Podwyższone zagrożenie lawinowe występuje na Babiej Górze w Beskidach. Ma to związek z ostatnimi opadami deszczu, po których śnieg stał się cięższy. Również w Tatrach górscy ratownicy ogłosili drugi stopień zagrożenia lawinowego.
W poniedziałek ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili na Babiej Górze drugi stopień zagrożenia lawinowego.
"Opady deszczu, zwłaszcza w niższych partiach, spowodowały wzrost ciężaru właściwego śniegu oraz podmywanie twardszych warstw (…). Umiarkowane zagrożenie lawinowe występuje w miejscach odłożenia większych ilości śniegu na bardzo stromych stokach. Dotyczy to głównie żlebów, kociołków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu. Śnieg jest mocno rozmięknięty, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych" - podał w komunikacie pracownik GOPR Tomasz Kozina.
Do dwóch metrów śniegu
Jak poinformował Tomasz Kozina, pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana, a na stromych stokach - umiarkowanie. - Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin - dodał Kozina.
Wcześniej na Babiej Górze obowiązywał najniższy, pierwszy stopień zagrożenia. Goprowcy przypomnieli, że w szczytowych partiach Babiej Góry leży jeszcze sporo śniegu, nawet do dwóch metrów.
Lawinowa "dwójka" w Tatrach
W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do wędrówek są częściowo niekorzystne. Pokrywa śnieżna jest osłabiona na skutek odwilży lub opadów deszczu.
"Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy.
Autor: anw/aw / Źródło: PAP, TPN, GOPR, TOPR
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock