Aqua – jeden z trzech najważniejszych dla świata nauki satelitów - obchodzi właśnie dziesięciolecie działalności na orbicie naszej planety. Od 2002 roku bada on cyrkulację wody i wszystko, co z kosmosu da się w tej sprawie wypatrzeć. Zawdzięczamy mu wiele – od pięknych zdjęć po niespodziewane odkrycia.
Nadano mu na imię Aqua, co po łacinie oznacza „woda”. Jest jednym z trzech satelitów należących do NASA, ale służących całej ludzkości. Jego bracia to Aura i Terra. Nasz solenizant zajmuje się obserwacją cyrkulacji wody.
Pracuje nieprzerwanie od dziesięciu lat, kiedy to w 2002 roku wystrzelono go w kosmos za pomocą rakiety Delta II. Od tego czasu nieustannie, z drobną, pięciominutową przerwą na jedną orbitę, pracuje w służbie ludzkości. Satelita orbituje dookoła Ziemi i non stop fotografuje oceany oraz wybrzeża kontynentów.
Oznacza to, że możemy oglądać nie tylko najbardziej odległe zakątki oceanów, ale też śledzić huragany i cyklony, a nawet zobaczyć wiry Karmana w chmurach. Dane zebrane przez Aqua przesyłane są na Ziemię po pokonaniu jednej orbity. Transfer zdjęć trwa 15 minut.
Fotografuje naszą planetę
Dzięki zdjęciom na przestrzeni lat udało się stworzyć mapę chmur na kuli ziemskiej, a także uzupełnić mapę rozkładu temperatur na naszym globie. Fotografie dostarczane przez solenizanta pozwalają nam na bieżąco śledzić ruchy powietrza - to dzięki niemu wiemy dokładnie, gdzie jest zagrażający w danym momemncie człowiekowi cyklon czy huragan.
Zasług satelity Aqua jest wiele, wiele więcej, a jego przydatność dla świata nauki, zwłaszcza biologów i klimatologów, jest nieoceniona.
Na przykład to właśnie na fotografiach Aqua po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć, co się dzieje w oddalonym od cywiliazji i niezamieszkałym przez człowieka archipelagu Crozeta w południowej części Oceanu Indyjskiego. A dzieje się sporo - wybuchł tam wulkan i tworzy się nowy ląd.
Naukowcy z NASA są dumni ze swojego satelity, który bez większych problemów pracuje już dekadę.
Zobacz zdjęcia zrobione przez satelitę Aqua:
Autor: ar/mj / Źródło: NASA