas do niezwykłych zdjęć. Tym razem NASA udostępniła zjawiskową fotografię Messier 4 (M4) - gromady kulistej w gwiazdozbiorze Skorpiona.
Fotografia wykonana przez teleskop Hubblea w niezwykły sposób ukazała piękno gromady kulistej, oddając mnogość i feerię barw Messier 4.
Blisko Ziemi
Wokół naszej galaktyki, Drogi Mlecznej, krąży około 150 kulistych gromad gwiazd. Messier 4, znana także pod nazwą NGC 6121 jest jedną z najbliższych. Oddalona jest bowiem zaledwie o 7200 lat świetlnych od Ziemi.
Podwójny układ w M4
W 1995 Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał zdjęcia, które dowiodły istnienia układu podwójnego w M4. Wokół układu pulsar – biały karzeł krąży planeta o masie równej 2,5 masy Jowisza. Odkryty biały karzeł jest jedną z najstarszych znanych gwiazd – ma 13 miliardów lat.
Niezwykły teleskop Hubble'a
Teleskop Hubblea porusza się po orbicie okołoziemskiej. Urządzenie nazwano na cześć amerykańskiego astronoma Edwina Hubble'a. Został wyniesiony na orbitę przez prom kosmiczny Discovery podczas misji STS-31 dnia 24 kwietnia 1990.
Teleskop stał się jednym z najważniejszych przyrządów w historii astronomii. HST jest efektem współpracy NASA i ESA. Wspólnie z teleskopami Comptona, Chandra oraz Spitzera jest częścią programu Great Observatories.
Niezwykłe fotografie wykonane przez Teleskop Hubble'a:
Autor: adsz/mj / Źródło: NASA