Nie tylko ludzie częściej wybierają uśmiechnięte osoby, dotyczy to także zwierząt. Co więcej, nie chodzi o naszych pupili, ale - jak wykazali naukowcy - kozy. Według badań potrafią one rozróżnić malujące się na ludzkiej twarzy złość i radość.
- Umiejętności zwierząt do pojmowania ludzkich emocji mogą być szerzej rozpowszechnione niż tylko wśród zwierząt domowych - zaznaczył główny autor badań dr Alan McEligott z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie.
Uśmiech przyciąga kozy
Badania przeprowadzono na 20 kozach z Buttercups Sanctuary for Goats w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytani. Zwierzętom pokazano dwa zdjęcia tej samej osoby w nieznanej im skali szarości. Na jednej fotografii człowiek miał wesołą minę, na drugiej wyrażającą złość.
W magazynie "Royal Society Open Science" naukowcy poinformowali, że kozy szły prosto do zdjęć uśmiechniętych osób, zupełnie pomijając te z nieprzyjemnym wyrazem twarzy. - Jako pierwsi pokazaliśmy, że kozy nie tylko rozróżniają te dwie emocje, ale również wolą towarzystwo osób wesołych - mówił główny autor opublikowanej pracy, dr Christian Nawroth.
Strona ma znaczenie
Co ciekawe, takie zachowanie kóz zaobserwowano tylko wtedy, kiedy wesołe zdjęcie znajdowało się po prawej stronie. Kiedy leżało po stronie lewej, kozy nie miały preferencji wobec pokazanych im fotografii.
Naukowcy uważają, że zjawisko może być spowodowane faktem, że kozy używają tylko części mózgu do przetwarzania informacji. Lewa półkula odpowiada za rozumienie pozytywnych emocji, prawa zaś za unikanie złych twarzy.
"Wyniki otwierają nowe ścieżki"
Naukowcy podkreślają, że ich badania nie udowodniły, że kozy potrafią odczytywać wszystkie emocje malujące się na ludzkich twarzach. - Dotychczas nie mieliśmy żadnego dowodu, że zwierzęta takie jak kozy miały zdolność czytania emocji z twarzy człowieka. Nasze wyniki otwierają nowe ścieżki do zrozumienia emocjonalnego życia wszystkich zwierząt domowych - powiedziała współautorka badań Natalia Albuquerque z Uniwersytetu Sao Paulo w Brazylii.
Badania mogą pomóc w traktowaniu zwierząt hodowlanych z większą troską - nie tylko jako źródło mięsa czy innych produktów.
Autor: anw,ao/aw / Źródło: BBC, news.sky.com
Źródło zdjęcia głównego: Pexels (public domain)