W wyniku lawiny błotnej i powodzi w Indiach zginęło 26 osób. Żywioł zdewastował wiele domów.
Jak poinformowały w piątek władze lokalne, do 26 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych lawiny błotnej i powodzi spowodowanych obfitymi deszczami monsunowymi w stanie Kerala na południu Indii. Zawaliło się wiele domów, 15 tysięcy ludzi schroniło się w zorganizowanych obozach.
Obfite deszcze
Lawina odcięła drogi i zatopiła kilka wiosek. Wiele regionów zostało też podtopionych po otworzeniu przez władze licznych zapór wodnych. Krok ten miał zapobiec możliwemu niekontrolowanemu wyciekowi wody, co mogłoby być tragiczne w skutkach.
W akcji ratunkowej bierze udział prawie 200 żołnierzy. Według danych indyjskich służb meteorologicznych w tym roku w stanie Kerala dotychczas spadło o 17 procent więcej deszczu niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Dwa tygodnie wcześniej w wyniku powodzi w stanie Uttar Pradeś położonym na żyznych terenach Niziny Gangesu zginęło 58 osób. Każdego roku w powodziach spowodowanych deszczami monsunowymi w Indiach ginie kilkaset osób.
- Pomagają nam indyjska armia sił powietrznych, marynarka wojenna, straży przybrzeżnej i służb inżynierii wojskowej - powiedział sekretarz generalny Pinarayi Vijayan.
Czym są monsuny?
Monsun to układ wiatrów, które zmieniają swój kierunek na przeciwny w zależności od pory roku. Są to wiatry sezonowe między oceanem a lądem. Tworzą się u południowych i wschodnich wybrzeży Azji oraz w Zatoce Gwinejskiej i Ameryce Środkowej. Monsun letni ma duże znaczenie w rolnictwie - pomaga nawadniać suche obszary w głębi kontynentu. Jest wiatrem ciepłym i wilgotnym, monsun zimowy zaś jest wiatrem suchym i zimnym. Pora monsunowa trwa w Indiach od czerwca do września.
Autor: anw / Źródło: PAP, Reuters