Krążąc po orbicie ziemskiej, astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej często "łowią" niezwykłe widoki. Ich zdjęcia zrobione z kosmicznej perspektywy pokazują nam znane obiekty i zjawiska w nowy sposób. Tym razem sfotografowali miasto Kuwejt, którego różnokolorowe obszary tworzą świetlistą układankę, kontrastującą z czernią Zatoki Perskiej.
Zdjęcie Kuwejtu zrobił 9 sierpnia jeden z członków 32 Ekspedycji na pokładzie ISS. Ta nocna panorama pokazuje wyrazistą siatkę ulic miasta i wydobywa szczegóły, które mogą umknąć podczas obserwacji miasta za dnia.
Pajęczyna arterii i obwodnic
Silne wrażenie robi kontrast rozświetlonego obszaru miejskiego z rozległą ciemną powierzchnią Zatoki Perskiej i słabo zaludnionymi obszarami pustynnymi. Na zdjęciu wyraźnie widać siatkę ulic - promieniście układających się arterii i obwodnic.
Począwszy od Pierwszej Obwodnicy, koncentrują się one wokół finansowego centrum stolicy Kuwejtu położonego na przylądku wychodzącym na wody zatoki. Obwodnince biegną równolegle południe od centrum finansowego. Ostatnia z nich, Siódma, obiega południową część miasta juz poza obszarem zabudowanym.
Oświetlenie podpowiada wiek dzielnic
Sporo o topografii miasta mówią różnice w kolorach oświetlenia. Po żółtozielonym kolorze można poznać nowsze dzielnice mieszkalne. Znajdujący się w prawej dolnej części zdjęcia obszar z charakterystycznym białoniebieskim oświetleniem to zbudowana w 1946 r., po odkryciu ropy, dzielnica Al Ahmadi charakteryzująca się bujną roślinnością.
Jasnym światłem wyróżnia się teren kuwejckiego lotniska. Stosunkowo ciemny obszar na mapie miasta tworzą natomiast grunty należące do pałacu emira, na których mieszczą się także instytucje rządowe i duży meczet. Długie ciemne strefy znajdują się też nad wybrzeżem Zatoki Perskiej. Te tereny, na których obecnie znajdują się jedynie nadmorskie wille, są przygotowane pod zabudowę mieszkaniową.
Autor: js/mj / Źródło: NASA/Earth Obserwatory