Aqua – jeden z trzech najważniejszych dla świata nauki satelitów - obchodzi właśnie dziesięciolecie działalności na orbicie naszej planety. Od 2002 roku bada on cyrkulację wody i wszystko, co z kosmosu da się w tej sprawie wypatrzeć. Zawdzięczamy mu wiele – od pięknych zdjęć po niespodziewane odkrycia.
Nadano mu na imię Aqua, co po łacinie oznacza „woda”. Jest jednym z trzech satelitów należących do NASA, ale służących całej ludzkości. Jego bracia to Aura i Terra. Nasz solenizant zajmuje się obserwacją cyrkulacji wody.
Pracuje nieprzerwanie od dziesięciu lat, kiedy to w 2002 roku wystrzelono go w kosmos za pomocą rakiety Delta II. Od tego czasu nieustannie, z drobną, pięciominutową przerwą na jedną orbitę, pracuje w służbie ludzkości. Satelita orbituje dookoła Ziemi i non stop fotografuje oceany oraz wybrzeża kontynentów.
Oznacza to, że możemy oglądać nie tylko najbardziej odległe zakątki oceanów, ale też śledzić huragany i cyklony, a nawet zobaczyć wiry Karmana w chmurach. Dane zebrane przez Aqua przesyłane są na Ziemię po pokonaniu jednej orbity. Transfer zdjęć trwa 15 minut.
Fotografuje naszą planetę
Dzięki zdjęciom na przestrzeni lat udało się stworzyć mapę chmur na kuli ziemskiej, a także uzupełnić mapę rozkładu temperatur na naszym globie. Fotografie dostarczane przez solenizanta pozwalają nam na bieżąco śledzić ruchy powietrza - to dzięki niemu wiemy dokładnie, gdzie jest zagrażający w danym momemncie człowiekowi cyklon czy huragan.
Zasług satelity Aqua jest wiele, wiele więcej, a jego przydatność dla świata nauki, zwłaszcza biologów i klimatologów, jest nieoceniona.
Na przykład to właśnie na fotografiach Aqua po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć, co się dzieje w oddalonym od cywiliazji i niezamieszkałym przez człowieka archipelagu Crozeta w południowej części Oceanu Indyjskiego. A dzieje się sporo - wybuchł tam wulkan i tworzy się nowy ląd.
Naukowcy z NASA są dumni ze swojego satelity, który bez większych problemów pracuje już dekadę.
Zobacz zdjęcia zrobione przez satelitę Aqua:
Autor: ar/mj / Źródło: NASA
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W większości kraju w piątek i w nocy spadło co najmniej kilka litrów deszczu na metr kwadratowy. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, opady póki co nie ustaną - w naszym rejonie Europy popada co najmniej do poniedziałku.
Pada od Bałtyku po Morze Czarne. Gdzie będzie najwięcej deszczu
Choroby odkleszczowe mogą u części pacjentów wiązać się z nietypowymi objawami - ostrzegła WHO. Pokazuje to historia 43-letniej Belgijki, która zauważyła u siebie nagłe wyczerpanie. Ustalenie, że cierpi na boreliozę, wymagało konsultacji z różnymi lekarzami. Na jej skórze nie pojawił się rumień wędrujący, nie zauważyła nawet samego ugryzienia.
Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"
Ostatnie dni przyniosły w Polsce wyczekane opady deszczu. Jest to szczególnie istotne w tym roku, gdy rośliny zostały osłabione przez suszę i przeplatankę dużego ciepła i zimna. Jak opowiadał na antenie TVN24 meteorolog Michał Brennek, przez zmiany klimatyczne w przyszłości może czekać nas więcej takich kontrastów.
"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"
Bociany wybudowały gigantyczne gniazdo. Znajduje się ono na budynku gospodarczym w północnej Hiszpanii, który przechylił się pod jego ciężarem. Jak podały lokalne media, konstrukcja ma około dwóch metrów wysokości i może ważyć nawet tonę.
Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów
Piątek przyniósł w części kraju zimowe opady. Na północnym wschodzie pojawił się deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Bardziej jesienna niż wiosenna aura jest związana z niżem, który znajduje się nad Polską. Czy zimowa aura w połowie maja powinna zaskakiwać? Z historycznych danych wynika, że śnieg na polskich nizinach potrafi pojawić się nawet w czerwcu.
Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu
Władze miasta Jundiai w brazylijskim stanie Sao Paulo badają wpływ wycieku niebieskiego barwnika do pobliskiej rzeki po wypadku cysterny. Woda w niej zrobiła się nienaturalnie błękitna, co odbiło się na żyjących w rzece zwierzętach.
Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru
Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać życie dzikich zwierząt - wilków i jeleni. Wysłał je Reporter24. "Ten film to kolejny niezbity dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda, a różne gatunki dzikich zwierząt mogą żyć w tej samej części lasu" - napisał.
"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"
- Źródło:
- tvnmeteo.pl, Kontakt24
Alergie mogą być utrapieniem dla wielu osób, szczególnie najmłodszych w wieku szkolnym. Eksperci zwracają uwagę, jakie rodzaje tych schorzeń są największą udręką dla dzieci oraz jak można z nimi walczyć.
Gwałtowne burze, a także tornada nawiedzą w weekend środkową i wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Synoptycy z AccuWeather ostrzegają, że niebezpieczne zjawiska zagrażają blisko 200 milionom Amerykanów. W czwartek tornada pojawiły się na północy kraju.
Domy zrównane z ziemią. Burze zagrażają kolejnym 200 milionom osób
W czwartek nad Polską przesuwają się fronty atmosferyczne, które przynoszą ze sobą burze z gradem. Gwałtowna pogoda utrzymuje się w Polsce od rana - na północy pojawiła się krupa śnieżna, a na południu padał śnieg. Zdjęcia zjawisk otrzymaliśmy na Kontakt24.
Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem
Młody niedźwiedź pojawił się na podwórku mieszkanki jednej z bieszczadzkich miejscowości. Jak opowiadała kobieta, zwierzę najprawdopodobniej skusił pozostawiony poza domem smalec. Niedźwiedzia obserwowała z okna, oczekując na przyjazd policji. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.
Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"
W Tatrach w czwartek zrobiło się biało. Miejscami w ciągu doby dosypać może nawet 12 centymetrów. Zimowo-wiosenne krajobrazy zachęciły wiele osób do wyjścia w góry, ale jak ostrzegają ratownicy TOPR, do wędrówek wysokogórskich powinniśmy odpowiednio się przygotować.
Już jest biało, a śniegu może jeszcze dosypać
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 wystąpiło w pobliżu wyspy Karpatos na Morzu Śródziemnym, niedaleko Krety. Wstrząsy były odczuwalne także na Rodos oraz w Egipcie. Lokalne władze wprowadziły tymczasowe ostrzeżenie przed tsunami, które w środę zostało odwołane.
Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"
Mieszkańcy hrabstwa Somerset w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych zmagają się z powodzią. Szczególnie trudna sytuacja ma miejsce w dzielnicy Meyersdale, gdzie zalanych zostało wiele domów. W okolicy prowadzona jest akcja ewakuacyjna.
Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"
Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.
Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce
Od kilku dni w lokalnym sklepiku w samym centrum Polski regularnie słucham, co i komu zmarzło podczas tegorocznej majowej fali chłodu. Na jednej z pobliskich plantacji truskawek w moim regionie ogrodniczo-sadowniczym, między Warszawa a Łodzią, na straty poszło aż 80 procent uprawy. Z wielu regionów Polski - Podlasia, Mazowsza, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyzny i innych - spływają od kilku dni informacje o szkodach, jakie poczyniły przymrozki.