Najnowsze

Lasy pod stałym nadzorem. Fotopułapka uchwyciła podpalacza

Najnowsze

Fotokomórka uchwyciła podpalacza
Lasy PaństwoweFotokomórka uchwyciła podpalacza

Zwykła zabawa może przyczynić się do prawdziwej tragedii. W lesie należy zachowywać się ostrożnie z ogniem, szczególnie gdy jest sucho. Ostatnio strażacy uchwycili podpalacza na fotopułapce. Dzięki temu udało się zapobiec pożarowi, a także schwytać sprawcę.

Co roku leśnicy przypominają, że każdy pożar to wielka tragedia dla środowiska. Giną nie tylko rośliny, ale i zwierzęta. To również ogromne zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi i mienia.

Leśnicy w systemie ochrony przeciwpożarowej coraz częściej wykorzystują nowoczesne rozwiązania. 19 kwietnia leśna fotopułapka, zamontowana na terenie Nadleśnictwa Krzystkowice (RDLP w Zielonej Górze), nagrała mężczyznę, który podpalał las. Dzięki urządzeniu szybko zlokalizowano miejsce podpalenia i ugaszono go. Ponadto sprawiedliwości stało się zadość, ponieważ podpalacz został zatrzymany przez policję.

Zagrożenie pożarowe

Wybierając się do lasu, należy zachować szczególną ostrożność. Niemal na całym kraju występuje zagrożenie pożarowe. Jeszcze tydzień temu, kiedy było ciepło i mało opadów, w większości Polski panowało duże zagrożenie pożarowe. Ostanie opady deszczu spowodowały, że zagrożenie zmniejsza się. Obecnie w przeważającej części jest ono małe.

Pożarów przybywa

Jak poważna jest sytuacja potwierdza ostatnia akcja strażaków, którzy dzięki błyskawicznej akcji, zapobiegli rozprzestrzenianiu się ognia. Według leśników mogło spłonąć aż 10 ha lasów z Nadleśnictwa Czarna Białostocka. Ogień został wzniecony 27 kwietnia w pobliżu miejscowości Butrymowice.

Monitoring lasów

Nadleśnictwo Czarna Białostocka, tak jak i wszystkie jednostki LP, kładzie bardzo duży nacisk na profilaktykę i wczesne wykrywanie pożarów. Na terenie nadleśnictwa już od połowy marca działa Punkt Alarmowo Dyspozycyjny, który koordynuje pracę pracowników terenowych nadleśnictwa, wspomaganych przez kamery zamontowane na wieżach przeciwpożarowych w miejscowościach Studzianki, Nowy Dwór i Kuźnica.

Autor: AD/map / Źródło: Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe

Pozostałe wiadomości