Naukowcy odnaleźli olbrzymi krater, jaki powstał po uderzeniu meteorytu w Grenlandię. Jego wiek nie jest znany badaczom.
Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze i Duńskiego Muzeum Historii Naturalnej odkryli krater uderzeniowy pod lodowcem Hiawatha w północno-zachodniej Grenlandii. Ich obserwacje zostały opublikowane w czasopiśmie "Science Advances".
Meteoryt utworzył krater
Krater - większy od Paryża - utworzył się po tym, jak meteoryt uderzył w Ziemię. Dowody wskazują na to, że dotarł on siedem kilometrów w głąb skorupy ziemskiej. Zdaniem ekspertów meteoryt uderzył w Ziemię od 12 tysięcy do trzech milionów lat temu.
Uwagę przykuły wgłębienia
Krater po raz pierwszy zauważono w lipcu 2015 roku, kiedy badacze zaobserwowali niewykrytą wcześniej okrągłą depresję podczas przeglądania map Grenlandii. Potem za pomocą nowoczesnych pomiarów z wykorzystaniem penetrującego lód radaru badacze wykryli wgłębienia. Eksperci pobrali też próbki osadu z rzeki przepływającej przez lodowiec, by potwierdzić swoje przypuszczenia. W szczegółowej analizie osadu poszukiwali głównie śladów platyny, palladu, rodu czy złota, które wskazywałyby na obecność meteorytu. Już wcześniej niedaleko tego obszaru znaleziono 20-tonowy żelazny obiekt.
Więcej niż zbieg okoliczności
- Z chemicznego punktu widzenia nasze próbki i meteoryt żelazny są wysoce niejednorodne i prawdopodobnie reprezentują różne fragmenty powiązane grawitacją. Frakcjonowane żelazne meteoryty są rzadkie i znalezienie dwóch takich obiektów w bliskiej odległości może być czymś więcej niż tylko zbiegiem okoliczności - przekazał dr Iain McDonald z Uniwersytetu Cardiff w Wielkiej Brytanii.
Jeden z najmłodszych kraterów
- Krater jest wyjątkowo dobrze zachowany. To jest zaskakujące, ponieważ lód lodowcowy to niezwykle skuteczny środek erozyjny, który szybko usunąłby wszystkie ślady uderzenia - powiedział profesor Kurt Kjaer, główny autor badań. Naukowiec nie wyklucza, że krater powstał pod koniec ostatniej epoki lodowej, co czyniłoby go jednym z najmłodszych kraterów na świecie.
Autor: sc/map / Źródło: independent.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Natural History Museum of Denmark