Strażnicy Parku Narodowego Loch Lomond and the Trossachs w Szkocji niedawno zaobserwowali na martwym drzewie lód, który wyglądał jak włosy. Naukowcy informują, że zjawisko dopiero teraz zaczyna być zrozumiałe.
- Szłam pomiędzy drzewami i było tego mnóstwo - opowiada Suzanne Humphries, strażniczka Parku Narodowego Loch Lomond and the Trossachs. - Wyglądało to jak podszerstek mojego kota - dodaje.
Nie wszędzie można to oglądać
Ta formacja lodowa, wyglądającą jak wata cukrowa, jest bardzo nietypowa. Można ją spotkać jedynie lokalnie na półkuli północnej. Lód wyglądający jak włosy powstaje z grzybów znajdujących się w korzeniach gnijącego drewna, w momencie, gdy wilgotność powietrza jest bardzo wysoka i gdy temperatura jest ujemna. Woda zostaje delikatnie wypychana, tworząc piękne podłużne kryształki lodu. Lód ten, po dotknięciu, bardzo szybko się roztapia.
Lodowa formacja owiana tajemnicą
Chociaż pierwszy raz lód ten zaobserwowano w 1918 roku, to jego obecność spędzała sen z powiek naukowców przez wiele lat. Dopiero w lipcu zeszłego roku naukowcy z Niemiec i Szwajcarii odkryli, że za lód odpowiedzialne są grzyby. Lód ten powstał w wyniku spowolnienia przez grzyby procesu krystalizacji.
- Grzyby, które działają jak katalizator, są z gatunku Exidiopsis effusa - powiedziała Humphries. - Jeśli leżałby śnieg czy byłby szron, to nie zauważylibyśmy go - dodała.
https://t.co/EH5ijLuC4r Hair ice. I found some in Dunkeld on 1st Jan but had no idea what it was. So glad to have read this story #hairice
— Kim Bennett (@shamblesklutz) styczeń 12, 2016
Autor: mab/map / Źródło: weather.com