Po ponad 40 latach francuscy naukowcy dostrzegli na powierzchni Księżyca radziecką zgubę. Łazik Łunochod, z którym kontakt urwał się na początku lat 70. XX w., został zlokalizowany dzięki technologii laserowej.
Łunochod był pierwszym radzieckim pojazdem kosmicznym, który wylądował na Księżycu i działał sprawnie - naukowcy dzięki niemu zebrali wiele cennych informacji, zdjęć i wyników przeprowadzonych przez niego eksperymentów.
Rosyjska duma
Był przełomem w radzieckiej technologii - miał zamontowane baterie słoneczne, antenę w kształcie stożka, a każde koło własne zawieszenie i układ hamulcowy. Dzięki temu w przypadku uszkodzenia łazik mógł je odstrzelić i jechać dalej. Z Ziemi sterowało nim pięcioro ludzi - dowódca, kierowca, nawigator, obsługujący i inżynier pokładowy, a ten reagował na komendy w czasie rzeczywistym.
Łunochod poruszał się z prędkością jednego, góra dwóch kilometrów na godzinę. Wraz z lądownikiem miał masę 1814 kg, a sam łazik ważył 840 kg. Nie był wielki - miał 135 cm wysokości, długość 170 cm i 160 cm szerokości. Podczas misji trwającej ponad 10 miesięcy pokonał trasę 10540 m. Dostarczył naukowcom także bogatą kolekcję zdjęć - przeszło 200 panoramicznych i około 20 tys. fotografii wąskokątnych. Samych pomiarów twardości gruntu wykonał 500 i przeprowadził 25 analiz chemicznych próbek.
Zguba znaleziona
Badania prowadzone przez inżyniera Jean-Marie Torre, francuskiego naukowca doprowadziły do znalezienia i dokładnego określenia jego położenia. Od 14 września 1971, gdy kontakt się zerwał, jego lokalizacja była nieznana.
Wykorzystano do tego laserowe dalmierze - skanowano nimi powierzchnię Księżyca, by określić położenie kosmicznych śmieci. Naukowcy z Obserwatorium Lazurowego Wybrzeża odkryli dzięki temu zapomnianego na 40 lat łazika. Ich eksperyment udało się powtórzyć przez trzy noce z rzędu, za każdym razem poprawnie wskazując jego położenie.
Francuscy naukowcy nie są jednak pierwszymi, którzy zauważyli łazika. Poprzednio udało dokonać tego Amerykanom - trzy lata wcześniej również zlokalizowali rosyjską zgubę.
Autor: mb/ŁUD / Źródło: Ria Novosti