Sukces naukowców w badaniach nad nowotworem. Udało im się zidentyfikować mutacje prowadzące do rozwoju tej choroby. Dzięki temu już niedługo można będzie skuteczniej z nią walczyć.
Badacze z Wellcome Trust Sanger Institute w Wielkiej Brytanii przeanalizowali 7042 komórek pobranych od pacjentów. Odkryli w nich 21 mutacji, które były odpowiedzialne za 97 proc. przypadków 30 najczęstszych rodzajów raka. A to swoista rewolucja, ponieważ znalezienie przyczyny choroby ułatwia jej przeciwdziałanie, a w przyszłości doprowadzi do wprowadzenia nowych metody leczenia. Niestety na razie potrafią tylko 11 z nich przypisać konkretnym czynnikom.
Początki raka
Do wytworzenia nowotworu dochodzi, gdy jakaś komórka ciała przestaje normalnie funkcjonować, w efekcie czego, po pewnym czasie dochodzi do mutacji, które ostatecznie mogą przekształcić się w szkodliwe guzy. Należy przy tym dodać, że każda z tych mutacji pozostawia unikatowy znak w DNA.
Międzynarodowy zespół naukowców w swoich badaniach zajął się analizą tych mutacji. Wszyscy wiemy, że na przykład palenie papierosów czy szkodliwe promieniowanie UV prowadzi do tego typu mutacji. Do tej pory odkrytych przyczyn było naprawdę niewiele. Ale dzięki badaniom naukowcy wiedzą już znacznie więcej i potrafią określić 11 "znaków" odpowiedzialnych za zmiany w DNA.
- Wyniki bardzo mnie podekscytowały. Potrafimy już opisać ukryte w genie wzory nowotworu, które mówią nam, co prowadzi do raka. To krok milowy - powiedział prof. Mike Stratton, który prowadził badania.
Chroniące zagrożenie
Badacze odkryli, że za raka może być odpowiedzialne m.in. starzenie organizmu. Co ciekawe, jako przyczynę podali też system odpornościowy, którego działanie polega na tym, ze komórki odpowiedzialne za walkę z zakażeniem wirusowym aktywują enzymy, których zadaniem jest wprowadzenie do wirusa takich zmian, żeby go unieszkodliwić. Tym samym wywołują mutację zarówno wirusa jak i komórki.
-Zrozumienie tego, co jest przyczyną raka może okazać się bardzo ważnym elementem, który uniemożliwi rozwój choroby. I to będzie prowadzić do nowych sposobów zapobiegania i leczenia - podsumował prof. Nic Jones.
Wyniki opublikowane zostały w czasopiśmie "Nature".
Autor: kt/jaś / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock